Înmatriculări SEAT, august 2023

Noi73-9,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare626-7,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.021+12,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri103

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 22 noinov 24: 652 rulate, prima înmatricularedec 24: 27 noidec 24: 669 rulate, prima înmatriculareian 25: 20 noiian 25: 547 rulate, prima înmatricularefeb 25: 18 noifeb 25: 716 rulate, prima înmatricularemar 25: 29 noimar 25: 728 rulate, prima înmatriculareapr 25: 70 noiapr 25: 725 rulate, prima înmatricularemai 25: 32 noimai 25: 677 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 651 rulate, prima înmatriculareiul 25: 29 noiiul 25: 764 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 644 rulate, prima înmatricularesep 25: 15 noisep 25: 602 rulate, prima înmatriculareoct 25: 27 noioct 25: 806 rulate, prima înmatricularenov 25: 35 noinov 25: 673 rulate, prima înmatricularedec 25: 81 noidec 25: 569 rulate, prima înmatriculareian 26: 14 noiian 26: 562 rulate, prima înmatricularefeb 26: 28 noifeb 26: 591 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 625 rulate, prima înmatriculareapr 26: 30 noiapr 26: 530 rulate, prima înmatricularemai 26: 36 noimai 26: 546 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 549 rulate, prima înmatriculareiul 26: 65 noiiul 26: 526 rulate, prima înmatriculareaug 26: 36 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 24 noisep 26: 541 rulate, prima înmatriculareoct 26: 25 noioct 26: 588 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2422652
dec 2427669
ian 2520547
feb 2518716
mar 2529728
apr 2570725
mai 2532677
iun 2529651
iul 2529764
aug 2527644
sep 2515602
oct 2527806
nov 2535673
dec 2581569
ian 2614562
feb 2628591
mar 2628625
apr 2630530
mai 2636546
iun 2662549
iul 2665526
aug 2636482
sep 2624541
oct 2625588

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060801001999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 21 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 68 rulate, prima înmatriculare2011: 90 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2023: 69 noi1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199902
200002
200108
200204
2003021
2004021
2005025
2006036
2007046
2008040
2009057
2010068
2011090
2012042
2013038
2014028
2015020
2016018
2017018
2018012
2019017
202007
202106
202240
2023690

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
LEON20128,8%
IBIZA19427,8%
ALTEA7610,9%
ALHAMBRA578,2%
ATECA426,0%
ARONA385,4%
EXEO365,2%
TOLEDO253,6%
CORDOBA131,9%
TARRACO121,7%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MII30,4%
AROSA20,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)22632,3%
Mici (B)20729,6%
Monovolume (MPV)13319,0%
SUV9213,2%
Medii (D)365,2%
Mini (A)50,7%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București8612,3%
Cluj426,0%
Suceava294,1%
Iași284,0%
Timiș284,0%
Prahova263,7%
Bacău233,3%
Neamț233,3%
Argeș223,1%
Arad202,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor192,7%
Constanța192,7%
Dâmbovița192,7%
Mureș192,7%
Brașov182,6%
Dolj172,4%
Satu Mare172,4%
Vâlcea172,4%
Hunedoara162,3%
Caraș-Severin152,1%
Galați152,1%
Ilfov152,1%
Gorj142,0%
Botoșani121,7%
Sălaj121,7%
Alba111,6%
Bistrița-Năsăud101,4%
Buzău101,4%
Mehedinți101,4%
Covasna91,3%
Olt91,3%
Sibiu91,3%
Vaslui91,3%
Ialomița81,1%
Teleorman81,1%
Vrancea81,1%
Brăila71,0%
Harghita71,0%
Maramureș50,7%
Tulcea50,7%
Călărași20,3%
Giurgiu10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62689,6%
Noi7310,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40958,5%
Benzină28140,2%
Hibrid71,0%
GNC/GNL20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică60586,6%
Companie9413,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)31845,5%
Break22432,0%
Berlină cu hayon10615,2%
Berlină517,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20629,5%
75-109 kW38054,4%
110-149 kW10915,6%
150-219 kW20,3%
220 kW și peste20,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc517,3%
1000-1399 cmc22031,5%
1400-1599 cmc15221,7%
1600-1999 cmc27639,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București686,7%
Constanța595,8%
Iași515,0%
Dolj444,3%
Bacău393,8%
Cluj373,6%
Brașov363,5%
Prahova353,4%
Suceava353,4%
Argeș333,2%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Galați292,8%
Gorj292,8%
Timiș292,8%
Bihor272,6%
Ilfov262,5%
Maramureș252,4%
Dâmbovița242,4%
Neamț242,4%
Vâlcea232,3%
Alba212,1%
Buzău212,1%
Mureș212,1%
Hunedoara202,0%
Vrancea191,9%
Satu Mare181,8%
Sibiu181,8%
Teleorman181,8%
Botoșani171,7%
Caraș-Severin171,7%
Vaslui171,7%
Arad161,6%
Mehedinți161,6%
Covasna151,5%
Giurgiu151,5%
Olt151,5%
Tulcea141,4%
Brăila131,3%
Călărași111,1%
Bistrița-Năsăud101,0%
Ialomița70,7%
Sălaj70,7%
Harghita20,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7370,9%
Export2928,2%
Înmatriculat pentru export11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.