Noi 1.007 +50,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.337 +5,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.515 +28,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 216 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 778 noi nov 24: 1.628 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.156 noi dec 24: 1.617 rulate, prima înmatriculare ian 25: 892 noi ian 25: 1.508 rulate, prima înmatriculare feb 25: 878 noi feb 25: 1.757 rulate, prima înmatriculare mar 25: 869 noi mar 25: 1.957 rulate, prima înmatriculare apr 25: 842 noi apr 25: 1.905 rulate, prima înmatriculare mai 25: 909 noi mai 25: 1.781 rulate, prima înmatriculare iun 25: 938 noi iun 25: 1.698 rulate, prima înmatriculare iul 25: 1.259 noi iul 25: 1.774 rulate, prima înmatriculare aug 25: 798 noi aug 25: 1.543 rulate, prima înmatriculare sep 25: 896 noi sep 25: 1.603 rulate, prima înmatriculare oct 25: 873 noi oct 25: 1.743 rulate, prima înmatriculare nov 25: 997 noi nov 25: 1.670 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.148 noi dec 25: 1.589 rulate, prima înmatriculare ian 26: 690 noi ian 26: 1.342 rulate, prima înmatriculare feb 26: 865 noi feb 26: 1.572 rulate, prima înmatriculare mar 26: 990 noi mar 26: 1.672 rulate, prima înmatriculare apr 26: 775 noi apr 26: 1.416 rulate, prima înmatriculare mai 26: 910 noi mai 26: 1.331 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.244 noi iun 26: 1.346 rulate, prima înmatriculare iul 26: 802 noi iul 26: 1.385 rulate, prima înmatriculare aug 26: 845 noi aug 26: 1.244 rulate, prima înmatriculare sep 26: 795 noi sep 26: 1.317 rulate, prima înmatriculare oct 26: 810 noi oct 26: 1.363 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 778 1.628 dec 24 1.156 1.617 ian 25 892 1.508 feb 25 878 1.757 mar 25 869 1.957 apr 25 842 1.905 mai 25 909 1.781 iun 25 938 1.698 iul 25 1.259 1.774 aug 25 798 1.543 sep 25 896 1.603 oct 25 873 1.743 nov 25 997 1.670 dec 25 1.148 1.589 ian 26 690 1.342 feb 26 865 1.572 mar 26 990 1.672 apr 26 775 1.416 mai 26 910 1.331 iun 26 1.244 1.346 iul 26 802 1.385 aug 26 845 1.244 sep 26 795 1.317 oct 26 810 1.363
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 2000: 4 rulate, prima înmatriculare 2001: 7 rulate, prima înmatriculare 2002: 10 rulate, prima înmatriculare 2003: 9 rulate, prima înmatriculare 2004: 15 rulate, prima înmatriculare 2005: 41 rulate, prima înmatriculare 2006: 69 rulate, prima înmatriculare 2007: 77 rulate, prima înmatriculare 2008: 101 rulate, prima înmatriculare 2009: 79 rulate, prima înmatriculare 2010: 102 rulate, prima înmatriculare 2011: 110 rulate, prima înmatriculare 2012: 85 rulate, prima înmatriculare 2013: 62 rulate, prima înmatriculare 2014: 50 rulate, prima înmatriculare 2015: 65 rulate, prima înmatriculare 2016: 69 rulate, prima înmatriculare 2017: 87 rulate, prima înmatriculare 2018: 126 rulate, prima înmatriculare 2019: 116 rulate, prima înmatriculare 2020: 35 rulate, prima înmatriculare 2021: 10 rulate, prima înmatriculare 2022: 25 noi 2022: 7 rulate, prima înmatriculare 2023: 982 noi 1999 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 1999 0 1 2000 0 4 2001 0 7 2002 0 10 2003 0 9 2004 0 15 2005 0 41 2006 0 69 2007 0 77 2008 0 101 2009 0 79 2010 0 102 2011 0 110 2012 0 85 2013 0 62 2014 0 50 2015 0 65 2016 0 69 2017 0 87 2018 0 126 2019 0 116 2020 0 35 2021 0 10 2022 25 7 2023 982 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă OCTAVIA 960 41,0% FABIA 398 17,0% SUPERB 241 10,3% KODIAQ 233 9,9% SCALA 156 6,7% KAROQ 136 5,8% KAMIQ 108 4,6% RAPID 37 1,6% YETI 33 1,4% ROOMSTER 22 0,9%
Toate (14) Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 960 41,0% Mici (B) 591 25,2% SUV 526 22,4% Medii (D) 241 10,3% Monovolume (MPV) 22 0,9% Neclasificate 2 0,1% Mini (A) 2 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 795 33,9% Ilfov 123 5,2% Cluj 90 3,8% Prahova 81 3,5% Timiș 65 2,8% Brașov 62 2,6% Constanța 61 2,6% Argeș 58 2,5% Iași 55 2,3% Suceava 53 2,3%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bihor 49 2,1% Bacău 44 1,9% Dâmbovița 44 1,9% Covasna 38 1,6% Galați 37 1,6% Neamț 37 1,6% Harghita 36 1,5% Vâlcea 36 1,5% Hunedoara 34 1,5% Satu Mare 34 1,5% Arad 33 1,4% Maramureș 33 1,4% Mureș 32 1,4% Olt 30 1,3% Alba 29 1,2% Sibiu 29 1,2% Dolj 28 1,2% Gorj 28 1,2% Botoșani 25 1,1% Vaslui 25 1,1% Brăila 24 1,0% Buzău 24 1,0% Caraș-Severin 23 1,0% Ialomița 23 1,0% Bistrița-Năsăud 21 0,9% Sălaj 20 0,9% Teleorman 17 0,7% Tulcea 16 0,7% Vrancea 16 0,7% Mehedinți 15 0,6% Giurgiu 13 0,6% Călărași 8 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.337 57,0% Noi 1.007 43,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.332 56,8% Benzină 898 38,3% Hibrid 93 4,0% Electric 17 0,7% GPL 4 0,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.373 58,6% Companie 971 41,4%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.131 48,3% Berlină 666 28,4% Berlină cu hayon 519 22,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 28 1,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 388 16,6% 75-109 kW 951 40,6% 110-149 kW 961 41,0% 150-219 kW 27 1,2% Necompletat 17 0,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 317 13,5% 1000-1399 cmc 244 10,4% 1400-1599 cmc 695 29,7% 1600-1999 cmc 1.071 45,7% Necompletat 17 0,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.