Înmatriculări în județul Bacău, februarie 2023

Noi118+4,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare729+8,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.720

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri90

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 12 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 24 rulate, prima înmatriculare2005: 58 rulate, prima înmatriculare2006: 43 rulate, prima înmatriculare2007: 54 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 64 rulate, prima înmatriculare2010: 66 rulate, prima înmatriculare2011: 72 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 112 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 5 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999012
199907
200005
2001010
2002012
2003015
2004024
2005058
2006043
2007054
2008056
2009064
2010066
2011072
2012045
2013046
2014035
2015019
2016019
2017019
2018020
2019012
202008
202114
20221124
202350

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15518,3%
DACIA8710,3%
BMW698,1%
AUDI657,7%
RENAULT607,1%
OPEL505,9%
SKODA485,7%
MERCEDES-BENZ445,2%
FORD394,6%
NISSAN283,3%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI232,7%
SEAT222,6%
VOLVO222,6%
PEUGEOT212,5%
TOYOTA182,1%
CITROEN141,7%
SUZUKI101,2%
KIA91,1%
LAND ROVER91,1%
FIAT80,9%
MAZDA70,8%
ALFA ROMEO50,6%
CHEVROLET50,6%
MINI50,6%
HONDA40,5%
DAIHATSU30,4%
LEXUS30,4%
MITSUBISHI30,4%
DODGE20,2%
LANCIA20,2%
PORSCHE20,2%
CHRYSLER10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO364,3%
VOLKSWAGEN PASSAT354,1%
AUDI A4313,7%
VOLKSWAGEN GOLF313,7%
DACIA DUSTER283,3%
OPEL ASTRA232,7%
RENAULT MEGANE232,7%
BMW SERIA 3202,4%
VOLKSWAGEN POLO202,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,2%
Toate (212)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS172,0%
NISSAN QASHQAI172,0%
SKODA OCTAVIA151,8%
BMW X3131,5%
SKODA FABIA131,5%
AUDI Q5121,4%
BMW SERIA 5121,4%
DACIA LOGAN111,3%
DACIA SPRING101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A91,1%
RENAULT CLIO91,1%
RENAULT SCENIC91,1%
BMW SERIA 180,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,9%
OPEL CORSA80,9%
SEAT IBIZA80,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,9%
VOLKSWAGEN JETTA80,9%
VOLVO XC6080,9%
AUDI A370,8%
FORD FIESTA70,8%
HYUNDAI I3070,8%
SEAT LEON70,8%
VOLKSWAGEN TOURAN70,8%
AUDI A660,7%
HYUNDAI IX3560,7%
AUDI A550,6%
BMW X550,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
NISSAN JUKE50,6%
RENAULT KOLEOS50,6%
RENAULT LAGUNA50,6%
SKODA KAMIQ50,6%
VOLKSWAGEN CADDY50,6%
VOLKSWAGEN SHARAN50,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,6%
CHEVROLET CAPTIVA40,5%
CITROEN C440,5%
FIAT PUNTO40,5%
FORD KUGA40,5%
HYUNDAI TUCSON40,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,5%
NISSAN QASHQAI+240,5%
OPEL MERIVA40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
SKODA YETI40,5%
SUZUKI GRAND VITARA40,5%
TOYOTA COROLLA40,5%
TOYOTA YARIS CROSS40,5%
BMW X130,4%
FORD MONDEO30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
OPEL MOKKA30,4%
PEUGEOT 20730,4%
SKODA SUPERB30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO V5030,4%
VOLVO XC4030,4%
VOLVO XC9030,4%
ALFA ROMEO 15920,2%
CITROEN C-CROSSER20,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
FIAT CROMA20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
KIA RIO20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MINI CLUBMAN20,2%
MINI COOPER20,2%
OPEL ANTARA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA RAV420,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO S6020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO CROSSWAGON10,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
BMW I710,1%
BMW M410,1%
BMW M510,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X410,1%
BMW X710,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU FEROZA10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DODGE CALIBER10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT SEICENTO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA FR-V10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25830,5%
Compacte (C)19022,4%
Mici (B)13716,2%
Medii (D)11914,0%
Monovolume (MPV)738,6%
Mari și de lux (E)384,5%
Mini (A)172,0%
Sport70,8%
Neclasificate50,6%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare72986,1%
Noi11813,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină52662,1%
Benzină23527,7%
Hibrid465,4%
GPL242,8%
Electric161,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică75989,6%
Companie8810,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35041,3%
Berlină cu hayon20324,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15217,9%
Berlină12014,2%
Cabriolet111,3%
Cupeu111,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22626,7%
75-109 kW37744,5%
110-149 kW18722,1%
150-219 kW323,8%
220 kW și peste91,1%
Necompletat161,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc617,2%
1000-1399 cmc12314,5%
1400-1599 cmc20524,2%
1600-1999 cmc36643,2%
2000-2999 cmc718,4%
3000 cmc și peste50,6%
Necompletat161,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN39523,0%
OPEL18310,6%
FORD1498,7%
DACIA1287,4%
AUDI1257,3%
BMW1237,2%
SKODA1166,7%
RENAULT895,2%
MERCEDES-BENZ613,5%
SEAT372,2%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT362,1%
FIAT321,9%
TOYOTA321,9%
SUZUKI311,8%
HYUNDAI231,3%
CITROEN191,1%
NISSAN171,0%
KIA160,9%
LAND ROVER160,9%
MAZDA130,8%
CHEVROLET120,7%
MITSUBISHI80,5%
VOLVO80,5%
HONDA70,4%
ALFA ROMEO60,3%
MINI50,3%
DAIHATSU40,2%
JAGUAR40,2%
SMART40,2%
DAEWOO30,2%
JEEP30,2%
PORSCHE30,2%
CHRYSLER20,1%
DODGE20,1%
LEXUS20,1%
ROVER20,1%
SUBARU20,1%
LANCIA10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6875,6%
Export2224,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1820,0%
VOLKSWAGEN1112,2%
AUDI910,0%
FORD88,9%
OPEL77,8%
FIAT66,7%
BMW55,6%
DAEWOO33,3%
NISSAN33,3%
PEUGEOT33,3%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT33,3%
MERCEDES-BENZ22,2%
PORSCHE22,2%
ALFA ROMEO11,1%
DAIHATSU11,1%
HYUNDAI11,1%
JEEP11,1%
KIA11,1%
LAND ROVER11,1%
MAZDA11,1%
SEAT11,1%
SKODA11,1%
VAUXHALL11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.