Înmatriculări FORD KUGA, martie 2026

Noi108-58,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare217-11,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri69

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 234 noinov 24: 179 rulate, prima înmatricularedec 24: 231 noidec 24: 189 rulate, prima înmatriculareian 25: 196 noiian 25: 180 rulate, prima înmatricularefeb 25: 326 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 261 noimar 25: 245 rulate, prima înmatriculareapr 25: 245 noiapr 25: 237 rulate, prima înmatricularemai 25: 184 noimai 25: 208 rulate, prima înmatriculareiun 25: 197 noiiun 25: 222 rulate, prima înmatriculareiul 25: 225 noiiul 25: 236 rulate, prima înmatriculareaug 25: 233 noiaug 25: 203 rulate, prima înmatricularesep 25: 182 noisep 25: 223 rulate, prima înmatriculareoct 25: 193 noioct 25: 230 rulate, prima înmatricularenov 25: 210 noinov 25: 207 rulate, prima înmatricularedec 25: 373 noidec 25: 189 rulate, prima înmatriculareian 26: 99 noiian 26: 186 rulate, prima înmatricularefeb 26: 122 noifeb 26: 225 rulate, prima înmatricularemar 26: 108 noimar 26: 217 rulate, prima înmatriculareapr 26: 126 noiapr 26: 173 rulate, prima înmatricularemai 26: 162 noimai 26: 201 rulate, prima înmatriculareiun 26: 220 noiiun 26: 178 rulate, prima înmatriculareiul 26: 150 noiiul 26: 215 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 173 rulate, prima înmatricularesep 26: 119 noisep 26: 179 rulate, prima înmatriculareoct 26: 115 noioct 26: 182 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24234179
dec 24231189
ian 25196180
feb 25326228
mar 25261245
apr 25245237
mai 25184208
iun 25197222
iul 25225236
aug 25233203
sep 25182223
oct 25193230
nov 25210207
dec 25373189
ian 2699186
feb 26122225
mar 26108217
apr 26126173
mai 26162201
iun 26220178
iul 26150215
aug 26108173
sep 26119179
oct 26115182

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060801002008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 23 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 12 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 24 rulate, prima înmatriculare2022: 21 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 95 noi2026: 13 noi2008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200806
200908
2010015
2011023
2012014
2013015
2014013
2015012
2016018
2017014
2018016
201903
202009
2021024
2022021
202304
202402
2025950
2026130

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV325100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București6419,7%
Cluj257,7%
Prahova206,2%
Dolj175,2%
Timiș144,3%
Mureș113,4%
Bihor103,1%
Maramureș103,1%
Iași92,8%
Ilfov92,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov82,5%
Constanța82,5%
Galați82,5%
Suceava82,5%
Buzău72,2%
Caraș-Severin72,2%
Arad61,8%
Argeș61,8%
Neamț61,8%
Vaslui61,8%
Alba51,5%
Bacău51,5%
Sălaj51,5%
Sibiu51,5%
Covasna41,2%
Dâmbovița41,2%
Hunedoara41,2%
Olt41,2%
Vâlcea41,2%
Bistrița-Năsăud30,9%
Brăila30,9%
Harghita30,9%
Satu Mare30,9%
Vrancea30,9%
Gorj20,6%
Mehedinți20,6%
Teleorman20,6%
Botoșani10,3%
Călărași10,3%
Giurgiu10,3%
Ialomița10,3%
Tulcea10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare21766,8%
Noi10833,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14644,9%
Hibrid12237,5%
Benzină5717,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22468,9%
Companie10131,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)32198,8%
Break41,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW8827,1%
110-149 kW23772,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc7021,5%
1600-1999 cmc13641,8%
2000-2999 cmc11936,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export6594,2%
Dezmembrare45,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.