Înmatriculări RENAULT, februarie 2023

Noi989+149,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.508+21,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.054+12,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri763

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.0005.000nov 24: 625 noinov 24: 1.895 rulate, prima înmatricularedec 24: 1.589 noidec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculareian 25: 726 noiian 25: 1.681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 744 noifeb 25: 2.165 rulate, prima înmatricularemar 25: 532 noimar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculareapr 25: 569 noiapr 25: 2.349 rulate, prima înmatricularemai 25: 631 noimai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculareiun 25: 581 noiiun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculareiul 25: 976 noiiul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.018 noiaug 25: 2.107 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.140 noisep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculareoct 25: 906 noioct 25: 2.614 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.021 noinov 25: 2.389 rulate, prima înmatricularedec 25: 2.638 noidec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculareian 26: 255 noiian 26: 1.801 rulate, prima înmatricularefeb 26: 583 noifeb 26: 2.265 rulate, prima înmatricularemar 26: 454 noimar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculareapr 26: 367 noiapr 26: 2.080 rulate, prima înmatricularemai 26: 389 noimai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculareiun 26: 964 noiiun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculareiul 26: 536 noiiul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculareaug 26: 385 noiaug 26: 1.934 rulate, prima înmatricularesep 26: 671 noisep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculareoct 26: 597 noioct 26: 2.032 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246251.895
dec 241.5891.972
ian 257261.681
feb 257442.165
mar 255322.252
apr 255692.349
mai 256312.263
iun 255812.339
iul 259762.465
aug 251.0182.107
sep 251.1402.255
oct 259062.614
nov 251.0212.389
dec 252.6382.101
ian 262551.801
feb 265832.265
mar 264542.312
apr 263672.080
mai 263891.921
iun 269642.049
iul 265362.102
aug 263851.934
sep 266712.112
oct 265972.032

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 21 rulate, prima înmatriculare2003: 25 rulate, prima înmatriculare2004: 32 rulate, prima înmatriculare2005: 40 rulate, prima înmatriculare2006: 57 rulate, prima înmatriculare2007: 72 rulate, prima înmatriculare2008: 66 rulate, prima înmatriculare2009: 112 rulate, prima înmatriculare2010: 125 rulate, prima înmatriculare2011: 155 rulate, prima înmatriculare2012: 190 rulate, prima înmatriculare2013: 133 rulate, prima înmatriculare2014: 89 rulate, prima înmatriculare2015: 89 rulate, prima înmatriculare2016: 88 rulate, prima înmatriculare2017: 100 rulate, prima înmatriculare2018: 54 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 943 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 45 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199902
200003
200107
2002021
2003025
2004032
2005040
2006057
2007072
2008066
20090112
20100125
20110155
20120190
20130133
2014089
2015089
2016088
20170100
2018054
2019025
202016
202108
20229436
2023450

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE96138,5%
CLIO47819,1%
SCENIC2158,6%
CAPTUR1656,6%
ARKANA1315,2%
LAGUNA1014,0%
KOLEOS873,5%
TRAFIC702,8%
KADJAR672,7%
TALISMAN542,2%
Toate (26)
Modele: valoare, vehicule, cotă
KANGOO471,9%
ESPACE431,7%
MODUS190,8%
ZOE120,5%
FLUENCE90,4%
TWINGO90,4%
AUSTRAL80,3%
MASTER70,3%
LATITUDE50,2%
THALIA20,1%
VEL SATIS20,1%
AVANTIME10,0%
DUSTER10,0%
LOGAN10,0%
VIVA GRAND SPORT10,0%
WIND10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)97038,8%
Mici (B)51120,5%
SUV45918,4%
Monovolume (MPV)37515,0%
Medii (D)1606,4%
Mini (A)100,4%
Utilitare70,3%
Neclasificate30,1%
Mari și de lux (E)20,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București62825,2%
Argeș1586,3%
Prahova1094,4%
Ilfov1044,2%
Cluj923,7%
Maramureș773,1%
Sibiu682,7%
Constanța672,7%
Timiș652,6%
Dolj642,6%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov632,5%
Bacău602,4%
Iași602,4%
Bihor532,1%
Suceava502,0%
Mureș492,0%
Galați471,9%
Arad421,7%
Hunedoara401,6%
Neamț391,6%
Olt391,6%
Alba381,5%
Harghita371,5%
Brăila351,4%
Dâmbovița341,4%
Satu Mare331,3%
Gorj321,3%
Botoșani311,2%
Bistrița-Năsăud281,1%
Vâlcea271,1%
Covasna230,9%
Giurgiu230,9%
Mehedinți230,9%
Sălaj220,9%
Vrancea220,9%
Buzău190,8%
Caraș-Severin190,8%
Teleorman190,8%
Călărași150,6%
Ialomița150,6%
Vaslui150,6%
Tulcea130,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.50860,4%
Noi98939,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.40056,1%
Benzină69227,7%
Hibrid2479,9%
Electric1064,2%
GPL522,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.77571,1%
Companie72228,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1.18247,3%
Break70328,2%
Berlină32613,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2459,8%
Cupeu220,9%
Cabriolet180,7%
Furgon10,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW79031,6%
75-109 kW1.30552,3%
110-149 kW29311,7%
150-219 kW20,1%
Necompletat1074,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc30112,1%
1000-1399 cmc51620,7%
1400-1599 cmc1.16046,5%
1600-1999 cmc40116,1%
2000-2999 cmc120,5%
3000 cmc și peste10,0%
Necompletat1064,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București62520,5%
Argeș1605,2%
Prahova1434,7%
Ilfov1324,3%
Cluj1053,4%
Constanța973,2%
Timiș933,0%
Bacău892,9%
Dolj832,7%
Iași832,7%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița802,6%
Suceava792,6%
Brașov722,4%
Călărași642,1%
Sibiu642,1%
Gorj632,1%
Giurgiu602,0%
Buzău581,9%
Galați561,8%
Hunedoara541,8%
Maramureș541,8%
Teleorman521,7%
Mureș491,6%
Arad461,5%
Bihor461,5%
Brăila461,5%
Harghita431,4%
Neamț431,4%
Vâlcea421,4%
Ialomița401,3%
Olt381,2%
Alba361,2%
Vaslui351,1%
Vrancea351,1%
Satu Mare311,0%
Tulcea301,0%
Caraș-Severin290,9%
Botoșani260,9%
Mehedinți240,8%
Bistrița-Năsăud220,7%
Sălaj170,6%
Covasna100,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export44658,5%
Dezmembrare31741,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.