Înmatriculări în județul Gorj, februarie 2023

Noi71+57,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare499+0,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări967

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri97

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 65 noinov 24: 512 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 noidec 24: 591 rulate, prima înmatriculareian 25: 83 noiian 25: 555 rulate, prima înmatricularefeb 25: 86 noifeb 25: 684 rulate, prima înmatricularemar 25: 65 noimar 25: 704 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 noiapr 25: 641 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 588 rulate, prima înmatriculareiun 25: 61 noiiun 25: 585 rulate, prima înmatriculareiul 25: 108 noiiul 25: 573 rulate, prima înmatriculareaug 25: 90 noiaug 25: 496 rulate, prima înmatricularesep 25: 67 noisep 25: 533 rulate, prima înmatriculareoct 25: 68 noioct 25: 620 rulate, prima înmatricularenov 25: 83 noinov 25: 574 rulate, prima înmatricularedec 25: 134 noidec 25: 506 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 noiian 26: 501 rulate, prima înmatricularefeb 26: 34 noifeb 26: 608 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 574 rulate, prima înmatriculareapr 26: 38 noiapr 26: 460 rulate, prima înmatricularemai 26: 57 noimai 26: 403 rulate, prima înmatriculareiun 26: 105 noiiun 26: 456 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 444 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 431 rulate, prima înmatricularesep 26: 72 noisep 26: 503 rulate, prima înmatriculareoct 26: 92 noioct 26: 490 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2465512
dec 2467591
ian 2583555
feb 2586684
mar 2565704
apr 2558641
mai 2547588
iun 2561585
iul 25108573
aug 2590496
sep 2567533
oct 2568620
nov 2583574
dec 25134506
ian 2634501
feb 2634608
mar 2628574
apr 2638460
mai 2657403
iun 26105456
iul 2658444
aug 2650431
sep 2672503
oct 2692490

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 22 rulate, prima înmatriculare2004: 24 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 60 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 11 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199902
200005
200105
2002010
2003022
2004024
2005022
2006040
2007040
2008041
2009036
2010048
2011036
2012029
2013031
2014021
2015017
2016017
2017015
2018013
201909
202003
202106
2022601
2023110

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11119,5%
BMW7012,3%
DACIA6110,7%
AUDI559,6%
RENAULT325,6%
FORD274,7%
SKODA264,6%
OPEL244,2%
SUZUKI234,0%
NISSAN213,7%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ183,2%
SEAT162,8%
PEUGEOT152,6%
HYUNDAI111,9%
CITROEN91,6%
MAZDA91,6%
SMART71,2%
TOYOTA50,9%
VOLVO50,9%
KIA40,7%
ALFA ROMEO30,5%
CHEVROLET30,5%
FIAT30,5%
LAND ROVER20,4%
SSANGYONG20,4%
DAEWOO10,2%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LADA10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF366,4%
BMW SERIA 3274,8%
VOLKSWAGEN PASSAT254,4%
DACIA LOGAN244,2%
DACIA DUSTER183,2%
BMW SERIA 5162,8%
SUZUKI GRAND VITARA162,8%
AUDI A4152,7%
SKODA OCTAVIA142,5%
NISSAN QASHQAI122,1%
Toate (160)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN122,1%
DACIA SANDERO111,9%
AUDI A6101,8%
RENAULT MEGANE101,8%
FORD FOCUS91,6%
RENAULT CLIO81,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,4%
AUDI A371,2%
NISSAN JUKE71,2%
SKODA FABIA71,2%
VOLKSWAGEN POLO71,2%
AUDI A561,1%
BMW SERIA 161,1%
BMW X361,1%
DACIA SPRING61,1%
HYUNDAI TUCSON61,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,1%
OPEL CORSA61,1%
RENAULT CAPTUR61,1%
SEAT IBIZA61,1%
SEAT LEON61,1%
AUDI Q550,9%
BMW X550,9%
FORD FIESTA50,9%
FORD KUGA50,9%
OPEL ASTRA50,9%
VOLKSWAGEN CC50,9%
VOLKSWAGEN SHARAN50,9%
AUDI Q840,7%
PEUGEOT 50840,7%
SUZUKI VITARA40,7%
AUDI Q330,5%
BMW X130,5%
BMW X630,5%
FORD MONDEO30,5%
MAZDA 230,5%
RENAULT LAGUNA30,5%
SMART FORTWO30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
CHEVROLET AVEO20,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
CITROEN C520,4%
DACIA JOGGER20,4%
FIAT DOBLO20,4%
KIA CEED20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
OPEL ANTARA20,4%
OPEL MERIVA20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT ESPACE20,4%
SKODA RAPID20,4%
SMART FORFOUR20,4%
SUZUKI JIMNY20,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI 8010,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q710,2%
AUDI S410,2%
AUDI S510,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X DRIVE 23D10,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C210,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C810,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DAEWOO MATIZ10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
LADA NIVA10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ EQB10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 400810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SMART SMART10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUZUKI ALTO10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA VERSO10,2%
TOYOTA YARIS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15827,7%
Compacte (C)11820,7%
Medii (D)9717,0%
Mici (B)8715,3%
Monovolume (MPV)559,6%
Mari și de lux (E)315,4%
Mini (A)162,8%
Neclasificate50,9%
Sport20,4%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49987,5%
Noi7112,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36864,6%
Benzină14826,0%
Hibrid254,4%
GPL203,5%
Electric81,4%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52692,3%
Companie447,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22238,9%
Berlină12722,3%
Berlină cu hayon11119,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9616,8%
Cupeu81,4%
Cabriolet61,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13924,4%
75-109 kW25745,1%
110-149 kW13022,8%
150-219 kW274,7%
220 kW și peste91,6%
Necompletat81,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc457,9%
1000-1399 cmc7112,5%
1400-1599 cmc13123,0%
1600-1999 cmc25644,9%
2000-2999 cmc5910,4%
Necompletat81,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20020,7%
BMW13113,5%
DACIA949,7%
AUDI798,2%
FORD646,6%
RENAULT636,5%
SKODA575,9%
OPEL555,7%
SUZUKI293,0%
PEUGEOT262,7%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ242,5%
HYUNDAI161,7%
SEAT141,4%
CITROEN111,1%
LAND ROVER101,0%
TOYOTA101,0%
FIAT90,9%
DAEWOO80,8%
CHEVROLET70,7%
KIA70,7%
NISSAN70,7%
MAZDA60,6%
PORSCHE60,6%
SMART60,6%
MITSUBISHI50,5%
VOLVO50,5%
HONDA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
ARO20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
SUBARU20,2%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4950,5%
Dezmembrare4849,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1919,6%
DACIA1515,5%
BMW1414,4%
OPEL1414,4%
AUDI66,2%
FORD66,2%
MERCEDES-BENZ55,2%
DAEWOO44,1%
PORSCHE33,1%
CITROEN22,1%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
JEEP22,1%
RENAULT22,1%
SKODA22,1%
ALFA ROMEO11,0%
CHEVROLET11,0%
MAZDA11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.