Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, august 2023

Noi43-29,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare523-1,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări567

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri53

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 32 rulate, prima înmatriculare2006: 44 rulate, prima înmatriculare2007: 50 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 19 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 40 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199905
200004
200105
200209
2003014
2004026
2005032
2006044
2007050
2008038
2009037
2010033
2011049
2012025
2013023
2014019
2015016
2016018
2017012
2018020
2019015
2020015
202116
202221
2023400

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11720,7%
AUDI9216,3%
BMW6511,5%
FORD346,0%
DACIA335,8%
MERCEDES-BENZ315,5%
SKODA213,7%
RENAULT193,4%
OPEL183,2%
MAZDA142,5%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN142,5%
TOYOTA132,3%
VOLVO122,1%
SEAT101,8%
MITSUBISHI91,6%
SUZUKI91,6%
HYUNDAI81,4%
KIA71,2%
PEUGEOT71,2%
CITROEN50,9%
SMART40,7%
TESLA40,7%
FIAT30,5%
JEEP30,5%
DAIHATSU20,4%
JAGUAR20,4%
LAND ROVER20,4%
PORSCHE20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
HONDA10,2%
LADA10,2%
LEXUS10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4498,7%
VOLKSWAGEN GOLF366,4%
VOLKSWAGEN PASSAT295,1%
DACIA DUSTER193,4%
FORD FOCUS162,8%
BMW SERIA 5132,3%
BMW X3132,3%
VOLKSWAGEN POLO132,3%
BMW SERIA 3122,1%
BMW SERIA 1101,8%
Toate (171)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN101,8%
AUDI A691,6%
RENAULT MEGANE91,6%
AUDI A381,4%
AUDI Q581,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,4%
BMW X171,2%
DACIA SPRING71,2%
MERCEDES-BENZ GLC61,1%
NISSAN QASHQAI61,1%
SKODA FABIA61,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,1%
DACIA LOGAN50,9%
SEAT IBIZA50,9%
SKODA OCTAVIA50,9%
VOLKSWAGEN SHARAN50,9%
VOLKSWAGEN TOURAN50,9%
AUDI A540,7%
AUDI Q340,7%
HYUNDAI TUCSON40,7%
MAZDA CX-340,7%
MITSUBISHI OUTLANDER40,7%
OPEL ASTRA40,7%
OPEL CORSA40,7%
RENAULT SCENIC40,7%
SKODA KODIAQ40,7%
VOLVO XC9040,7%
AUDI A830,5%
BMW SERIA 430,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD FIESTA30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MAZDA 630,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,5%
MERCEDES-BENZ CLS30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
RENAULT KANGOO30,5%
SEAT LEON30,5%
SKODA YETI30,5%
SMART FORTWO30,5%
SUZUKI GRAND VITARA30,5%
SUZUKI SX430,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TESLA MODEL Y30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLVO XC6030,5%
AUDI A720,4%
AUDI Q220,4%
AUDI Q720,4%
BMW X620,4%
CITROEN BERLINGO20,4%
DAIHATSU TERIOS20,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD S-MAX20,4%
FORD TOURNEO CONNECT20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MITSUBISHI PAJERO20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL VIVARO20,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
TOYOTA LAND CRUISER20,4%
TOYOTA RAV420,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X410,2%
BMW X710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHRYSLER 300C10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA SANDERO10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD KA10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR XE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA CEED10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SOUL10,2%
LADA 4X410,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ EQC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN NV 20010,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN PATROL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 40610,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT 60710,2%
PEUGEOT EXPERT10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17631,1%
Medii (D)11520,3%
Compacte (C)11320,0%
Monovolume (MPV)539,4%
Mici (B)458,0%
Mari și de lux (E)427,4%
Mini (A)162,8%
Sport30,5%
Utilitare20,4%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52392,4%
Noi437,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42074,2%
Benzină9617,0%
Hibrid325,7%
Electric142,5%
GPL40,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50088,3%
Companie6611,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28650,5%
Berlină cu hayon9416,6%
Berlină8715,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8615,2%
Cabriolet71,2%
Cupeu61,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9817,3%
75-109 kW26146,1%
110-149 kW15026,5%
150-219 kW335,8%
220 kW și peste101,8%
Necompletat142,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc152,7%
1000-1399 cmc498,7%
1400-1599 cmc11219,8%
1600-1999 cmc31054,8%
2000-2999 cmc6311,1%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat142,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13022,9%
BMW7312,9%
AUDI6210,9%
FORD539,3%
MERCEDES-BENZ346,0%
SKODA274,8%
OPEL234,1%
DACIA213,7%
TOYOTA173,0%
RENAULT132,3%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT111,9%
VOLVO111,9%
NISSAN101,8%
SEAT101,8%
SUZUKI101,8%
FIAT91,6%
CITROEN71,2%
HYUNDAI71,2%
LAND ROVER71,2%
MAZDA71,2%
HONDA40,7%
MINI40,7%
MITSUBISHI40,7%
CHEVROLET20,4%
JEEP20,4%
KIA20,4%
SMART20,4%
DAEWOO10,2%
DODGE10,2%
LEXUS10,2%
PORSCHE10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4483,0%
Export917,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1426,4%
FORD713,2%
AUDI59,4%
OPEL47,5%
BMW35,7%
CITROEN35,7%
DACIA35,7%
RENAULT35,7%
SKODA23,8%
SSANGYONG23,8%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT11,9%
HYUNDAI11,9%
MAZDA11,9%
MERCEDES-BENZ11,9%
PEUGEOT11,9%
SEAT11,9%
VOLVO11,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.