Înmatriculări în județul Giurgiu, februarie 2023

Noi93+52,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare203-1,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări930

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri48

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 15 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 17 rulate, prima înmatriculare2011: 22 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 11 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 80 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 13 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199900
200001
200101
200203
200301
200408
200508
2006010
2007016
2008015
2009018
2010017
2011022
2012010
2013016
2014011
201508
201607
201707
201806
201909
202002
202101
2022804
2023130

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6622,3%
VOLKSWAGEN4113,9%
SKODA248,1%
RENAULT237,8%
BMW227,4%
AUDI186,1%
HYUNDAI144,7%
OPEL134,4%
FORD113,7%
MAZDA93,0%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ93,0%
NISSAN62,0%
TOYOTA62,0%
KIA51,7%
VOLVO51,7%
SEAT41,4%
ALFA ROMEO31,0%
LAND ROVER31,0%
PEUGEOT31,0%
FIAT20,7%
MITSUBISHI20,7%
SMART20,7%
SUZUKI20,7%
CHRYSLER10,3%
HONDA10,3%
SSANGYONG10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN3210,8%
DACIA DUSTER165,4%
VOLKSWAGEN PASSAT144,7%
VOLKSWAGEN GOLF134,4%
DACIA SANDERO124,1%
RENAULT MEGANE93,0%
BMW SERIA 382,7%
OPEL ASTRA82,7%
AUDI A472,4%
AUDI A672,4%
Toate (107)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI I3062,0%
SKODA SCALA62,0%
VOLKSWAGEN TOURAN62,0%
FORD FOCUS51,7%
SKODA OCTAVIA51,7%
SKODA SUPERB51,7%
BMW SERIA 541,4%
KIA SPORTAGE41,4%
OPEL CORSA41,4%
SKODA FABIA41,4%
DACIA SPRING31,0%
HYUNDAI IX3531,0%
MAZDA 331,0%
NISSAN JUKE31,0%
RENAULT CLIO31,0%
RENAULT SCENIC31,0%
TOYOTA COROLLA31,0%
VOLKSWAGEN JETTA31,0%
BMW SERIA 120,7%
BMW SERIA 420,7%
BMW X320,7%
DACIA JOGGER20,7%
FORD FIESTA20,7%
HYUNDAI I1020,7%
LAND ROVER FREELANDER20,7%
MAZDA 620,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,7%
MERCEDES-BENZ GLC20,7%
MERCEDES-BENZ VITO20,7%
RENAULT ARKANA20,7%
RENAULT KADJAR20,7%
SEAT LEON20,7%
SKODA KAROQ20,7%
SMART FORFOUR20,7%
SUZUKI VITARA20,7%
VOLKSWAGEN CC20,7%
ALFA ROMEO 14710,3%
ALFA ROMEO 15610,3%
ALFA ROMEO MITO10,3%
AUDI A110,3%
AUDI A310,3%
AUDI A510,3%
AUDI Q510,3%
BMW X DRIVE 23D10,3%
BMW X510,3%
BMW X610,3%
BMW Z410,3%
CHRYSLER SEBRING10,3%
DACIA LODGY10,3%
FIAT 50010,3%
FIAT BRAVO10,3%
FORD C-MAX10,3%
FORD ECOSPORT10,3%
FORD KUGA10,3%
FORD MAVERICK10,3%
HONDA CIVIC10,3%
HYUNDAI BAYON10,3%
HYUNDAI ELANTRA10,3%
HYUNDAI SANTA FE10,3%
KIA XCEED10,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,3%
MAZDA 510,3%
MAZDA CX-3010,3%
MAZDA CX-510,3%
MAZDA CX-710,3%
MERCEDES-BENZ GLA10,3%
MERCEDES-BENZ ML10,3%
MERCEDES-BENZ VIANO10,3%
MITSUBISHI OUTLANDER10,3%
MITSUBISHI PAJERO10,3%
NISSAN QASHQAI10,3%
NISSAN QASHQAI+210,3%
NISSAN X-TRAIL10,3%
OPEL ZAFIRA10,3%
PEUGEOT 20610,3%
PEUGEOT 40710,3%
PEUGEOT 50810,3%
RENAULT CAPTUR10,3%
RENAULT ESPACE10,3%
RENAULT LAGUNA10,3%
RENAULT MODUS10,3%
SEAT ALTEA10,3%
SEAT CORDOBA10,3%
SKODA KODIAQ10,3%
SKODA ROOMSTER10,3%
SSANGYONG TIVOLI10,3%
TOYOTA AVENSIS10,3%
TOYOTA C-HR10,3%
TOYOTA RAV410,3%
VOLKSWAGEN CRAFTER10,3%
VOLKSWAGEN POLO10,3%
VOLKSWAGEN TAIGO10,3%
VOLVO S4010,3%
VOLVO V4010,3%
VOLVO V6010,3%
VOLVO XC4010,3%
VOLVO XC7010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)6923,3%
Compacte (C)6823,0%
SUV6823,0%
Medii (D)4816,2%
Monovolume (MPV)217,1%
Mari și de lux (E)113,7%
Mini (A)82,7%
Neclasificate10,3%
Sport10,3%
Utilitare10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare20368,6%
Noi9331,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15151,0%
Benzină9231,1%
GPL258,4%
Hibrid258,4%
Electric31,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică25084,5%
Companie4615,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11338,2%
Berlină7826,4%
Berlină cu hayon6220,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3913,2%
Cabriolet31,0%
Cupeu10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8227,7%
75-109 kW13244,6%
110-149 kW6421,6%
150-219 kW113,7%
220 kW și peste41,4%
Necompletat31,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc4715,9%
1000-1399 cmc4314,5%
1400-1599 cmc7926,7%
1600-1999 cmc9331,4%
2000-2999 cmc3110,5%
Necompletat31,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16017,2%
DACIA13514,5%
OPEL10911,7%
BMW798,5%
FORD667,1%
SKODA626,7%
RENAULT606,5%
AUDI485,2%
MERCEDES-BENZ475,1%
HYUNDAI192,0%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT192,0%
SEAT151,6%
TOYOTA141,5%
FIAT131,4%
CHEVROLET101,1%
CITROEN101,1%
KIA101,1%
LAND ROVER70,8%
NISSAN70,8%
MAZDA60,6%
DAEWOO40,4%
PORSCHE40,4%
HONDA30,3%
MINI30,3%
SMART30,3%
SUZUKI30,3%
ALFA ROMEO20,2%
JEEP20,2%
MITSUBISHI20,2%
SUBARU20,2%
VOLVO20,2%
DAIHATSU10,1%
INFINITI10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3777,1%
Export1122,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1327,1%
BMW918,8%
OPEL612,5%
DAEWOO510,4%
FORD36,2%
FIAT24,2%
MERCEDES-BENZ24,2%
PEUGEOT24,2%
VOLKSWAGEN24,2%
AUDI12,1%
Toate (13)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA12,1%
RENAULT12,1%
SKODA12,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.