Noi 228 -11,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.783 -2,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.398 -5,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 707 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 < 2000: 22 rulate, prima înmatriculare 2000: 10 rulate, prima înmatriculare 2001: 21 rulate, prima înmatriculare 2002: 48 rulate, prima înmatriculare 2003: 69 rulate, prima înmatriculare 2004: 99 rulate, prima înmatriculare 2005: 104 rulate, prima înmatriculare 2006: 129 rulate, prima înmatriculare 2007: 150 rulate, prima înmatriculare 2008: 178 rulate, prima înmatriculare 2009: 154 rulate, prima înmatriculare 2010: 169 rulate, prima înmatriculare 2011: 187 rulate, prima înmatriculare 2012: 198 rulate, prima înmatriculare 2013: 157 rulate, prima înmatriculare 2014: 131 rulate, prima înmatriculare 2015: 114 rulate, prima înmatriculare 2016: 108 rulate, prima înmatriculare 2017: 113 rulate, prima înmatriculare 2018: 141 rulate, prima înmatriculare 2019: 1 noi 2019: 188 rulate, prima înmatriculare 2020: 179 rulate, prima înmatriculare 2021: 50 rulate, prima înmatriculare 2022: 3 noi 2022: 39 rulate, prima înmatriculare 2023: 137 noi 2023: 25 rulate, prima înmatriculare 2024: 87 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 22 2000 0 10 2001 0 21 2002 0 48 2003 0 69 2004 0 99 2005 0 104 2006 0 129 2007 0 150 2008 0 178 2009 0 154 2010 0 169 2011 0 187 2012 0 198 2013 0 157 2014 0 131 2015 0 114 2016 0 108 2017 0 113 2018 0 141 2019 1 188 2020 0 179 2021 0 50 2022 3 39 2023 137 25 2024 87 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.111 36,9% A6 506 16,8% A3 369 12,3% Q5 321 10,7% A5 215 7,1% Q3 171 5,7% A8 49 1,6% Q7 48 1,6% Q8 44 1,5% A7 42 1,4%
Toate (32) Modele: valoare, vehicule, cotă Q2 20 0,7% A1 17 0,6% TT 15 0,5% Model necompletat 14 0,5% Q4 9 0,3% SQ5 9 0,3% E-TRON 8 0,3% A2 5 0,2% RS3 5 0,2% S5 5 0,2% S6 4 0,1% S7 4 0,1% 80 3 0,1% SQ8 3 0,1% RS Q3 2 0,1% RS4 2 0,1% RS5 2 0,1% RS6 2 0,1% S3 2 0,1% S8 2 0,1% S4 1 0,0% SQ7 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.326 44,0% SUV 634 21,1% Mari și de lux (E) 597 19,8% Compacte (C) 372 12,4% Sport 46 1,5% Mici (B) 22 0,7% Neclasificate 14 0,5%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 352 11,7% Suceava 155 5,1% Mureș 138 4,6% Bihor 131 4,4% Cluj 121 4,0% Maramureș 103 3,4% Timiș 94 3,1% Dolj 92 3,1% Arad 90 3,0% Alba 89 3,0%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Ilfov 87 2,9% Bacău 83 2,8% Constanța 82 2,7% Prahova 82 2,7% Iași 81 2,7% Sibiu 80 2,7% Brașov 79 2,6% Argeș 75 2,5% Hunedoara 66 2,2% Sălaj 64 2,1% Botoșani 62 2,1% Galați 60 2,0% Satu Mare 56 1,9% Mehedinți 55 1,8% Neamț 52 1,7% Bistrița-Năsăud 50 1,7% Vâlcea 49 1,6% Dâmbovița 48 1,6% Harghita 45 1,5% Vrancea 45 1,5% Gorj 43 1,4% Buzău 42 1,4% Olt 41 1,4% Vaslui 39 1,3% Covasna 35 1,2% Caraș-Severin 32 1,1% Ialomița 28 0,9% Teleorman 22 0,7% Brăila 21 0,7% Giurgiu 17 0,6% Tulcea 17 0,6% Călărași 8 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.783 92,4% Noi 228 7,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.140 71,1% Hibrid 525 17,4% Benzină 328 10,9% Electric 18 0,6%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.437 80,9% Companie 574 19,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.623 53,9% Berlină 744 24,7% Berlină cu hayon 583 19,4% Cupeu 45 1,5% Cabriolet 15 0,5% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 44 1,5% 75-109 kW 1.079 35,8% 110-149 kW 1.201 39,9% 150-219 kW 544 18,1% 220 kW și peste 125 4,2% Necompletat 18 0,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 43 1,4% 1000-1399 cmc 66 2,2% 1400-1599 cmc 135 4,5% 1600-1999 cmc 2.257 75,0% 2000-2999 cmc 474 15,7% 3000 cmc și peste 18 0,6% Necompletat 18 0,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.