Înmatriculări în județul Prahova, februarie 2023

Noi267+36,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare811+5,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.081

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri452

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 25 rulate, prima înmatriculare2005: 37 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 65 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 65 rulate, prima înmatriculare2011: 90 rulate, prima înmatriculare2012: 68 rulate, prima înmatriculare2013: 71 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 37 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 255 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 12 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199902
200003
200107
2002012
2003013
2004025
2005037
2006040
2007065
2008039
2009057
2010065
2011090
2012068
2013071
2014037
2015028
2016019
2017040
2018037
2019024
2020010
2021014
20222552
2023120

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18817,4%
DACIA12811,9%
RENAULT10910,1%
FORD918,4%
BMW746,9%
AUDI706,5%
OPEL504,6%
MERCEDES-BENZ494,5%
HYUNDAI484,5%
SKODA484,5%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT292,7%
SEAT292,7%
NISSAN282,6%
TOYOTA232,1%
VOLVO201,9%
SUZUKI171,6%
KIA141,3%
CITROEN121,1%
MAZDA111,0%
SSANGYONG70,6%
HONDA50,5%
LAND ROVER50,5%
MITSUBISHI50,5%
ALFA ROMEO30,3%
FIAT30,3%
TESLA30,3%
DODGE20,2%
MINI20,2%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE595,5%
VOLKSWAGEN PASSAT575,3%
DACIA DUSTER555,1%
VOLKSWAGEN GOLF514,7%
FORD FOCUS454,2%
DACIA LOGAN353,3%
AUDI A4292,7%
DACIA SANDERO282,6%
BMW SERIA 3262,4%
SKODA OCTAVIA242,2%
Toate (215)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT CLIO212,0%
OPEL ASTRA191,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN171,6%
FORD KUGA161,5%
NISSAN QASHQAI141,3%
OPEL CORSA141,3%
SEAT IBIZA141,3%
AUDI A6121,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,1%
VOLKSWAGEN POLO121,1%
HYUNDAI TUCSON111,0%
BMW SERIA 5100,9%
PEUGEOT 508100,9%
RENAULT SCENIC100,9%
FORD FIESTA90,8%
HYUNDAI I3090,8%
BMW X580,7%
HYUNDAI ELANTRA80,7%
SEAT LEON80,7%
SKODA FABIA80,7%
AUDI A370,7%
AUDI Q370,7%
FORD MONDEO70,7%
HYUNDAI KONA70,7%
KIA SPORTAGE70,7%
TOYOTA C-HR70,7%
AUDI A560,6%
BMW X360,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,6%
SKODA SUPERB60,6%
SUZUKI GRAND VITARA60,6%
VOLKSWAGEN JETTA60,6%
VOLKSWAGEN TOURAN60,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,6%
VOLVO XC6060,6%
AUDI Q550,5%
BMW X150,5%
CITROEN C550,5%
DACIA SPRING50,5%
PEUGEOT 20850,5%
PEUGEOT 30850,5%
SKODA KAROQ50,5%
SUZUKI SX450,5%
VOLKSWAGEN CC50,5%
VOLVO V5050,5%
BMW SERIA 140,4%
BMW X440,4%
FORD PUMA40,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
NISSAN JUKE40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
SEAT ALTEA40,4%
SSANGYONG KORANDO40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
BMW X630,3%
DACIA JOGGER30,3%
FORD C-MAX30,3%
HYUNDAI I2030,3%
HYUNDAI IX3530,3%
KIA CEED30,3%
MAZDA 630,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TESLA MODEL 330,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
TOYOTA RAV430,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO V4030,3%
ALFA ROMEO MITO20,2%
AUDI A820,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 720,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DODGE CALIBER20,2%
FORD TOURNEO CONNECT20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I1020,2%
KIA PICANTO20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL TIGRA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SUZUKI SAMURAI20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
BMW IX310,1%
BMW M810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X710,1%
BMW XDRIVE30D10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C810,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV30228,0%
Compacte (C)29527,4%
Medii (D)17115,9%
Mici (B)16815,6%
Monovolume (MPV)837,7%
Mari și de lux (E)353,2%
Mini (A)151,4%
Neclasificate40,4%
Utilitare30,3%
Sport20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare81175,2%
Noi26724,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60556,1%
Benzină32029,7%
Hibrid888,2%
GPL484,5%
Electric171,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică90483,9%
Companie17416,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break46943,5%
Berlină cu hayon21820,2%
Berlină19718,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18717,3%
Cupeu60,6%
Cabriolet10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24022,3%
75-109 kW52148,3%
110-149 kW24823,0%
150-219 kW413,8%
220 kW și peste111,0%
Necompletat171,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1069,8%
1000-1399 cmc17516,2%
1400-1599 cmc32330,0%
1600-1999 cmc36033,4%
2000-2999 cmc918,4%
3000 cmc și peste60,6%
Necompletat171,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN40919,7%
OPEL21710,4%
DACIA1728,3%
BMW1688,1%
FORD1557,4%
RENAULT1436,9%
SKODA1416,8%
AUDI1406,7%
MERCEDES-BENZ823,9%
PEUGEOT653,1%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA512,5%
SEAT371,8%
FIAT301,4%
HYUNDAI301,4%
SUZUKI261,2%
CITROEN231,1%
MAZDA211,0%
NISSAN170,8%
CHEVROLET160,8%
VOLVO160,8%
KIA150,7%
HONDA140,7%
LAND ROVER140,7%
MITSUBISHI130,6%
DAEWOO110,5%
MINI100,5%
SMART80,4%
JAGUAR40,2%
PORSCHE40,2%
ALFA ROMEO30,1%
JEEP30,1%
LADA30,1%
SSANGYONG30,1%
DAIHATSU20,1%
INFINITI20,1%
LEXUS20,1%
SAAB20,1%
SUBARU20,1%
CHRYSLER10,0%
DODGE10,0%
GWM10,0%
IVECO10,0%
QUATTRO10,0%
ROVER10,0%
SANTANA10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export26859,3%
Dezmembrare18340,5%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7316,2%
VOLKSWAGEN4610,2%
BMW449,7%
FIAT398,6%
OPEL337,3%
MERCEDES-BENZ296,4%
AUDI286,2%
FORD265,8%
RENAULT214,6%
TOYOTA173,8%
Toate (36)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA153,3%
DAEWOO143,1%
SEAT102,2%
PEUGEOT92,0%
NISSAN51,1%
HONDA40,9%
LAND ROVER40,9%
MAZDA40,9%
MITSUBISHI40,9%
CITROEN30,7%
KIA30,7%
VOLVO30,7%
HYUNDAI20,4%
JEEP20,4%
PORSCHE20,4%
SUZUKI20,4%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
MINI10,2%
OLTCIT10,2%
QUATTRO10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
TRABANT10,2%
WARTBURG10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.