Înmatriculări BYD, august 2026

Noi653+2232,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare31+675,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări18

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000dec 24: 1 noidec 24: 2 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noifeb 25: 2 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noiapr 25: 1 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 1 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 2 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 rulate, prima înmatriculareaug 25: 28 noiaug 25: 4 rulate, prima înmatricularesep 25: 112 noisep 25: 11 rulate, prima înmatriculareoct 25: 152 noioct 25: 17 rulate, prima înmatricularenov 25: 198 noinov 25: 11 rulate, prima înmatricularedec 25: 405 noidec 25: 13 rulate, prima înmatriculareian 26: 312 noiian 26: 18 rulate, prima înmatricularefeb 26: 252 noifeb 26: 23 rulate, prima înmatricularemar 26: 279 noimar 26: 33 rulate, prima înmatriculareapr 26: 344 noiapr 26: 22 rulate, prima înmatricularemai 26: 459 noimai 26: 54 rulate, prima înmatriculareiun 26: 494 noiiun 26: 50 rulate, prima înmatriculareiul 26: 672 noiiul 26: 59 rulate, prima înmatriculareaug 26: 653 noiaug 26: 31 rulate, prima înmatricularesep 26: 708 noisep 26: 68 rulate, prima înmatriculareoct 26: 796 noioct 26: 43 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2400
dec 2412
ian 2510
feb 2502
mar 2520
apr 2501
mai 2511
iun 2512
iul 2503
aug 25284
sep 2511211
oct 2515217
nov 2519811
dec 2540513
ian 2631218
feb 2625223
mar 2627933
apr 2634422
mai 2645954
iun 2649450
iul 2667259
aug 2665331
sep 2670868
oct 2679643

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006002022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 134 noi2025: 18 rulate, prima înmatriculare2026: 517 noi2026: 7 rulate, prima înmatriculare20222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
202202
202302
202422
202513418
20265177

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SEAL U27740,5%
SEALION 513019,0%
SEALION 7639,2%
DOLPHIN SURF618,9%
ATTO 2476,9%
SEAL 5416,0%
SEAL 6304,4%
DOLPHIN152,2%
SEAL131,9%
ATTO 330,4%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HAN10,1%
Model necompletat10,1%
TANG EV10,1%
TANG L DM-P 4,3S10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV52076,0%
Medii (D)8412,3%
Mici (B)618,9%
Compacte (C)152,2%
Neclasificate40,6%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București28641,8%
Constanța497,2%
Timiș273,9%
Cluj223,2%
Dolj223,2%
Iași223,2%
Brașov213,1%
Ilfov192,8%
Prahova162,3%
Mureș142,0%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu142,0%
Argeș131,9%
Bacău131,9%
Arad121,8%
Maramureș111,6%
Bihor101,5%
Galați91,3%
Olt91,3%
Suceava91,3%
Neamț81,2%
Brăila71,0%
Alba60,9%
Buzău60,9%
Vaslui60,9%
Bistrița-Năsăud50,7%
Satu Mare50,7%
Covasna40,6%
Dâmbovița40,6%
Hunedoara40,6%
Teleorman40,6%
Vâlcea40,6%
Botoșani30,4%
Giurgiu30,4%
Ialomița30,4%
Călărași20,3%
Caraș-Severin20,3%
Gorj20,3%
Harghita20,3%
Mehedinți20,3%
Sălaj20,3%
Tulcea10,1%
Vrancea10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi65395,5%
Rulate, prima înmatriculare314,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid52576,8%
Electric15923,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie42361,8%
Persoană fizică26138,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)51975,9%
Berlină8212,0%
Berlină cu hayon8212,0%
Break10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW44264,6%
75-109 kW8212,0%
110-149 kW10,1%
Necompletat15923,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc52576,8%
Necompletat15923,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București633,3%
Bihor316,7%
Argeș211,1%
Timiș211,1%
Bistrița-Năsăud15,6%
Constanța15,6%
Iași15,6%
Ilfov15,6%
Prahova15,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.