Noi 170 -28,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.449 -16,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.422 -5,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 465 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 < 2002: 13 rulate, prima înmatriculare 2002: 11 rulate, prima înmatriculare 2003: 28 rulate, prima înmatriculare 2004: 49 rulate, prima înmatriculare 2005: 53 rulate, prima înmatriculare 2006: 71 rulate, prima înmatriculare 2007: 66 rulate, prima înmatriculare 2008: 139 rulate, prima înmatriculare 2009: 161 rulate, prima înmatriculare 2010: 169 rulate, prima înmatriculare 2011: 187 rulate, prima înmatriculare 2012: 192 rulate, prima înmatriculare 2013: 167 rulate, prima înmatriculare 2014: 176 rulate, prima înmatriculare 2015: 177 rulate, prima înmatriculare 2016: 146 rulate, prima înmatriculare 2017: 127 rulate, prima înmatriculare 2018: 100 rulate, prima înmatriculare 2019: 69 rulate, prima înmatriculare 2020: 64 rulate, prima înmatriculare 2021: 82 rulate, prima înmatriculare 2022: 108 rulate, prima înmatriculare 2023: 53 rulate, prima înmatriculare 2024: 18 rulate, prima înmatriculare 2025: 4 noi 2025: 19 rulate, prima înmatriculare 2026: 166 noi 2026: 4 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 13 2002 0 11 2003 0 28 2004 0 49 2005 0 53 2006 0 71 2007 0 66 2008 0 139 2009 0 161 2010 0 169 2011 0 187 2012 0 192 2013 0 167 2014 0 176 2015 0 177 2016 0 146 2017 0 127 2018 0 100 2019 0 69 2020 0 64 2021 0 82 2022 0 108 2023 0 53 2024 0 18 2025 4 19 2026 166 4
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 852 32,5% A6 455 17,4% Q5 322 12,3% A3 309 11,8% A5 227 8,7% Q3 138 5,3% Q7 50 1,9% A7 38 1,5% Q8 29 1,1% A1 28 1,1%
Toate (37) Modele: valoare, vehicule, cotă Model necompletat 27 1,0% A8 25 1,0% E-TRON 16 0,6% Q2 15 0,6% Q4 8 0,3% RS3 8 0,3% S3 8 0,3% TT 8 0,3% SQ5 7 0,3% A2 5 0,2% Q6 5 0,2% RS Q8 5 0,2% S5 4 0,2% S6 4 0,2% SQ8 4 0,2% E-TRON GT 3 0,1% S4 3 0,1% S7 3 0,1% S8 3 0,1% RS5 2 0,1% RS6 2 0,1% 100 1 0,0% COUPE CL 1 0,0% KABRIOLET 1 0,0% RS4 1 0,0% RS7 1 0,0% SQ7 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.080 41,2% SUV 595 22,7% Mari și de lux (E) 518 19,8% Compacte (C) 309 11,8% Sport 55 2,1% Mici (B) 33 1,3% Neclasificate 29 1,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 248 9,5% Suceava 175 6,7% Cluj 133 5,1% Bihor 111 4,2% Bacău 99 3,8% Sibiu 88 3,4% Timiș 88 3,4% Mureș 87 3,3% Bistrița-Năsăud 86 3,3% Maramureș 84 3,2%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Alba 76 2,9% Botoșani 76 2,9% Prahova 76 2,9% Arad 75 2,9% Satu Mare 74 2,8% Argeș 64 2,4% Iași 63 2,4% Neamț 63 2,4% Brașov 61 2,3% Dolj 57 2,2% Constanța 52 2,0% Sălaj 51 1,9% Galați 50 1,9% Hunedoara 49 1,9% Vrancea 49 1,9% Ilfov 46 1,8% Vaslui 46 1,8% Vâlcea 46 1,8% Caraș-Severin 42 1,6% Dâmbovița 36 1,4% Harghita 35 1,3% Buzău 31 1,2% Covasna 30 1,1% Gorj 26 1,0% Mehedinți 25 1,0% Ialomița 24 0,9% Teleorman 24 0,9% Olt 23 0,9% Brăila 16 0,6% Tulcea 16 0,6% Călărași 11 0,4% Giurgiu 7 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.449 93,5% Noi 170 6,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.772 67,7% Hibrid 450 17,2% Benzină 362 13,8% Electric 35 1,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.246 85,8% Companie 373 14,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.514 57,8% Berlină cu hayon 521 19,9% Berlină 511 19,5% Cupeu 47 1,8% Cabriolet 24 0,9% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 2 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 30 1,1% 75-109 kW 788 30,1% 110-149 kW 1.111 42,4% 150-219 kW 530 20,2% 220 kW și peste 125 4,8% Necompletat 35 1,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 10 0,4% 1000-1399 cmc 92 3,5% 1400-1599 cmc 132 5,0% 1600-1999 cmc 1.947 74,3% 2000-2999 cmc 381 14,5% 3000 cmc și peste 22 0,8% Necompletat 35 1,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.