Înmatriculări în județul Galați, august 2023

Noi138-23,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare565-13,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.262

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri168

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 37 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 42 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 17 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 121 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199900
200002
200104
200206
200308
2004022
2005023
2006026
2007035
2008037
2009037
2010037
2011054
2012049
2013029
2014029
2015022
2016026
2017025
2018042
2019020
2020014
202107
2022176
20231212

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15221,6%
DACIA679,5%
RENAULT588,3%
AUDI568,0%
BMW517,3%
FORD517,3%
MERCEDES-BENZ466,5%
SKODA375,3%
OPEL233,3%
NISSAN182,6%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO172,4%
PEUGEOT152,1%
SEAT152,1%
KIA142,0%
MAZDA142,0%
HYUNDAI121,7%
TOYOTA121,7%
SUZUKI71,0%
CITROEN60,9%
FIAT50,7%
ALFA ROMEO40,6%
HONDA40,6%
MINI30,4%
MITSUBISHI30,4%
TESLA30,4%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
SSANGYONG20,3%
CHEVROLET10,1%
LAND ROVER10,1%
LEXUS10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF395,6%
VOLKSWAGEN PASSAT375,3%
DACIA DUSTER233,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN213,0%
AUDI A4202,8%
FORD FOCUS192,7%
SKODA OCTAVIA182,6%
BMW SERIA 3172,4%
NISSAN QASHQAI152,1%
DACIA LOGAN142,0%
Toate (188)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE131,9%
VOLKSWAGEN TOURAN131,9%
DACIA SANDERO121,7%
DACIA SPRING111,6%
AUDI A6101,4%
BMW SERIA 591,3%
RENAULT LAGUNA91,3%
SKODA SUPERB91,3%
AUDI A381,1%
FORD PUMA81,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,1%
MERCEDES-BENZ GLC81,1%
OPEL ASTRA81,1%
SEAT IBIZA81,1%
VOLKSWAGEN CC81,1%
BMW X171,0%
RENAULT CLIO71,0%
AUDI Q560,9%
BMW X360,9%
MAZDA 360,9%
RENAULT CAPTUR60,9%
RENAULT SCENIC60,9%
VOLVO XC6060,9%
HYUNDAI TUCSON50,7%
KIA SPORTAGE50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA S50,7%
MERCEDES-BENZ GLE50,7%
RENAULT KADJAR50,7%
VOLKSWAGEN POLO50,7%
AUDI A540,6%
BMW X540,6%
DACIA JOGGER40,6%
FORD C-MAX40,6%
FORD KUGA40,6%
FORD MONDEO40,6%
OPEL CORSA40,6%
RENAULT KOLEOS40,6%
RENAULT TALISMAN40,6%
SKODA KODIAQ40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
VOLVO XC9040,6%
BMW X630,4%
FORD ECOSPORT30,4%
FORD FIESTA30,4%
KIA CEED30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN ARTEON30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN T-ROC30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO V5030,4%
ALFA ROMEO 14720,3%
ALFA ROMEO 15920,3%
AUDI Q320,3%
AUDI Q720,3%
AUDI Q820,3%
BMW SERIA 720,3%
DACIA LODGY20,3%
FIAT 50020,3%
FORD TRANSIT20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA NIRO20,3%
KIA PICANTO20,3%
MAZDA CX-3020,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ GLS20,3%
MINI COOPER20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL COMBO20,3%
OPEL MOKKA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 40720,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT ESPACE20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA FABIA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
BMW SERIA 110,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP PATRIOT10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA STONIC10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-710,1%
MAZDA MX-3010,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SLK10,1%
MINI ONE10,1%
MITSUBISHI SPACE STAR10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22532,0%
Compacte (C)15321,8%
Medii (D)13318,9%
Mici (B)7110,1%
Monovolume (MPV)608,5%
Mari și de lux (E)355,0%
Mini (A)202,8%
Sport30,4%
Utilitare20,3%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare56580,4%
Noi13819,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44863,7%
Benzină15021,3%
Hibrid669,4%
GPL213,0%
Electric182,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62088,2%
Companie8311,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34248,6%
Berlină cu hayon12918,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11115,8%
Berlină10715,2%
Cabriolet81,1%
Cupeu60,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11316,1%
75-109 kW30843,8%
110-149 kW20829,6%
150-219 kW375,3%
220 kW și peste192,7%
Necompletat182,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc537,5%
1000-1399 cmc8011,4%
1400-1599 cmc15421,9%
1600-1999 cmc32145,7%
2000-2999 cmc7610,8%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat182,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28322,4%
AUDI1209,5%
BMW1209,5%
DACIA1118,8%
OPEL1068,4%
FORD957,5%
MERCEDES-BENZ897,1%
SKODA705,5%
RENAULT544,3%
SEAT292,3%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT241,9%
VOLVO181,4%
HYUNDAI171,3%
FIAT161,3%
NISSAN141,1%
TOYOTA131,0%
KIA90,7%
SUZUKI90,7%
LAND ROVER80,6%
MAZDA80,6%
CITROEN60,5%
DAEWOO60,5%
HONDA60,5%
CHEVROLET50,4%
MITSUBISHI40,3%
PORSCHE30,2%
ALFA ROMEO20,2%
CHRYSLER20,2%
JEEP20,2%
LANCIA20,2%
MINI20,2%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11266,7%
Export5231,0%
Înmatriculat pentru export42,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2514,9%
VOLKSWAGEN2514,9%
DACIA2011,9%
RENAULT158,9%
FORD137,7%
MERCEDES-BENZ137,7%
BMW116,5%
AUDI106,0%
FIAT74,2%
PEUGEOT63,6%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO42,4%
CITROEN31,8%
TOYOTA31,8%
CHEVROLET21,2%
NISSAN21,2%
SKODA21,2%
VOLVO21,2%
ALFA ROMEO10,6%
HYUNDAI10,6%
LANCIA10,6%
SEAT10,6%
VAUXHALL10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.