Înmatriculări în județul Sălaj, februarie 2023

Noi27+12,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare484+17,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări509

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri101

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 8 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 19 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 25 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199908
199905
200007
200106
200205
2003011
2004016
2005031
2006040
2007046
2008044
2009035
2010040
2011050
2012035
2013027
2014019
2015018
201609
2017012
2018010
201906
202000
202103
2022251
202320

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13526,4%
AUDI6813,3%
BMW509,8%
DACIA397,6%
MERCEDES-BENZ275,3%
RENAULT224,3%
FORD173,3%
OPEL163,1%
SEAT152,9%
NISSAN142,7%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO132,5%
SKODA112,2%
PEUGEOT102,0%
MAZDA81,6%
MITSUBISHI81,6%
HYUNDAI71,4%
CITROEN61,2%
SUZUKI61,2%
CHEVROLET51,0%
LAND ROVER51,0%
KIA40,8%
ALFA ROMEO30,6%
FIAT30,6%
JEEP30,6%
HONDA20,4%
SMART20,4%
TESLA20,4%
TOYOTA20,4%
CAMI10,2%
DODGE10,2%
DR MOTOR10,2%
JAGUAR10,2%
MCC10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT377,2%
AUDI A4346,7%
VOLKSWAGEN GOLF285,5%
VOLKSWAGEN POLO183,5%
BMW SERIA 5152,9%
DACIA DUSTER152,9%
BMW SERIA 3142,7%
NISSAN QASHQAI112,2%
VOLKSWAGEN CADDY112,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN112,2%
Toate (157)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6102,0%
BMW X3102,0%
DACIA LOGAN102,0%
DACIA SANDERO91,8%
AUDI A381,6%
RENAULT MEGANE81,6%
VOLKSWAGEN TOURAN81,6%
OPEL ASTRA71,4%
AUDI Q561,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,2%
SKODA FABIA61,2%
AUDI A551,0%
CHEVROLET CAPTIVA51,0%
BMW SERIA 740,8%
BMW X140,8%
HYUNDAI IX3540,8%
LAND ROVER FREELANDER40,8%
RENAULT SCENIC40,8%
SEAT IBIZA40,8%
SEAT LEON40,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,8%
VOLVO XC6040,8%
FORD KUGA30,6%
KIA CEED30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
MERCEDES-BENZ GLE30,6%
MERCEDES-BENZ ML30,6%
MITSUBISHI OUTLANDER30,6%
MITSUBISHI PAJERO PININ30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
SEAT ALTEA30,6%
SKODA OCTAVIA30,6%
SUZUKI VITARA30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,6%
VOLVO XC9030,6%
ALFA ROMEO 15920,4%
AUDI Q320,4%
AUDI TT20,4%
CITROEN C520,4%
DACIA SPRING20,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD FIESTA20,4%
FORD FOCUS20,4%
FORD FUSION20,4%
JEEP GRAND CHEROKEE20,4%
MAZDA 220,4%
MAZDA CX-320,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
OPEL CORSA20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT CLIO20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO S6020,4%
VOLVO XC4020,4%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI SQ510,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
CAMI GRAND VITARA10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN DS510,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DODGE AVENGER10,2%
DR MOTOR DR510,2%
FIAT DUCATO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA FR-V10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MCC SMART10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN NV20010,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL AMPERA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 400710,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUBARU XV10,2%
SUZUKI SX410,2%
TESLA MODEL S10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA YARIS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14027,4%
Medii (D)10921,3%
Compacte (C)8316,2%
Mici (B)6713,1%
Monovolume (MPV)6111,9%
Mari și de lux (E)367,0%
Mini (A)61,2%
Sport51,0%
Utilitare30,6%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48494,7%
Noi275,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39777,7%
Benzină8817,2%
GPL132,5%
Hibrid91,8%
Electric40,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47192,2%
Companie397,6%
Persoană străină10,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24948,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9518,6%
Berlină cu hayon7715,1%
Berlină7514,7%
Cupeu81,6%
Cabriolet71,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10019,6%
75-109 kW24347,6%
110-149 kW13426,2%
150-219 kW193,7%
220 kW și peste112,2%
Necompletat40,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc203,9%
1000-1399 cmc469,0%
1400-1599 cmc10420,4%
1600-1999 cmc27353,4%
2000-2999 cmc6312,3%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat40,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14728,9%
BMW5711,2%
AUDI5210,2%
FORD407,9%
OPEL336,5%
DACIA295,7%
MERCEDES-BENZ244,7%
RENAULT173,3%
SUZUKI132,6%
PEUGEOT112,2%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT112,2%
SKODA102,0%
LAND ROVER71,4%
SMART71,4%
VOLVO61,2%
CITROEN51,0%
NISSAN51,0%
TOYOTA40,8%
ALFA ROMEO30,6%
CHEVROLET30,6%
HYUNDAI30,6%
MAZDA30,6%
MITSUBISHI30,6%
DAIHATSU20,4%
FIAT20,4%
JAGUAR20,4%
JEEP20,4%
KIA20,4%
PORSCHE20,4%
SSANGYONG20,4%
ALPINA10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5857,4%
Export4342,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2423,8%
DACIA1716,8%
FORD98,9%
OPEL87,9%
BMW76,9%
RENAULT76,9%
AUDI65,9%
FIAT55,0%
MERCEDES-BENZ55,0%
SKODA55,0%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO11,0%
BENTLEY11,0%
CHEVROLET11,0%
CITROEN11,0%
DAEWOO11,0%
HYUNDAI11,0%
NISSAN11,0%
TOYOTA11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.