Înmatriculări în județul Iași, februarie 2023

Noi350+67,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare836+0,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.942

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri224

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 60 rulate, prima înmatriculare2007: 84 rulate, prima înmatriculare2008: 57 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 77 rulate, prima înmatriculare2011: 78 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 56 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 33 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 306 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 42 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199904
200004
200108
2002013
2003018
2004015
2005035
2006060
2007084
2008057
2009057
2010077
2011078
2012063
2013056
2014034
2015025
2016024
2017020
2018030
2019033
2020011
2021214
202230610
2023420

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21718,3%
DACIA17815,0%
BMW746,2%
AUDI705,9%
FORD665,6%
RENAULT605,1%
HYUNDAI554,6%
MERCEDES-BENZ504,2%
OPEL443,7%
TOYOTA423,5%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA373,1%
SUZUKI342,9%
SEAT322,7%
VOLVO322,7%
NISSAN312,6%
MAZDA282,4%
KIA181,5%
CITROEN171,4%
PEUGEOT141,2%
FIAT131,1%
SSANGYONG121,0%
HONDA100,8%
LAND ROVER60,5%
LEXUS60,5%
SMART60,5%
JEEP50,4%
MITSUBISHI50,4%
CHEVROLET40,3%
SUBARU40,3%
DFSK30,3%
MINI30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHRYSLER20,2%
ASTON MARTIN10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER534,5%
VOLKSWAGEN GOLF514,3%
DACIA LOGAN474,0%
VOLKSWAGEN PASSAT453,8%
DACIA SANDERO383,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN272,3%
AUDI A4252,1%
RENAULT MEGANE252,1%
FORD FOCUS242,0%
BMW SERIA 3231,9%
Toate (254)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI221,9%
BMW SERIA 5201,7%
DACIA SPRING201,7%
VOLKSWAGEN TOURAN201,7%
DACIA JOGGER171,4%
HYUNDAI TUCSON151,3%
OPEL ASTRA151,3%
SKODA OCTAVIA151,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS151,3%
SKODA FABIA141,2%
SUZUKI SX4141,2%
HYUNDAI I30131,1%
SEAT IBIZA131,1%
VOLVO XC60121,0%
AUDI A6110,9%
BMW X3110,9%
TOYOTA RAV4110,9%
HYUNDAI IX35100,8%
OPEL CORSA100,8%
SUZUKI VITARA100,8%
AUDI A390,8%
FORD FIESTA90,8%
FORD KUGA90,8%
KIA SPORTAGE90,8%
MAZDA 390,8%
MAZDA CX-590,8%
RENAULT SCENIC90,8%
AUDI A580,7%
VOLKSWAGEN POLO80,7%
VOLKSWAGEN SHARAN80,7%
AUDI Q570,6%
VOLKSWAGEN JETTA70,6%
VOLKSWAGEN T-CROSS70,6%
BMW X560,5%
FORD MONDEO60,5%
HYUNDAI ELANTRA60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,5%
OPEL ZAFIRA60,5%
RENAULT ARKANA60,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
RENAULT CLIO60,5%
SEAT ALTEA60,5%
SEAT LEON60,5%
VOLVO XC4060,5%
BMW X150,4%
CITROEN C550,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
TOYOTA AURIS50,4%
TOYOTA COROLLA50,4%
VOLVO V4050,4%
FORD C-MAX40,3%
HONDA CIVIC40,3%
HONDA CR-V40,3%
KIA SORENTO40,3%
MAZDA 540,3%
MERCEDES-BENZ GLC40,3%
MERCEDES-BENZ ML40,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
SKODA SUPERB40,3%
SSANGYONG KORANDO40,3%
SSANGYONG TIVOLI40,3%
TOYOTA C-HR40,3%
VOLKSWAGEN BORA40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
AUDI Q330,3%
BMW SERIA 130,3%
CHEVROLET CAPTIVA30,3%
CITROEN C430,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
DACIA LODGY30,3%
FIAT SCUDO30,3%
FORD TRANSIT30,3%
FORD TRANSIT CUSTOM30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,3%
LEXUS NX30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ CLK30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 30830,3%
SMART FORFOUR30,3%
SUZUKI IGNIS30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TOYOTA BZ4X30,3%
TOYOTA LAND CRUISER30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO S6030,3%
AUDI A120,2%
AUDI Q720,2%
BMW X620,2%
BMW X720,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C3 PICASSO20,2%
DFSK SERES 320,2%
FIAT PANDA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD FUSION20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
JEEP WRANGLER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ EQV20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ARONA20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SMART FORTWO20,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ASTON MARTIN DBX10,1%
AUDI A710,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
BMW X DRIVE 23D10,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV39633,4%
Compacte (C)23720,0%
Mici (B)17214,5%
Medii (D)14212,0%
Monovolume (MPV)13011,0%
Mari și de lux (E)443,7%
Mini (A)433,6%
Utilitare100,8%
Neclasificate70,6%
Sport50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare83670,5%
Noi35029,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină61952,2%
Benzină32327,2%
Hibrid13811,6%
GPL645,4%
Electric413,5%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică94980,0%
Companie23720,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break50442,5%
Berlină cu hayon25421,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24320,5%
Berlină16714,1%
Cupeu141,2%
Cabriolet40,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW28323,9%
75-109 kW49241,5%
110-149 kW30625,8%
150-219 kW494,1%
220 kW și peste151,3%
Necompletat413,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc13711,6%
1000-1399 cmc16313,7%
1400-1599 cmc28023,6%
1600-1999 cmc43836,9%
2000-2999 cmc12210,3%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat413,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN47924,7%
DACIA19710,1%
AUDI1487,6%
BMW1427,3%
OPEL1236,3%
FORD1226,3%
SKODA1166,0%
MERCEDES-BENZ914,7%
RENAULT834,3%
TOYOTA623,2%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT492,5%
HYUNDAI351,8%
PEUGEOT311,6%
SUZUKI251,3%
VOLVO241,2%
MAZDA221,1%
FIAT211,1%
KIA211,1%
LAND ROVER201,0%
MITSUBISHI170,9%
NISSAN160,8%
HONDA150,8%
LEXUS130,7%
CHEVROLET110,6%
CITROEN110,6%
JEEP70,4%
ALFA ROMEO60,3%
PORSCHE60,3%
SMART60,3%
DAEWOO50,3%
MINI40,2%
LANCIA30,2%
DAIHATSU20,1%
JAGUAR20,1%
TESLA20,1%
CHRYSLER10,1%
INFINITI10,1%
MARUTI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12455,4%
Export9944,2%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6227,7%
VOLKSWAGEN4218,8%
FORD135,8%
MERCEDES-BENZ125,4%
OPEL125,4%
BMW114,9%
RENAULT114,9%
SKODA94,0%
AUDI83,6%
DAEWOO73,1%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT52,2%
PEUGEOT52,2%
CITROEN31,3%
SEAT31,3%
CHEVROLET20,9%
HYUNDAI20,9%
LAND ROVER20,9%
SUZUKI20,9%
TOYOTA20,9%
VOLVO20,9%
JAGUAR10,4%
KIA10,4%
LANCIA10,4%
LEXUS10,4%
MAZDA10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%
REPLICA10,4%
SMART10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.