Înmatriculări în județul Hunedoara, august 2023

Noi160+6,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare583-4,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.100

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri91

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 9 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 50 rulate, prima înmatriculare2009: 43 rulate, prima înmatriculare2010: 56 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 13 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 147 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199909
199902
200005
200106
200205
2003014
2004022
2005026
2006034
2007040
2008050
2009043
2010056
2011047
2012041
2013029
2014034
2015029
2016026
2017021
2018015
2019020
202003
202101
2022135
20231470

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12516,8%
VOLKSWAGEN11515,5%
AUDI648,6%
BMW476,3%
FORD435,8%
RENAULT425,7%
MERCEDES-BENZ354,7%
NISSAN354,7%
SKODA344,6%
OPEL304,0%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI212,8%
SUZUKI192,6%
VOLVO192,6%
SEAT162,2%
CITROEN131,7%
KIA121,6%
MAZDA111,5%
PEUGEOT111,5%
TOYOTA81,1%
FIAT70,9%
MITSUBISHI70,9%
HONDA50,7%
LAND ROVER40,5%
ALFA ROMEO30,4%
JEEP30,4%
TESLA30,4%
MINI20,3%
SSANGYONG20,3%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%
SUZUKY10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN395,2%
VOLKSWAGEN GOLF324,3%
DACIA DUSTER314,2%
DACIA SANDERO273,6%
AUDI A4263,5%
NISSAN QASHQAI233,1%
VOLKSWAGEN PASSAT212,8%
DACIA JOGGER182,4%
SKODA OCTAVIA182,4%
AUDI A3172,3%
Toate (188)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS152,0%
BMW SERIA 5131,7%
OPEL ASTRA121,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,6%
FORD FIESTA111,5%
VOLKSWAGEN POLO111,5%
BMW X3101,3%
DACIA SPRING101,3%
RENAULT MEGANE101,3%
RENAULT SCENIC101,3%
BMW SERIA 391,2%
SUZUKI GRAND VITARA91,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,1%
VOLVO XC6081,1%
AUDI A670,9%
BMW X170,9%
HYUNDAI TUCSON70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,9%
FORD MONDEO60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,8%
RENAULT KADJAR60,8%
VOLKSWAGEN TOURAN60,8%
AUDI Q550,7%
HONDA CIVIC50,7%
NISSAN X-TRAIL50,7%
OPEL ZAFIRA50,7%
SEAT ALTEA50,7%
SKODA SUPERB50,7%
FORD KUGA40,5%
HYUNDAI IX3540,5%
KIA CEED40,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MITSUBISHI OUTLANDER40,5%
OPEL MERIVA40,5%
RENAULT AUSTRAL40,5%
SKODA FABIA40,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
VOLKSWAGEN T-ROC40,5%
AUDI A530,4%
AUDI Q330,4%
BMW SERIA 130,4%
FIAT DOBLO30,4%
MAZDA 530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
PEUGEOT 50830,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA RAPID30,4%
TOYOTA AURIS30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLVO V5030,4%
ALFA ROMEO 15920,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
CITROEN BERLINGO20,3%
CITROEN C-CROSSER20,3%
CITROEN C120,3%
CITROEN C320,3%
FIAT 50020,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI I4020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA RIO20,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MINI COOPER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL CORSA20,3%
PEUGEOT 30120,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT CLIO20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT MODUS20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ATECA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
SUZUKI SX420,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TESLA MODEL Y20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A810,1%
AUDI COUPE10,1%
AUDI Q710,1%
BMW SERIA 410,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FORD FUSION10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I2010,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP PATRIOT10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA SORENTO10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-3010,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ EQE10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MITSUBISHI ASX10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
MITSUBISHI SPACE STAR10,1%
NISSAN NOTE10,1%
NISSAN PRIMERA10,1%
OPEL FRONTERA10,1%
OPEL MOKKA10,1%
OPEL TIGRA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22229,9%
Compacte (C)15621,0%
Mici (B)12316,6%
Medii (D)9412,7%
Monovolume (MPV)8611,6%
Mari și de lux (E)304,0%
Mini (A)223,0%
Sport40,5%
Utilitare40,5%
Neclasificate20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58378,5%
Noi16021,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45861,6%
Benzină18224,5%
GPL506,7%
Hibrid375,0%
Electric162,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică63485,3%
Companie10914,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31642,5%
Berlină cu hayon14119,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13918,7%
Berlină13317,9%
Cabriolet81,1%
Cupeu60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18725,2%
75-109 kW34246,0%
110-149 kW17824,0%
150-219 kW152,0%
220 kW și peste50,7%
Necompletat162,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc9212,4%
1000-1399 cmc9813,2%
1400-1599 cmc18024,2%
1600-1999 cmc30340,8%
2000-2999 cmc547,3%
Necompletat162,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20919,0%
FORD1029,3%
BMW988,9%
OPEL857,7%
AUDI827,5%
DACIA797,2%
RENAULT766,9%
SKODA686,2%
MERCEDES-BENZ454,1%
PEUGEOT413,7%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI252,3%
SUZUKI252,3%
SEAT201,8%
NISSAN181,6%
TOYOTA141,3%
FIAT131,2%
MAZDA131,2%
LAND ROVER121,1%
CITROEN111,0%
MITSUBISHI100,9%
CHEVROLET90,8%
KIA80,7%
SMART80,7%
VOLVO60,5%
DAEWOO40,4%
HONDA40,4%
ALFA ROMEO20,2%
CHRYSLER20,2%
DAIHATSU20,2%
PORSCHE20,2%
DODGE10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7481,3%
Export1617,6%
Înmatriculat pentru export11,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD1516,5%
DACIA1314,3%
VOLKSWAGEN1112,1%
OPEL99,9%
PEUGEOT66,6%
BMW55,5%
RENAULT55,5%
AUDI44,4%
DAEWOO44,4%
TOYOTA44,4%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA33,3%
CITROEN22,2%
FIAT22,2%
ALFA ROMEO11,1%
HONDA11,1%
KIA11,1%
MERCEDES-BENZ11,1%
MG11,1%
SKODA11,1%
SMART11,1%
VOLVO11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.