Înmatriculări în județul Vrancea, februarie 2023

Noi56-12,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare393-4,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări852

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri128

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02040601999: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 55 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199903
200000
200104
200203
2003010
2004014
2005018
2006023
2007034
2008028
2009024
2010028
2011038
2012025
2013019
2014024
2015021
2016022
2017016
2018023
201908
202003
202113
2022552

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11425,4%
AUDI398,7%
FORD357,8%
DACIA327,1%
SKODA296,5%
BMW276,0%
OPEL276,0%
RENAULT224,9%
MERCEDES-BENZ204,5%
HYUNDAI184,0%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN143,1%
VOLVO132,9%
TOYOTA92,0%
SEAT71,6%
FIAT51,1%
MAZDA51,1%
PEUGEOT51,1%
KIA30,7%
MITSUBISHI30,7%
SSANGYONG30,7%
ALFA ROMEO20,4%
CITROEN20,4%
HONDA20,4%
JAGUAR20,4%
LEXUS20,4%
PORSCHE20,4%
SUZUKI20,4%
CHEVROLET10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
MINI10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF316,9%
VOLKSWAGEN PASSAT296,5%
AUDI A4184,0%
FORD FOCUS173,8%
DACIA DUSTER153,3%
VOLKSWAGEN POLO153,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN143,1%
SKODA OCTAVIA132,9%
BMW SERIA 5112,5%
NISSAN QASHQAI92,0%
Toate (135)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA FABIA92,0%
AUDI A681,8%
OPEL ASTRA81,8%
BMW SERIA 371,6%
DACIA LOGAN71,6%
DACIA SANDERO71,6%
OPEL CORSA71,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,3%
RENAULT MEGANE61,3%
VOLKSWAGEN JETTA61,3%
AUDI A351,1%
AUDI Q551,1%
FORD FIESTA51,1%
HYUNDAI KONA51,1%
VOLKSWAGEN TOURAN51,1%
VOLVO XC6051,1%
BMW X340,9%
HYUNDAI IX3540,9%
HYUNDAI TUCSON40,9%
OPEL ZAFIRA40,9%
RENAULT CLIO40,9%
SEAT IBIZA40,9%
VOLKSWAGEN CADDY40,9%
VOLVO V4040,9%
FORD C-MAX30,7%
FORD MONDEO30,7%
HYUNDAI I3030,7%
KIA SPORTAGE30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,7%
OPEL ZAFIRA TOURER30,7%
RENAULT SCENIC30,7%
SEAT LEON30,7%
SKODA SUPERB30,7%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,7%
AUDI Q320,4%
BMW SERIA 120,4%
DACIA SPRING20,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD S-MAX20,4%
MERCEDES-BENZ GLK20,4%
NISSAN JUKE20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT ARKANA20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SKODA KAROQ20,4%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLVO S9020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO GT10,2%
AUDI A510,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X510,2%
BMW X710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KA10,2%
FORD KUGA10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
LANCIA MUSA10,2%
LEXUS NX10,2%
LEXUS RC300H10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI MONTERO10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN MICRA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT EXPERT10,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SCALA10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA BZ4X10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA RAV410,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN PHAETON10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)11826,3%
SUV11224,9%
Medii (D)7216,0%
Mici (B)6815,1%
Monovolume (MPV)408,9%
Mari și de lux (E)276,0%
Mini (A)81,8%
Neclasificate20,4%
Sport10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare39387,5%
Noi5612,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30467,7%
Benzină11325,2%
Hibrid204,5%
GPL92,0%
Electric30,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37082,4%
Companie7917,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19443,2%
Berlină cu hayon9621,4%
Berlină7717,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7717,1%
Cupeu30,7%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10222,7%
75-109 kW19743,9%
110-149 kW13429,8%
150-219 kW102,2%
220 kW și peste30,7%
Necompletat30,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc255,6%
1000-1399 cmc6314,0%
1400-1599 cmc12026,7%
1600-1999 cmc19743,9%
2000-2999 cmc419,1%
Necompletat30,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15818,5%
OPEL8810,3%
BMW8510,0%
FORD768,9%
DACIA677,9%
AUDI546,3%
MERCEDES-BENZ546,3%
SKODA465,4%
RENAULT354,1%
FIAT242,8%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI222,6%
PEUGEOT192,2%
TOYOTA161,9%
SEAT121,4%
SUZUKI121,4%
CHEVROLET111,3%
CITROEN111,3%
MITSUBISHI80,9%
VOLVO70,8%
LAND ROVER60,7%
DAEWOO50,6%
HONDA40,5%
NISSAN40,5%
SMART40,5%
ALFA ROMEO30,4%
PORSCHE30,4%
JEEP20,2%
KIA20,2%
LANCIA20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
ARO10,1%
BERTONE10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
MAZDA10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export7659,4%
Dezmembrare5240,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW1814,1%
VOLKSWAGEN1713,3%
DACIA1612,5%
AUDI1511,7%
MERCEDES-BENZ1310,2%
OPEL107,8%
FORD75,5%
DAEWOO53,9%
PEUGEOT53,9%
SUZUKI43,1%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT32,3%
CITROEN21,6%
FIAT21,6%
JAGUAR21,6%
TOYOTA21,6%
JEEP10,8%
NISSAN10,8%
PORSCHE10,8%
SEAT10,8%
SKODA10,8%
VAUXHALL10,8%
VOLVO10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.