Înmatriculări în județul Satu Mare, februarie 2023

Noi112+83,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare585+6,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări821

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri156

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 11 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 25 rulate, prima înmatriculare2005: 27 rulate, prima înmatriculare2006: 37 rulate, prima înmatriculare2007: 45 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 101 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 11 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999011
199902
200006
2001014
200207
2003016
2004025
2005027
2006037
2007045
2008047
2009053
2010034
2011046
2012037
2013035
2014029
2015018
2016018
2017023
2018018
2019020
202009
202106
20221012
2023110

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14220,4%
AUDI699,9%
BMW689,8%
DACIA689,8%
MERCEDES-BENZ578,2%
FORD405,7%
RENAULT334,7%
SKODA253,6%
SUZUKI243,4%
OPEL233,3%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO202,9%
NISSAN172,4%
PEUGEOT152,2%
SEAT142,0%
TOYOTA142,0%
HYUNDAI101,4%
CITROEN91,3%
MAZDA91,3%
FIAT60,9%
HONDA50,7%
KIA40,6%
MITSUBISHI40,6%
JEEP30,4%
PORSCHE30,4%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
LAND ROVER20,3%
SSANGYONG20,3%
SUBARU20,3%
CHRYSLER10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4375,3%
VOLKSWAGEN GOLF344,9%
DACIA SANDERO324,6%
VOLKSWAGEN PASSAT273,9%
DACIA DUSTER263,7%
BMW SERIA 3192,7%
FORD FOCUS192,7%
SUZUKI VITARA192,7%
BMW SERIA 5142,0%
BMW X3142,0%
Toate (181)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO142,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS131,9%
VOLKSWAGEN TOURAN131,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,7%
AUDI A6101,4%
AUDI Q591,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A91,3%
RENAULT MEGANE91,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,1%
SKODA FABIA81,1%
VOLVO XC6081,1%
DACIA LOGAN71,0%
SEAT IBIZA71,0%
VOLKSWAGEN SHARAN71,0%
BMW X560,9%
NISSAN QASHQAI60,9%
OPEL ASTRA60,9%
OPEL ZAFIRA60,9%
AUDI Q350,7%
FORD KUGA50,7%
MERCEDES-BENZ GLC50,7%
OPEL CORSA50,7%
SKODA CITIGO50,7%
SKODA OCTAVIA50,7%
VOLKSWAGEN CADDY50,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
BMW SERIA 140,6%
FORD FIESTA40,6%
FORD PUMA40,6%
MITSUBISHI ASX40,6%
RENAULT SCENIC40,6%
VOLVO XC9040,6%
BMW X630,4%
DACIA SPRING30,4%
FORD GALAXY30,4%
FORD MONDEO30,4%
MAZDA 330,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA G30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
NISSAN JUKE30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
PEUGEOT 300830,4%
PEUGEOT 30730,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT CLIO30,4%
RENAULT ESPACE30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
SEAT LEON30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
TOYOTA AURIS30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO V5030,4%
AUDI A320,3%
AUDI Q820,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X120,3%
CITROEN C420,3%
CITROEN C520,3%
FIAT 50020,3%
FIAT PUNTO20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HONDA FR-V20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI KONA20,3%
HYUNDAI TUCSON20,3%
KIA CARENS20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
NISSAN LEAF20,3%
NISSAN PATROL20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 20720,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SSANGYONG TIVOLI20,3%
SUBARU FORESTER20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TOYOTA BZ4X20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE20,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A510,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
BMW IX310,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT IDEA10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD C-MAX10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR SOVEREIGN10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA CEED10,1%
KIA SORENTO10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA PREMACY10,1%
MERCEDES-BENZ 211 CDI10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MINI MINI10,1%
NISSAN PATHFINDER10,1%
OPEL VIVARO10,1%
OPEL ZAFIRA TOURER10,1%
PEUGEOT 20810,1%
PEUGEOT 30810,1%
PEUGEOT 500810,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21831,3%
Compacte (C)13419,2%
Medii (D)10014,3%
Mici (B)9613,8%
Monovolume (MPV)8211,8%
Mari și de lux (E)415,9%
Mini (A)142,0%
Neclasificate40,6%
Sport40,6%
Utilitare40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58583,9%
Noi11216,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44263,4%
Benzină15822,7%
Hibrid578,2%
GPL284,0%
Electric111,6%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică57682,6%
Companie12117,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32246,2%
Berlină cu hayon15722,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12217,5%
Berlină8211,8%
Cabriolet91,3%
Cupeu50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16223,2%
75-109 kW29842,8%
110-149 kW17124,5%
150-219 kW436,2%
220 kW și peste121,7%
Necompletat111,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc598,5%
1000-1399 cmc9113,1%
1400-1599 cmc14220,4%
1600-1999 cmc29642,5%
2000-2999 cmc8812,6%
3000 cmc și peste101,4%
Necompletat111,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22327,2%
BMW749,0%
FORD718,6%
AUDI698,4%
DACIA566,8%
MERCEDES-BENZ526,3%
OPEL526,3%
SKODA374,5%
RENAULT313,8%
PEUGEOT172,1%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA161,9%
HYUNDAI131,6%
TOYOTA111,3%
NISSAN101,2%
SEAT101,2%
VOLVO101,2%
FIAT91,1%
LAND ROVER81,0%
MITSUBISHI81,0%
CHEVROLET70,9%
CITROEN70,9%
SUZUKI70,9%
PORSCHE50,6%
KIA40,5%
ALFA ROMEO20,2%
HONDA20,2%
SSANGYONG20,2%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10768,6%
Export4931,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2415,4%
OPEL2012,8%
FORD1811,5%
VOLKSWAGEN1811,5%
AUDI138,3%
BMW127,7%
RENAULT63,8%
SUZUKI63,8%
MERCEDES-BENZ53,2%
PEUGEOT53,2%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT42,6%
SKODA42,6%
SMART31,9%
LAND ROVER21,3%
MAZDA21,3%
NISSAN21,3%
VOLVO21,3%
ALFA ROMEO10,6%
CITROEN10,6%
DAEWOO10,6%
DAIHATSU10,6%
HONDA10,6%
LANCIA10,6%
MITSUBISHI10,6%
PORSCHE10,6%
ROVER10,6%
TOYOTA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.