Înmatriculări în județul Galați, februarie 2023

Noi136+33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare507-16,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.185

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri184

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 31 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 121 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 15 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199903
200002
200105
200203
200308
2004014
2005024
2006029
2007034
2008028
2009044
2010031
2011049
2012040
2013030
2014034
2015019
2016017
2017029
2018031
2019014
202008
202107
20221211
2023150

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12819,9%
DACIA9314,5%
RENAULT477,3%
AUDI446,8%
BMW436,7%
MERCEDES-BENZ406,2%
FORD335,1%
OPEL304,7%
SKODA253,9%
HYUNDAI233,6%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN233,6%
PEUGEOT203,1%
VOLVO152,3%
TOYOTA142,2%
SEAT81,2%
SSANGYONG81,2%
KIA71,1%
MAZDA71,1%
CITROEN60,9%
SUZUKI60,9%
CHEVROLET40,6%
FIAT30,5%
HONDA30,5%
MITSUBISHI30,5%
LAND ROVER20,3%
ALFA ROMEO10,2%
INFINITI10,2%
JAGUAR10,2%
LADA10,2%
MCC10,2%
MINI10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT375,8%
VOLKSWAGEN GOLF345,3%
DACIA SANDERO264,0%
DACIA DUSTER253,9%
RENAULT MEGANE233,6%
DACIA LOGAN223,4%
AUDI A4172,6%
NISSAN QASHQAI172,6%
SKODA OCTAVIA162,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,2%
Toate (165)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3132,0%
FORD FOCUS111,7%
OPEL ASTRA111,7%
AUDI A6101,6%
BMW SERIA 5101,6%
HYUNDAI TUCSON91,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,4%
VOLKSWAGEN TOURAN91,4%
AUDI A571,1%
BMW X371,1%
DACIA JOGGER71,1%
DACIA SPRING71,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,1%
OPEL ZAFIRA71,1%
VOLVO XC6071,1%
DACIA LODGY60,9%
FORD KUGA50,8%
FORD MONDEO50,8%
HYUNDAI IX3550,8%
KIA SPORTAGE50,8%
MERCEDES-BENZ GLC50,8%
MERCEDES-BENZ GLE50,8%
PEUGEOT 50850,8%
RENAULT KOLEOS50,8%
RENAULT LAGUNA50,8%
VOLKSWAGEN POLO50,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
OPEL MERIVA40,6%
RENAULT CLIO40,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SKODA SUPERB40,6%
TOYOTA RAV440,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
AUDI Q530,5%
BMW X430,5%
CHEVROLET CRUZE30,5%
HYUNDAI I3030,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ GLA30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
OPEL CORSA30,5%
PEUGEOT 20730,5%
PEUGEOT 300830,5%
PEUGEOT 30830,5%
SEAT IBIZA30,5%
SEAT LEON30,5%
SSANGYONG TIVOLI30,5%
SUZUKI SX430,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
VOLVO V6030,5%
AUDI A320,3%
BMW SERIA 120,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
FIAT 50020,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD FUSION20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI ELANTRA20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLK20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL VECTRA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 40720,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SSANGYONG REXTON20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLKSWAGEN UP20,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI RS710,2%
AUDI SQ510,2%
BMW M310,2%
BMW X710,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN C-ELYSEE10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
FIAT DUCATO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI MATRIX10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
INFINITI Q5010,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA PROCEED10,2%
LADA NIVA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MCC SMART10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL COMBO10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SKODA FABIA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA SCALA10,2%
SMART FORTWO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18929,4%
Compacte (C)14021,8%
Medii (D)11117,3%
Mici (B)7812,1%
Monovolume (MPV)6510,1%
Mari și de lux (E)355,4%
Mini (A)162,5%
Utilitare50,8%
Sport40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50778,8%
Noi13621,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39861,9%
Benzină15424,0%
Hibrid457,0%
GPL325,0%
Electric132,0%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55786,6%
Companie8613,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26441,1%
Berlină cu hayon13721,3%
Berlină12519,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10816,8%
Cupeu81,2%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12219,0%
75-109 kW28043,5%
110-149 kW17126,6%
150-219 kW406,2%
220 kW și peste172,6%
Necompletat132,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc6710,4%
1000-1399 cmc6810,6%
1400-1599 cmc15624,3%
1600-1999 cmc25439,5%
2000-2999 cmc8312,9%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat132,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26822,6%
DACIA1109,3%
BMW1068,9%
FORD958,0%
OPEL958,0%
AUDI816,8%
MERCEDES-BENZ786,6%
SKODA625,2%
RENAULT564,7%
FIAT312,6%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT262,2%
PEUGEOT252,1%
TOYOTA171,4%
LAND ROVER151,3%
HYUNDAI131,1%
MAZDA121,0%
CHEVROLET110,9%
CITROEN100,8%
NISSAN90,8%
KIA80,7%
HONDA70,6%
PORSCHE70,6%
VOLVO70,6%
SMART60,5%
MITSUBISHI50,4%
SUZUKI50,4%
ALFA ROMEO40,3%
JAGUAR30,3%
ARO20,2%
DAEWOO20,2%
DODGE20,2%
JEEP20,2%
BENTLEY10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11260,9%
Export7138,6%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3016,3%
VOLKSWAGEN3016,3%
MERCEDES-BENZ189,8%
OPEL168,7%
FORD147,6%
BMW137,1%
AUDI126,5%
RENAULT105,4%
SKODA73,8%
TOYOTA42,2%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN31,6%
DAEWOO31,6%
FIAT31,6%
HYUNDAI31,6%
HONDA21,1%
KIA21,1%
LAND ROVER21,1%
NISSAN21,1%
PEUGEOT21,1%
SEAT21,1%
SUBARU21,1%
VOLVO21,1%
CHEVROLET10,5%
MITSUBISHI10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.