Înmatriculări CHEVROLET, august 2026

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare59-15,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări317-2,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri266

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 72 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 rulate, prima înmatricularefeb 25: 74 rulate, prima înmatricularemar 25: 92 rulate, prima înmatriculareapr 25: 76 rulate, prima înmatricularemai 25: 99 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 94 rulate, prima înmatriculareiul 25: 70 rulate, prima înmatriculareaug 25: 70 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 69 rulate, prima înmatriculareoct 25: 69 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 80 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 76 rulate, prima înmatriculareian 26: 68 rulate, prima înmatricularefeb 26: 57 rulate, prima înmatricularemar 26: 77 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 55 rulate, prima înmatriculareiun 26: 64 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 54 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 57 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24072
dec 24067
ian 25064
feb 25074
mar 25092
apr 25076
mai 25099
iun 25194
iul 25070
aug 25070
sep 25169
oct 25069
nov 25180
dec 25176
ian 26068
feb 26057
mar 26077
apr 26071
mai 26155
iun 26064
iul 26154
aug 26159
sep 26047
oct 26157

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 13 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 12 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200100
200200
200300
200400
200501
200600
200704
200801
200904
201006
2011013
2012010
2013012
201401
201500
201600
201701
201801
201900
202000
202100
202202
202301
202400
202511

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAPTIVA1626,7%
SPARK813,3%
CRUZE711,7%
ORLANDO711,7%
AVEO610,0%
Model necompletat46,7%
CORVETTE35,0%
TRAX35,0%
CAMARO23,3%
MATIZ23,3%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
KALOS11,7%
VOLT11,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1931,7%
Mini (A)1016,7%
Mici (B)711,7%
Compacte (C)711,7%
Monovolume (MPV)711,7%
Neclasificate58,3%
Sport58,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov58,3%
Arad46,7%
Prahova46,7%
București35,0%
Suceava35,0%
Bihor23,3%
Bistrița-Năsăud23,3%
Botoșani23,3%
Cluj23,3%
Covasna23,3%
Toate (33)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj23,3%
Gorj23,3%
Harghita23,3%
Hunedoara23,3%
Iași23,3%
Sibiu23,3%
Vaslui23,3%
Vâlcea23,3%
Alba11,7%
Bacău11,7%
Brăila11,7%
Caraș-Severin11,7%
Galați11,7%
Giurgiu11,7%
Ilfov11,7%
Maramureș11,7%
Mehedinți11,7%
Neamț11,7%
Olt11,7%
Sălaj11,7%
Satu Mare11,7%
Teleorman11,7%
Timiș11,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5998,3%
Noi11,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3151,7%
Benzină2338,3%
GPL46,7%
Hibrid23,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5693,3%
Companie46,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1931,7%
Break1830,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1016,7%
Cupeu610,0%
Berlină58,3%
Cabriolet23,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1830,0%
75-109 kW1118,3%
110-149 kW2338,3%
150-219 kW11,7%
220 kW și peste711,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc813,3%
1000-1399 cmc1118,3%
1400-1599 cmc11,7%
1600-1999 cmc2135,0%
2000-2999 cmc1118,3%
3000 cmc și peste813,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București3711,7%
Timiș247,6%
Ilfov206,3%
Prahova165,0%
Bacău134,1%
Argeș113,5%
Brașov113,5%
Dolj113,5%
Olt113,5%
Vâlcea113,5%
Toate (40)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj103,2%
Constanța103,2%
Iași103,2%
Bihor92,8%
Giurgiu82,5%
Satu Mare82,5%
Neamț72,2%
Teleorman72,2%
Arad61,9%
Brăila61,9%
Gorj61,9%
Ialomița61,9%
Mureș61,9%
Buzău51,6%
Dâmbovița51,6%
Alba41,3%
Harghita41,3%
Sibiu41,3%
Suceava41,3%
Vaslui41,3%
Caraș-Severin30,9%
Covasna30,9%
Galați30,9%
Hunedoara30,9%
Vrancea30,9%
Bistrița-Năsăud20,6%
Călărași20,6%
Maramureș20,6%
Botoșani10,3%
Tulcea10,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare26499,2%
Export20,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.