Înmatriculări BMW X1, noiembrie 2023

Noi12-40,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare241+51,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri9

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 40 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 71 noidec 24: 283 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 245 rulate, prima înmatricularefeb 25: 35 noifeb 25: 285 rulate, prima înmatricularemar 25: 43 noimar 25: 322 rulate, prima înmatriculareapr 25: 91 noiapr 25: 352 rulate, prima înmatricularemai 25: 71 noimai 25: 319 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 352 rulate, prima înmatriculareiul 25: 56 noiiul 25: 380 rulate, prima înmatriculareaug 25: 55 noiaug 25: 317 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 350 rulate, prima înmatriculareoct 25: 32 noioct 25: 372 rulate, prima înmatricularenov 25: 36 noinov 25: 314 rulate, prima înmatricularedec 25: 60 noidec 25: 270 rulate, prima înmatriculareian 26: 56 noiian 26: 263 rulate, prima înmatricularefeb 26: 50 noifeb 26: 327 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 349 rulate, prima înmatriculareapr 26: 54 noiapr 26: 300 rulate, prima înmatricularemai 26: 27 noimai 26: 253 rulate, prima înmatriculareiun 26: 41 noiiun 26: 306 rulate, prima înmatriculareiul 26: 35 noiiul 26: 310 rulate, prima înmatriculareaug 26: 60 noiaug 26: 322 rulate, prima înmatricularesep 26: 49 noisep 26: 322 rulate, prima înmatriculareoct 26: 33 noioct 26: 335 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440276
dec 2471283
ian 2543245
feb 2535285
mar 2543322
apr 2591352
mai 2571319
iun 2529352
iul 2556380
aug 2555317
sep 2553350
oct 2532372
nov 2536314
dec 2560270
ian 2656263
feb 2650327
mar 2637349
apr 2654300
mai 2627253
iun 2641306
iul 2635310
aug 2660322
sep 2649322
oct 2633335

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 28 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 12 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
2009010
2010034
2011028
2012029
2013024
2014016
2015011
2016010
2017023
2018017
2019011
202008
202104
2022014
2023122

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV253100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4216,6%
Cluj124,7%
Ilfov124,7%
Iași114,3%
Dolj104,0%
Prahova104,0%
Arad93,6%
Bacău93,6%
Timiș93,6%
Alba83,2%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș83,2%
Maramureș83,2%
Sibiu83,2%
Dâmbovița72,8%
Constanța62,4%
Galați62,4%
Mureș62,4%
Neamț62,4%
Vâlcea62,4%
Olt52,0%
Sălaj52,0%
Suceava52,0%
Bistrița-Năsăud41,6%
Caraș-Severin41,6%
Satu Mare41,6%
Vrancea41,6%
Bihor31,2%
Botoșani31,2%
Brașov31,2%
Giurgiu31,2%
Gorj31,2%
Hunedoara31,2%
Brăila20,8%
Covasna20,8%
Mehedinți20,8%
Buzău10,4%
Călărași10,4%
Harghita10,4%
Ialomița10,4%
Tulcea10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare24195,3%
Noi124,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină21886,2%
Benzină207,9%
Hibrid155,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică19476,7%
Companie5923,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break253100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW10641,9%
110-149 kW12649,8%
150-219 kW218,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc2610,3%
1600-1999 cmc22789,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export888,9%
Dezmembrare111,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.