Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, februarie 2023

Noi60+9,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare540+20,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări808

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri92

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 11 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 21 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 47 rulate, prima înmatriculare2006: 45 rulate, prima înmatriculare2007: 61 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 22 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 49 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 9 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999011
199902
200006
200105
2002012
2003021
2004027
2005047
2006045
2007061
2008042
2009034
2010022
2011043
2012040
2013026
2014015
2015019
2016024
201709
2018010
2019010
202014
202113
2022492
202390

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14724,5%
AUDI6410,7%
FORD549,0%
BMW477,8%
DACIA396,5%
MERCEDES-BENZ335,5%
RENAULT284,7%
SKODA274,5%
VOLVO193,2%
HYUNDAI172,8%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN132,2%
SUZUKI132,2%
CITROEN111,8%
LAND ROVER101,7%
OPEL101,7%
TOYOTA101,7%
PEUGEOT91,5%
SEAT71,2%
KIA61,0%
CHEVROLET40,7%
FIAT40,7%
JEEP40,7%
MAZDA40,7%
ALFA ROMEO30,5%
MITSUBISHI30,5%
HONDA20,3%
LEXUS20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
SUBARU20,3%
MINI10,2%
SAAB10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT447,3%
VOLKSWAGEN GOLF345,7%
AUDI A4284,7%
FORD FOCUS244,0%
DACIA DUSTER172,8%
VOLKSWAGEN POLO172,8%
SKODA OCTAVIA152,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,3%
AUDI A3122,0%
DACIA LOGAN122,0%
Toate (168)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3111,8%
BMW X3111,8%
AUDI A6101,7%
VOLVO XC60101,7%
AUDI Q591,5%
BMW SERIA 591,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,5%
BMW SERIA 181,3%
SUZUKI GRAND VITARA81,3%
FORD KUGA71,2%
LAND ROVER FREELANDER71,2%
VOLKSWAGEN TOURAN71,2%
FORD ECOSPORT61,0%
HYUNDAI TUCSON61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,0%
RENAULT MEGANE61,0%
SKODA FABIA61,0%
VOLKSWAGEN SHARAN61,0%
DACIA SPRING50,8%
RENAULT SCENIC50,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,8%
BMW X140,7%
DACIA SANDERO40,7%
FORD FIESTA40,7%
KIA SPORTAGE40,7%
NISSAN X-TRAIL40,7%
RENAULT KANGOO40,7%
VOLKSWAGEN CC40,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,7%
AUDI A530,5%
CITROEN BERLINGO30,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD MONDEO30,5%
HYUNDAI IX3530,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,5%
MAZDA CX-530,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
MERCEDES-BENZ VITO30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
RENAULT CLIO30,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
TOYOTA RAV430,5%
CITROEN C420,3%
CITROEN XSARA PICASSO20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD S-MAX20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI I1020,3%
HYUNDAI I3020,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
LEXUS RX20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN QASHQAI20,3%
OPEL ASTRA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 40720,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SUBARU FORESTER20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,3%
VOLVO S4020,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
AUDI 200 AVANT QUATTRO10,2%
AUDI Q310,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET MATIZ10,2%
CHEVROLET REZZO10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN JUMPER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FIAT ULYSSE10,2%
FORD MUSTANG10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI MATRIX10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SORENTO10,2%
MAZDA 510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN TERRANO II10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 100710,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA ENYAQ10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KYRON10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17929,8%
Compacte (C)13322,2%
Medii (D)10818,0%
Monovolume (MPV)6510,8%
Mici (B)579,5%
Mari și de lux (E)305,0%
Mini (A)152,5%
Sport61,0%
Utilitare40,7%
Neclasificate30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54090,0%
Noi6010,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46176,8%
Benzină10417,3%
Hibrid193,2%
Electric91,5%
GPL71,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52086,7%
Companie8013,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28547,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10717,8%
Berlină cu hayon10617,7%
Berlină8814,7%
Cabriolet81,3%
Cupeu61,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10818,0%
75-109 kW30150,2%
110-149 kW15225,3%
150-219 kW223,7%
220 kW și peste81,3%
Necompletat91,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc305,0%
1000-1399 cmc416,8%
1400-1599 cmc11218,7%
1600-1999 cmc33455,7%
2000-2999 cmc6911,5%
3000 cmc și peste50,8%
Necompletat91,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21726,9%
AUDI8310,3%
FORD8210,1%
BMW799,8%
MERCEDES-BENZ516,3%
DACIA394,8%
OPEL374,6%
SKODA293,6%
PEUGEOT263,2%
RENAULT222,7%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA202,5%
HYUNDAI141,7%
NISSAN141,7%
SUZUKI131,6%
SEAT121,5%
VOLVO111,4%
CITROEN81,0%
LAND ROVER81,0%
JEEP60,7%
MITSUBISHI60,7%
MAZDA40,5%
ALFA ROMEO30,4%
FIAT30,4%
LEXUS30,4%
PORSCHE30,4%
CHEVROLET20,2%
HONDA20,2%
SAAB20,2%
SMART20,2%
BEAUFORD10,1%
DAIHATSU10,1%
ISUZU10,1%
KIA10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4852,2%
Dezmembrare4447,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD2527,2%
VOLKSWAGEN1415,2%
DACIA99,8%
BMW88,7%
OPEL77,6%
MERCEDES-BENZ55,4%
RENAULT55,4%
AUDI44,3%
PEUGEOT33,3%
DAEWOO22,2%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI22,2%
SEAT22,2%
SKODA22,2%
CITROEN11,1%
JEEP11,1%
MITSUBISHI11,1%
NISSAN11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.