Noi 242 +38,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.303 +13,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.576 +1,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 578 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 < 2001: 21 rulate, prima înmatriculare 2001: 24 rulate, prima înmatriculare 2002: 29 rulate, prima înmatriculare 2003: 58 rulate, prima înmatriculare 2004: 70 rulate, prima înmatriculare 2005: 135 rulate, prima înmatriculare 2006: 145 rulate, prima înmatriculare 2007: 156 rulate, prima înmatriculare 2008: 225 rulate, prima înmatriculare 2009: 223 rulate, prima înmatriculare 2010: 214 rulate, prima înmatriculare 2011: 249 rulate, prima înmatriculare 2012: 256 rulate, prima înmatriculare 2013: 202 rulate, prima înmatriculare 2014: 183 rulate, prima înmatriculare 2015: 168 rulate, prima înmatriculare 2016: 163 rulate, prima înmatriculare 2017: 143 rulate, prima înmatriculare 2018: 98 rulate, prima înmatriculare 2019: 1 noi 2019: 139 rulate, prima înmatriculare 2020: 161 rulate, prima înmatriculare 2021: 132 rulate, prima înmatriculare 2022: 52 rulate, prima înmatriculare 2023: 30 rulate, prima înmatriculare 2024: 68 noi 2024: 20 rulate, prima înmatriculare 2025: 173 noi 2025: 7 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 21 2001 0 24 2002 0 29 2003 0 58 2004 0 70 2005 0 135 2006 0 145 2007 0 156 2008 0 225 2009 0 223 2010 0 214 2011 0 249 2012 0 256 2013 0 202 2014 0 183 2015 0 168 2016 0 163 2017 0 143 2018 0 98 2019 1 139 2020 0 161 2021 0 132 2022 0 52 2023 0 30 2024 68 20 2025 173 7
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.242 35,0% A6 614 17,3% A3 430 12,1% Q5 383 10,8% A5 259 7,3% Q3 167 4,7% Q7 104 2,9% Q8 63 1,8% A7 50 1,4% A8 44 1,2%
Toate (40) Modele: valoare, vehicule, cotă A1 35 1,0% Model necompletat 27 0,8% Q2 21 0,6% TT 20 0,6% E-TRON 12 0,3% S5 9 0,3% SQ8 8 0,2% RS Q8 6 0,2% S3 6 0,2% RS6 5 0,1% SQ5 5 0,1% A2 4 0,1% S8 4 0,1% SQ7 4 0,1% RS3 3 0,1% 100 2 0,1% Q4 2 0,1% R8 2 0,1% RS7 2 0,1% S4 2 0,1% 4A LIMOUSINE 1 0,0% 80 1 0,0% CABRIO 1 0,0% COUPE 1 0,0% Q6 1 0,0% RS Q3 1 0,0% RS5 1 0,0% S6 1 0,0% SQ2 1 0,0% V8 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.503 42,4% SUV 770 21,7% Mari și de lux (E) 708 20,0% Compacte (C) 431 12,2% Sport 62 1,7% Mici (B) 39 1,1% Neclasificate 32 0,9%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 391 11,0% Suceava 205 5,8% Timiș 166 4,7% Bihor 160 4,5% Cluj 143 4,0% Mureș 134 3,8% Maramureș 131 3,7% Arad 113 3,2% Prahova 113 3,2% Bacău 99 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Dolj 95 2,7% Argeș 91 2,6% Sibiu 91 2,6% Vâlcea 89 2,5% Constanța 86 2,4% Satu Mare 83 2,3% Brașov 82 2,3% Alba 80 2,3% Neamț 77 2,2% Ilfov 74 2,1% Iași 73 2,1% Bistrița-Năsăud 72 2,0% Hunedoara 71 2,0% Gorj 68 1,9% Botoșani 67 1,9% Sălaj 62 1,7% Mehedinți 61 1,7% Galați 55 1,6% Vaslui 51 1,4% Vrancea 51 1,4% Dâmbovița 50 1,4% Caraș-Severin 49 1,4% Buzău 46 1,3% Harghita 46 1,3% Olt 39 1,1% Covasna 36 1,0% Teleorman 31 0,9% Brăila 28 0,8% Călărași 25 0,7% Ialomița 22 0,6% Tulcea 21 0,6% Giurgiu 18 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.303 93,2% Noi 242 6,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.495 70,4% Hibrid 584 16,5% Benzină 449 12,7% Electric 17 0,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 3.005 84,8% Companie 540 15,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.982 55,9% Berlină 821 23,2% Berlină cu hayon 663 18,7% Cupeu 58 1,6% Cabriolet 19 0,5% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 2 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 55 1,6% 75-109 kW 1.246 35,1% 110-149 kW 1.407 39,7% 150-219 kW 649 18,3% 220 kW și peste 172 4,9% Necompletat 16 0,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 7 0,2% 1000-1399 cmc 84 2,4% 1400-1599 cmc 200 5,6% 1600-1999 cmc 2.597 73,3% 2000-2999 cmc 596 16,8% 3000 cmc și peste 44 1,2% Necompletat 17 0,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.