Înmatriculări în județul Neamț, februarie 2023

Noi80+35,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare579-3,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.074

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri176

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 21 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 50 rulate, prima înmatriculare2007: 49 rulate, prima înmatriculare2008: 51 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 32 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 72 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 8 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199906
200004
200105
200206
2003021
2004020
2005033
2006050
2007049
2008051
2009034
2010047
2011051
2012032
2013040
2014025
2015020
2016024
2017017
2018019
2019017
202002
202102
2022722
202380

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15523,5%
DACIA568,5%
AUDI487,3%
FORD467,0%
RENAULT395,9%
BMW365,5%
SKODA294,4%
OPEL284,2%
TOYOTA284,2%
VOLVO263,9%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ243,6%
HYUNDAI233,5%
SEAT203,0%
NISSAN192,9%
SUZUKI132,0%
PEUGEOT111,7%
MAZDA101,5%
LAND ROVER60,9%
MITSUBISHI60,9%
FIAT50,8%
HONDA50,8%
JEEP50,8%
KIA50,8%
CITROEN30,5%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
LANCIA20,3%
SSANGYONG20,3%
CUPRA10,2%
DODGE10,2%
JAGUAR10,2%
MASERATI10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF406,1%
VOLKSWAGEN PASSAT406,1%
DACIA DUSTER223,3%
AUDI A4213,2%
VOLKSWAGEN POLO172,6%
DACIA SANDERO152,3%
FORD FOCUS142,1%
SKODA FABIA142,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,1%
VOLKSWAGEN TOURAN132,0%
Toate (176)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLVO XC60132,0%
NISSAN QASHQAI121,8%
RENAULT MEGANE121,8%
AUDI A691,4%
DACIA LOGAN91,4%
OPEL ASTRA91,4%
OPEL CORSA91,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,4%
BMW SERIA 381,2%
BMW SERIA 581,2%
FORD KUGA81,2%
FORD MONDEO81,2%
HYUNDAI IX3581,2%
SKODA OCTAVIA81,2%
DACIA SPRING71,1%
RENAULT SCENIC71,1%
SUZUKI GRAND VITARA71,1%
VOLKSWAGEN JETTA71,1%
BMW X360,9%
RENAULT CLIO60,9%
SEAT LEON60,9%
AUDI A350,8%
AUDI Q550,8%
FORD S-MAX50,8%
HYUNDAI TUCSON50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,8%
SEAT IBIZA50,8%
TOYOTA RAV450,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,8%
AUDI A540,6%
FIAT PUNTO40,6%
FORD FIESTA40,6%
MAZDA 640,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,6%
OPEL ZAFIRA40,6%
RENAULT TWINGO40,6%
SEAT ALTEA40,6%
TOYOTA YARIS40,6%
AUDI Q330,5%
BMW X130,5%
DACIA JOGGER30,5%
HONDA CIVIC30,5%
HYUNDAI I3030,5%
LAND ROVER FREELANDER30,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
NISSAN JUKE30,5%
PEUGEOT 20630,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
SUZUKI SX430,5%
TOYOTA AURIS30,5%
TOYOTA BZ4X30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
TOYOTA YARIS CROSS30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLVO S4030,5%
BMW SERIA 120,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
FORD KA+20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
JEEP RENEGADE20,3%
KIA SORENTO20,3%
LANCIA YPSILON20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CITAN20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TOYOTA AYGO20,3%
TOYOTA PRIUS20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A710,2%
BMW M310,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X410,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN E-C410,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DODGE JOURNEY10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD MUSTANG MACH-E10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA INSIGHT10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MASERATI LEVANTE10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-310,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN ALMERA TINO10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30710,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20130,5%
Compacte (C)14522,0%
Medii (D)9915,0%
Mici (B)9614,6%
Monovolume (MPV)6610,0%
Mari și de lux (E)253,8%
Mini (A)203,0%
Sport30,5%
Neclasificate20,3%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57987,9%
Noi8012,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44467,4%
Benzină16024,3%
Hibrid314,7%
Electric132,0%
GPL111,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică60291,4%
Companie578,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29444,6%
Berlină cu hayon13820,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13320,2%
Berlină8713,2%
Cupeu40,6%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16224,6%
75-109 kW29444,6%
110-149 kW16324,7%
150-219 kW172,6%
220 kW și peste101,5%
Necompletat132,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc345,2%
1000-1399 cmc9013,7%
1400-1599 cmc14121,4%
1600-1999 cmc30846,7%
2000-2999 cmc7110,8%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat132,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29227,2%
AUDI868,0%
OPEL767,1%
FORD736,8%
BMW696,4%
MERCEDES-BENZ676,2%
SKODA666,1%
DACIA615,7%
RENAULT434,0%
TOYOTA302,8%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT242,2%
SUZUKI201,9%
FIAT191,8%
HYUNDAI191,8%
PEUGEOT181,7%
CITROEN151,4%
VOLVO121,1%
NISSAN111,0%
KIA100,9%
HONDA90,8%
LAND ROVER70,7%
MAZDA70,7%
MITSUBISHI70,7%
CHEVROLET40,4%
DAEWOO40,4%
SMART40,4%
ALFA ROMEO30,3%
JEEP30,3%
MINI30,3%
PORSCHE30,3%
CHRYSLER20,2%
DAIHATSU20,2%
DS10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export8950,6%
Dezmembrare8749,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3318,8%
DACIA2313,1%
AUDI1810,2%
OPEL169,1%
BMW158,5%
FORD126,8%
RENAULT126,8%
MERCEDES-BENZ116,2%
PEUGEOT52,8%
CITROEN42,3%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT42,3%
SKODA42,3%
KIA31,7%
HYUNDAI21,1%
MAZDA21,1%
SEAT21,1%
VOLVO21,1%
ALFA ROMEO10,6%
CHEVROLET10,6%
CHRYSLER10,6%
DAEWOO10,6%
LAND ROVER10,6%
NISSAN10,6%
PORSCHE10,6%
TOYOTA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.