Noi 35 +2,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 181 +9,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 728 Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 57 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 36 noi nov 24: 223 rulate, prima înmatriculare dec 24: 35 noi dec 24: 222 rulate, prima înmatriculare ian 25: 46 noi ian 25: 185 rulate, prima înmatriculare feb 25: 40 noi feb 25: 228 rulate, prima înmatriculare mar 25: 35 noi mar 25: 301 rulate, prima înmatriculare apr 25: 37 noi apr 25: 268 rulate, prima înmatriculare mai 25: 35 noi mai 25: 245 rulate, prima înmatriculare iun 25: 31 noi iun 25: 205 rulate, prima înmatriculare iul 25: 51 noi iul 25: 262 rulate, prima înmatriculare aug 25: 69 noi aug 25: 263 rulate, prima înmatriculare sep 25: 47 noi sep 25: 265 rulate, prima înmatriculare oct 25: 38 noi oct 25: 264 rulate, prima înmatriculare nov 25: 43 noi nov 25: 277 rulate, prima înmatriculare dec 25: 85 noi dec 25: 214 rulate, prima înmatriculare ian 26: 21 noi ian 26: 196 rulate, prima înmatriculare feb 26: 22 noi feb 26: 234 rulate, prima înmatriculare mar 26: 34 noi mar 26: 223 rulate, prima înmatriculare apr 26: 24 noi apr 26: 188 rulate, prima înmatriculare mai 26: 21 noi mai 26: 179 rulate, prima înmatriculare iun 26: 44 noi iun 26: 210 rulate, prima înmatriculare iul 26: 28 noi iul 26: 237 rulate, prima înmatriculare aug 26: 25 noi aug 26: 217 rulate, prima înmatriculare sep 26: 58 noi sep 26: 219 rulate, prima înmatriculare oct 26: 51 noi oct 26: 197 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 36 223 dec 24 35 222 ian 25 46 185 feb 25 40 228 mar 25 35 301 apr 25 37 268 mai 25 35 245 iun 25 31 205 iul 25 51 262 aug 25 69 263 sep 25 47 265 oct 25 38 264 nov 25 43 277 dec 25 85 214 ian 26 21 196 feb 26 22 234 mar 26 34 223 apr 26 24 188 mai 26 21 179 iun 26 44 210 iul 26 28 237 aug 26 25 217 sep 26 58 219 oct 26 51 197
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 < 1999: 2 rulate, prima înmatriculare 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 3 rulate, prima înmatriculare 2003: 4 rulate, prima înmatriculare 2004: 5 rulate, prima înmatriculare 2005: 10 rulate, prima înmatriculare 2006: 13 rulate, prima înmatriculare 2007: 19 rulate, prima înmatriculare 2008: 16 rulate, prima înmatriculare 2009: 13 rulate, prima înmatriculare 2010: 17 rulate, prima înmatriculare 2011: 18 rulate, prima înmatriculare 2012: 16 rulate, prima înmatriculare 2013: 7 rulate, prima înmatriculare 2014: 8 rulate, prima înmatriculare 2015: 3 rulate, prima înmatriculare 2016: 4 rulate, prima înmatriculare 2017: 11 rulate, prima înmatriculare 2018: 6 rulate, prima înmatriculare 2019: 1 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 noi 2021: 2 rulate, prima înmatriculare 2022: 33 noi 2022: 2 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 2 1999 0 0 2000 0 1 2001 0 0 2002 0 3 2003 0 4 2004 0 5 2005 0 10 2006 0 13 2007 0 19 2008 0 16 2009 0 13 2010 0 17 2011 0 18 2012 0 16 2013 0 7 2014 0 8 2015 0 3 2016 0 4 2017 0 11 2018 0 6 2019 0 1 2020 0 0 2021 1 2 2022 33 2 2023 1 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 50 23,1% DACIA 22 10,2% AUDI 20 9,3% BMW 20 9,3% FORD 16 7,4% RENAULT 15 6,9% SKODA 8 3,7% HYUNDAI 7 3,2% MERCEDES-BENZ 7 3,2% OPEL 7 3,2%
Toate (28) Mărci: valoare, vehicule, cotă SEAT 7 3,2% PEUGEOT 6 2,8% TOYOTA 5 2,3% FIAT 3 1,4% MAZDA 3 1,4% NISSAN 3 1,4% CHEVROLET 2 0,9% JAGUAR 2 0,9% KIA 2 0,9% MITSUBISHI 2 0,9% SSANGYONG 2 0,9% ALFA ROMEO 1 0,5% HONDA 1 0,5% MINI 1 0,5% PORSCHE 1 0,5% SUBARU 1 0,5% SUZUKI 1 0,5% VOLVO 1 0,5%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN PASSAT 18 8,4% BMW SERIA 3 11 5,1% VOLKSWAGEN GOLF 10 4,7% DACIA LOGAN 9 4,2% RENAULT MEGANE 8 3,7% VOLKSWAGEN TOURAN 8 3,7% AUDI A4 7 3,3% DACIA DUSTER 7 3,3% FORD FOCUS 7 3,3% DACIA SANDERO 6 2,8%
Toate (88) Modele: valoare, vehicule, cotă OPEL ASTRA 5 2,3% AUDI A6 4 1,9% FORD FIESTA 4 1,9% SEAT LEON 4 1,9% SKODA OCTAVIA 4 1,9% AUDI A5 3 1,4% AUDI Q5 3 1,4% BMW SERIA 5 3 1,4% BMW X3 3 1,4% HYUNDAI I30 3 1,4% HYUNDAI TUCSON 3 1,4% NISSAN QASHQAI 3 1,4% VOLKSWAGEN JETTA 3 1,4% FIAT PUNTO 2 0,9% FORD MONDEO 2 0,9% MAZDA CX-5 2 0,9% MERCEDES-BENZ CLASA E 2 0,9% PEUGEOT 508 2 0,9% RENAULT LAGUNA 2 0,9% RENAULT TALISMAN 2 0,9% SEAT IBIZA 2 0,9% SKODA FABIA 2 0,9% TOYOTA LAND CRUISER 2 0,9% VOLKSWAGEN CC 2 0,9% VOLKSWAGEN POLO 2 0,9% VOLKSWAGEN TIGUAN 2 0,9% ALFA ROMEO GIULIETTA 1 0,5% AUDI A3 1 0,5% AUDI Q3 1 0,5% AUDI RS Q8 1 0,5% BMW SERIA 1 1 0,5% BMW X1 1 0,5% BMW X6 1 0,5% CHEVROLET CRUZE 1 0,5% CHEVROLET KALOS 1 0,5% FIAT TIPO 1 0,5% FORD C-MAX 1 0,5% FORD ECOSPORT 1 0,5% FORD PUMA 1 0,5% HONDA CIVIC 1 0,5% HYUNDAI BAYON 1 0,5% JAGUAR F-PACE 1 0,5% KIA NIRO 1 0,5% KIA SPORTAGE 1 0,5% MAZDA 3 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLASA B 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLASA C 1 0,5% MERCEDES-BENZ GLA 1 0,5% MERCEDES-BENZ GLK 1 0,5% MERCEDES-BENZ GLS 1 0,5% MINI COOPER 1 0,5% MITSUBISHI ASX 1 0,5% MITSUBISHI ECLIPSE CROSS 1 0,5% OPEL CORSA 1 0,5% OPEL ZAFIRA 1 0,5% PEUGEOT 207 1 0,5% PEUGEOT 308 1 0,5% PEUGEOT 407 1 0,5% PORSCHE CAYENNE 1 0,5% RENAULT CLIO 1 0,5% RENAULT FLUENCE 1 0,5% RENAULT MODUS 1 0,5% SEAT ALTEA 1 0,5% SKODA RAPID 1 0,5% SKODA SUPERB 1 0,5% SSANGYONG KORANDO 1 0,5% SSANGYONG TIVOLI GRAND 1 0,5% SUBARU LEGACY 1 0,5% SUZUKI VITARA 1 0,5% TOYOTA COROLLA 1 0,5% TOYOTA RAV4 1 0,5% TOYOTA YARIS CROSS 1 0,5% VOLKSWAGEN ARTEON 1 0,5% VOLKSWAGEN SCIROCCO 1 0,5% VOLKSWAGEN SHARAN 1 0,5% VOLKSWAGEN TAIGO 1 0,5% VOLKSWAGEN TOUAREG 1 0,5% VOLVO XC90 1 0,5%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 55 25,5% Medii (D) 53 24,5% Mici (B) 34 15,7% SUV compacte 34 15,7% Monovolume (MPV) 13 6,0% Mari și de lux (E) 9 4,2% SUV mari 8 3,7% SUV mici 6 2,8% Neclasificate 2 0,9% Sport 2 0,9%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 181 83,8% Noi 35 16,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 142 65,7% Benzină 52 24,1% Hibrid 11 5,1% GPL 10 4,6% Electric 1 0,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 199 92,1% Companie 17 7,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 102 47,2% Berlină 40 18,5% Berlină cu hayon 39 18,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 29 13,4% Cupeu 5 2,3% Cabriolet 1 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 46 21,3% 75-109 kW 105 48,6% 110-149 kW 47 21,8% 150-219 kW 15 6,9% 220 kW și peste 2 0,9% Necompletat 1 0,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 18 8,3% 1000-1399 cmc 25 11,6% 1400-1599 cmc 53 24,5% 1600-1999 cmc 95 44,0% 2000-2999 cmc 23 10,6% 3000 cmc și peste 1 0,5% Necompletat 1 0,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.