Noi 246 +39,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.925 -16,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.786 -0,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 462 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2002: 32 rulate, prima înmatriculare 2002: 29 rulate, prima înmatriculare 2003: 28 rulate, prima înmatriculare 2004: 47 rulate, prima înmatriculare 2005: 91 rulate, prima înmatriculare 2006: 101 rulate, prima înmatriculare 2007: 103 rulate, prima înmatriculare 2008: 156 rulate, prima înmatriculare 2009: 202 rulate, prima înmatriculare 2010: 205 rulate, prima înmatriculare 2011: 222 rulate, prima înmatriculare 2012: 236 rulate, prima înmatriculare 2013: 187 rulate, prima înmatriculare 2014: 206 rulate, prima înmatriculare 2015: 183 rulate, prima înmatriculare 2016: 166 rulate, prima înmatriculare 2017: 120 rulate, prima înmatriculare 2018: 92 rulate, prima înmatriculare 2019: 82 rulate, prima înmatriculare 2020: 119 rulate, prima înmatriculare 2021: 128 rulate, prima înmatriculare 2022: 106 rulate, prima înmatriculare 2023: 38 rulate, prima înmatriculare 2024: 1 noi 2024: 31 rulate, prima înmatriculare 2025: 84 noi 2025: 14 rulate, prima înmatriculare 2026: 161 noi 2026: 1 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 32 2002 0 29 2003 0 28 2004 0 47 2005 0 91 2006 0 101 2007 0 103 2008 0 156 2009 0 202 2010 0 205 2011 0 222 2012 0 236 2013 0 187 2014 0 206 2015 0 183 2016 0 166 2017 0 120 2018 0 92 2019 0 82 2020 0 119 2021 0 128 2022 0 106 2023 0 38 2024 1 31 2025 84 14 2026 161 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.022 32,2% A6 515 16,2% Q5 418 13,2% A3 363 11,4% A5 276 8,7% Q3 215 6,8% Q7 67 2,1% Q8 42 1,3% A8 40 1,3% A7 37 1,2%
Toate (36) Modele: valoare, vehicule, cotă Model necompletat 36 1,1% A1 24 0,8% Q2 20 0,6% TT 20 0,6% E-TRON 15 0,5% SQ5 11 0,3% Q4 5 0,2% S3 5 0,2% RS Q8 4 0,1% RS3 4 0,1% RS6 4 0,1% S5 4 0,1% S6 4 0,1% SQ8 3 0,1% 80 2 0,1% R8 2 0,1% RS5 2 0,1% S8 2 0,1% SQ7 2 0,1% E-TRON GT 1 0,0% KABRIOLET 1 0,0% RS Q3 1 0,0% RS4 1 0,0% S Q5 1 0,0% S4 1 0,0% SQ2 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.298 40,9% SUV 798 25,2% Mari și de lux (E) 592 18,7% Compacte (C) 365 11,5% Sport 55 1,7% Neclasificate 39 1,2% Mici (B) 24 0,8%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 258 8,1% Suceava 197 6,2% Cluj 191 6,0% Mureș 142 4,5% Bihor 125 3,9% Maramureș 115 3,6% Sibiu 113 3,6% Timiș 109 3,4% Bacău 102 3,2% Brașov 99 3,1%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bistrița-Năsăud 98 3,1% Arad 91 2,9% Prahova 91 2,9% Alba 89 2,8% Iași 83 2,6% Constanța 80 2,5% Ilfov 79 2,5% Satu Mare 71 2,2% Argeș 68 2,1% Vâlcea 63 2,0% Botoșani 60 1,9% Hunedoara 60 1,9% Mehedinți 60 1,9% Dolj 59 1,9% Neamț 58 1,8% Galați 56 1,8% Buzău 53 1,7% Caraș-Severin 53 1,7% Dâmbovița 52 1,6% Sălaj 50 1,6% Vrancea 48 1,5% Harghita 46 1,5% Gorj 42 1,3% Vaslui 42 1,3% Covasna 38 1,2% Olt 28 0,9% Teleorman 25 0,8% Ialomița 23 0,7% Tulcea 17 0,5% Giurgiu 16 0,5% Brăila 14 0,4% Călărași 7 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.925 92,2% Noi 246 7,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.104 66,4% Hibrid 588 18,5% Benzină 455 14,3% Electric 22 0,7% GNC/GNL 2 0,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.663 84,0% Companie 508 16,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.854 58,5% Berlină 651 20,5% Berlină cu hayon 586 18,5% Cupeu 54 1,7% Cabriolet 23 0,7% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 3 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 29 0,9% 75-109 kW 970 30,6% 110-149 kW 1.362 43,0% 150-219 kW 641 20,2% 220 kW și peste 147 4,6% Necompletat 22 0,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 13 0,4% 1000-1399 cmc 103 3,2% 1400-1599 cmc 191 6,0% 1600-1999 cmc 2.358 74,4% 2000-2999 cmc 457 14,4% 3000 cmc și peste 27 0,9% Necompletat 22 0,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.