Înmatriculări TESLA, februarie 2026

Noi192+242,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare138+23,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări112+31,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 86 noinov 24: 64 rulate, prima înmatricularedec 24: 201 noidec 24: 90 rulate, prima înmatriculareian 25: 125 noiian 25: 95 rulate, prima înmatricularefeb 25: 56 noifeb 25: 112 rulate, prima înmatricularemar 25: 39 noimar 25: 145 rulate, prima înmatriculareapr 25: 70 noiapr 25: 138 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 149 rulate, prima înmatriculareiun 25: 25 noiiun 25: 143 rulate, prima înmatriculareiul 25: 61 noiiul 25: 143 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 122 rulate, prima înmatricularesep 25: 102 noisep 25: 142 rulate, prima înmatriculareoct 25: 259 noioct 25: 168 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 159 rulate, prima înmatricularedec 25: 89 noidec 25: 174 rulate, prima înmatriculareian 26: 232 noiian 26: 139 rulate, prima înmatricularefeb 26: 192 noifeb 26: 138 rulate, prima înmatricularemar 26: 121 noimar 26: 166 rulate, prima înmatriculareapr 26: 107 noiapr 26: 194 rulate, prima înmatricularemai 26: 149 noimai 26: 186 rulate, prima înmatriculareiun 26: 658 noiiun 26: 191 rulate, prima înmatriculareiul 26: 100 noiiul 26: 185 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 noiaug 26: 137 rulate, prima înmatricularesep 26: 19 noisep 26: 132 rulate, prima înmatriculareoct 26: 389 noioct 26: 143 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248664
dec 2420190
ian 2512595
feb 2556112
mar 2539145
apr 2570138
mai 2547149
iun 2525143
iul 2561143
aug 25121122
sep 25102142
oct 25259168
nov 25121159
dec 2589174
ian 26232139
feb 26192138
mar 26121166
apr 26107194
mai 26149186
iun 26658191
iul 26100185
aug 265137
sep 2619132
oct 26389143

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502002013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 38 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 24 rulate, prima înmatriculare2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 175 noi2026: 15 noi20132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201301
201401
201501
201601
201702
201804
2019021
2020029
2021038
2022124
2023010
202416
20251750
2026150

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MODEL Y16048,5%
MODEL 315246,1%
MODEL S103,0%
MODEL X61,8%
Model necompletat20,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16650,3%
Medii (D)15246,1%
Mari și de lux (E)103,0%
Neclasificate20,6%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București12337,3%
Cluj247,3%
Timiș226,7%
Iași154,5%
Ilfov154,5%
Brașov133,9%
Argeș103,0%
Constanța103,0%
Sibiu103,0%
Bihor72,1%
Toate (35)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj72,1%
Bistrița-Năsăud61,8%
Galați61,8%
Maramureș61,8%
Prahova51,5%
Arad41,2%
Buzău41,2%
Hunedoara41,2%
Mureș41,2%
Suceava41,2%
Bacău30,9%
Dâmbovița30,9%
Harghita30,9%
Neamț30,9%
Olt30,9%
Sălaj30,9%
Brăila20,6%
Covasna20,6%
Satu Mare20,6%
Vâlcea20,6%
Alba10,3%
Caraș-Severin10,3%
Gorj10,3%
Teleorman10,3%
Vaslui10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi19258,2%
Rulate, prima înmatriculare13841,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Electric330100,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică18957,3%
Companie14142,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16550,0%
Berlină15446,7%
Berlină cu hayon113,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30,9%
150-219 kW10,3%
220 kW și peste20,6%
Necompletat32498,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
Necompletat330100,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București3329,5%
Ilfov98,0%
Cluj76,2%
Timiș76,2%
Brașov54,5%
Argeș43,6%
Prahova43,6%
Buzău32,7%
Dolj32,7%
Iași32,7%
Toate (33)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Vrancea32,7%
Arad21,8%
Bacău21,8%
Bihor21,8%
Galați21,8%
Maramureș21,8%
Mureș21,8%
Neamț21,8%
Suceava21,8%
Vaslui21,8%
Alba10,9%
Bistrița-Năsăud10,9%
Brăila10,9%
Caraș-Severin10,9%
Constanța10,9%
Covasna10,9%
Harghita10,9%
Hunedoara10,9%
Ialomița10,9%
Mehedinți10,9%
Sibiu10,9%
Teleorman10,9%
Vâlcea10,9%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.