Noi 952 +58,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.601 -5,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 2.884 +13,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 371 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 nov 24: 625 noi nov 24: 1.895 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.589 noi dec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculare ian 25: 726 noi ian 25: 1.681 rulate, prima înmatriculare feb 25: 744 noi feb 25: 2.165 rulate, prima înmatriculare mar 25: 532 noi mar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculare apr 25: 569 noi apr 25: 2.349 rulate, prima înmatriculare mai 25: 631 noi mai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculare iun 25: 581 noi iun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculare iul 25: 976 noi iul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.018 noi aug 25: 2.107 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.140 noi sep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare oct 25: 906 noi oct 25: 2.614 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.021 noi nov 25: 2.389 rulate, prima înmatriculare dec 25: 2.638 noi dec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculare ian 26: 255 noi ian 26: 1.801 rulate, prima înmatriculare feb 26: 583 noi feb 26: 2.265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 454 noi mar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculare apr 26: 367 noi apr 26: 2.080 rulate, prima înmatriculare mai 26: 389 noi mai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculare iun 26: 964 noi iun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculare iul 26: 536 noi iul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculare aug 26: 385 noi aug 26: 1.934 rulate, prima înmatriculare sep 26: 671 noi sep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculare oct 26: 597 noi oct 26: 2.032 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 625 1.895 dec 24 1.589 1.972 ian 25 726 1.681 feb 25 744 2.165 mar 25 532 2.252 apr 25 569 2.349 mai 25 631 2.263 iun 25 581 2.339 iul 25 976 2.465 aug 25 1.018 2.107 sep 25 1.140 2.255 oct 25 906 2.614 nov 25 1.021 2.389 dec 25 2.638 2.101 ian 26 255 1.801 feb 26 583 2.265 mar 26 454 2.312 apr 26 367 2.080 mai 26 389 1.921 iun 26 964 2.049 iul 26 536 2.102 aug 26 385 1.934 sep 26 671 2.112 oct 26 597 2.032
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 < 1999: 4 rulate, prima înmatriculare 1999: 3 rulate, prima înmatriculare 2000: 3 rulate, prima înmatriculare 2001: 5 rulate, prima înmatriculare 2002: 9 rulate, prima înmatriculare 2003: 15 rulate, prima înmatriculare 2004: 43 rulate, prima înmatriculare 2005: 46 rulate, prima înmatriculare 2006: 52 rulate, prima înmatriculare 2007: 53 rulate, prima înmatriculare 2008: 62 rulate, prima înmatriculare 2009: 85 rulate, prima înmatriculare 2010: 112 rulate, prima înmatriculare 2011: 170 rulate, prima înmatriculare 2012: 177 rulate, prima înmatriculare 2013: 142 rulate, prima înmatriculare 2014: 96 rulate, prima înmatriculare 2015: 131 rulate, prima înmatriculare 2016: 99 rulate, prima înmatriculare 2017: 126 rulate, prima înmatriculare 2018: 78 rulate, prima înmatriculare 2019: 56 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 noi 2020: 27 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 noi 2021: 5 rulate, prima înmatriculare 2022: 71 noi 2022: 2 rulate, prima înmatriculare 2023: 879 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 4 1999 0 3 2000 0 3 2001 0 5 2002 0 9 2003 0 15 2004 0 43 2005 0 46 2006 0 52 2007 0 53 2008 0 62 2009 0 85 2010 0 112 2011 0 170 2012 0 177 2013 0 142 2014 0 96 2015 0 131 2016 0 99 2017 0 126 2018 0 78 2019 0 56 2020 1 27 2021 1 5 2022 71 2 2023 879 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă MEGANE 775 30,4% CLIO 547 21,4% CAPTUR 251 9,8% SCENIC 213 8,3% KADJAR 115 4,5% LAGUNA 103 4,0% AUSTRAL 97 3,8% ARKANA 90 3,5% TALISMAN 86 3,4% KOLEOS 64 2,5%
Toate (22) Modele: valoare, vehicule, cotă TRAFIC 53 2,1% ESPACE 48 1,9% KANGOO 44 1,7% ZOE 17 0,7% MODUS 14 0,5% TWINGO 13 0,5% FLUENCE 9 0,4% MASTER 9 0,4% LATITUDE 2 0,1% 9 AUTOMATIC 1 0,0% DUSTER 1 0,0% FREGATE 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 784 30,7% SUV 618 24,2% Mici (B) 578 22,6% Monovolume (MPV) 358 14,0% Medii (D) 191 7,5% Mini (A) 13 0,5% Utilitare 9 0,4% Neclasificate 2 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 664 26,0% Argeș 190 7,4% Prahova 130 5,1% Cluj 89 3,5% Iași 89 3,5% Bacău 81 3,2% Timiș 81 3,2% Maramureș 74 2,9% Ilfov 73 2,9% Brașov 72 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Constanța 61 2,4% Galați 58 2,3% Dolj 57 2,2% Mureș 55 2,2% Bihor 51 2,0% Dâmbovița 50 2,0% Vâlcea 47 1,8% Olt 46 1,8% Hunedoara 42 1,6% Brăila 40 1,6% Alba 38 1,5% Gorj 37 1,4% Sibiu 37 1,4% Neamț 34 1,3% Arad 32 1,3% Suceava 27 1,1% Vaslui 27 1,1% Satu Mare 26 1,0% Vrancea 23 0,9% Caraș-Severin 22 0,9% Buzău 20 0,8% Călărași 20 0,8% Bistrița-Năsăud 19 0,7% Mehedinți 19 0,7% Giurgiu 17 0,7% Sălaj 17 0,7% Teleorman 16 0,6% Harghita 15 0,6% Tulcea 15 0,6% Botoșani 14 0,5% Covasna 14 0,5% Ialomița 14 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.601 62,7% Noi 952 37,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.406 55,1% Benzină 524 20,5% Hibrid 512 20,1% Electric 65 2,5% GPL 46 1,8%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.861 72,9% Companie 692 27,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 1.214 47,6% Break 848 33,2% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 225 8,8% Berlină 208 8,1% Cabriolet 36 1,4% Cupeu 22 0,9%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 852 33,4% 75-109 kW 1.311 51,4% 110-149 kW 320 12,5% 150-219 kW 5 0,2% 220 kW și peste 1 0,0% Necompletat 64 2,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 224 8,8% 1000-1399 cmc 523 20,5% 1400-1599 cmc 1.384 54,2% 1600-1999 cmc 342 13,4% 2000-2999 cmc 15 0,6% Necompletat 65 2,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.