Înmatriculări în județul Maramureș, februarie 2023

Noi110+17,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare795-1,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.262

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri140

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 17 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 15 rulate, prima înmatriculare2002: 24 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 45 rulate, prima înmatriculare2006: 47 rulate, prima înmatriculare2007: 60 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 63 rulate, prima înmatriculare2011: 69 rulate, prima înmatriculare2012: 53 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 41 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 3 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 95 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 12 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999017
199903
200007
2001015
2002024
2003018
2004027
2005045
2006047
2007060
2008049
2009053
2010063
2011069
2012053
2013046
2014042
2015041
2016038
2017029
2018020
2019021
202001
202133
2022954
2023120

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14315,8%
AUDI9910,9%
DACIA869,5%
RENAULT778,5%
FORD606,6%
MERCEDES-BENZ535,9%
BMW525,7%
VOLVO384,2%
PEUGEOT313,4%
OPEL303,3%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA293,2%
NISSAN232,5%
SUZUKI232,5%
CITROEN212,3%
HYUNDAI171,9%
SEAT171,9%
MAZDA161,8%
FIAT151,7%
KIA141,5%
MITSUBISHI131,4%
TOYOTA131,4%
LAND ROVER70,8%
HONDA50,6%
JEEP40,4%
ALFA ROMEO30,3%
MINI30,3%
CHEVROLET20,2%
PORSCHE20,2%
TESLA20,2%
CHRYSLER10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4404,4%
DACIA DUSTER353,9%
VOLKSWAGEN GOLF333,7%
VOLKSWAGEN PASSAT232,5%
DACIA SANDERO222,4%
RENAULT MEGANE222,4%
DACIA LOGAN212,3%
AUDI A6202,2%
VOLVO XC60202,2%
RENAULT CLIO182,0%
Toate (221)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A3171,9%
FORD FOCUS161,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,8%
VOLKSWAGEN POLO161,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN161,8%
FORD KUGA151,7%
SKODA OCTAVIA151,7%
BMW SERIA 3141,6%
VOLKSWAGEN TOURAN131,4%
AUDI Q5111,2%
BMW SERIA 5111,2%
FORD FIESTA111,2%
NISSAN QASHQAI111,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,1%
SEAT IBIZA101,1%
KIA SPORTAGE91,0%
MAZDA CX-591,0%
SUZUKI GRAND VITARA91,0%
RENAULT SCENIC80,9%
VOLKSWAGEN SHARAN80,9%
BMW X170,8%
BMW X370,8%
OPEL CORSA70,8%
RENAULT KOLEOS70,8%
SKODA FABIA70,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,8%
PEUGEOT 50860,7%
SUZUKI VITARA60,7%
VOLVO XC9060,7%
BMW SERIA 150,6%
FIAT PUNTO50,6%
FORD FUSION50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,6%
OPEL VIVARO50,6%
PEUGEOT 300850,6%
PEUGEOT 30850,6%
VOLKSWAGEN CC50,6%
AUDI A540,4%
CITROEN C440,4%
DACIA SPRING40,4%
FORD C-MAX40,4%
HYUNDAI I3040,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
OPEL ASTRA40,4%
SEAT ALHAMBRA40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLVO V4040,4%
AUDI Q330,3%
CITROEN BERLINGO30,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
FIAT 50030,3%
FORD MONDEO30,3%
HONDA CIVIC30,3%
HYUNDAI TUCSON30,3%
JEEP GRAND CHEROKEE30,3%
MAZDA 330,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL CROSSLAND30,3%
OPEL MOKKA30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SKODA SUPERB30,3%
TOYOTA RAV430,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,3%
BMW SERIA 420,2%
BMW X420,2%
BMW X520,2%
CITROEN C4 AIRCROSS20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT PANDA20,2%
FIAT STILO20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI GALLOPER20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA CEED20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN PATHFINDER20,2%
NISSAN PATROL20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT FLUENCE20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SAMURAI20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN ID 320,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
ALFA ROMEO TONALE10,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q710,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI TT10,1%
BMW X DRIVE 23D10,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 SPACETOURER10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN JUMPER10,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV30633,8%
Compacte (C)16918,7%
Mici (B)13915,4%
Medii (D)11913,1%
Monovolume (MPV)9710,7%
Mari și de lux (E)505,5%
Mini (A)121,3%
Neclasificate60,7%
Sport40,4%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare79587,8%
Noi11012,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină66773,7%
Benzină16017,7%
Hibrid404,4%
GPL273,0%
Electric111,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică80188,5%
Companie10411,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40244,4%
Berlină cu hayon18220,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18220,1%
Berlină12513,8%
Cupeu101,1%
Cabriolet40,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22625,0%
75-109 kW37841,8%
110-149 kW23325,7%
150-219 kW495,4%
220 kW și peste80,9%
Necompletat111,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc495,4%
1000-1399 cmc9610,6%
1400-1599 cmc22424,8%
1600-1999 cmc39243,3%
2000-2999 cmc13214,6%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat111,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29823,6%
AUDI1199,4%
FORD1139,0%
BMW1028,1%
DACIA715,6%
OPEL695,5%
RENAULT544,3%
SKODA534,2%
MERCEDES-BENZ524,1%
SUZUKI423,3%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT362,9%
NISSAN302,4%
TOYOTA231,8%
KIA201,6%
CITROEN171,3%
FIAT171,3%
HYUNDAI171,3%
SEAT171,3%
MITSUBISHI161,3%
VOLVO151,2%
LAND ROVER131,0%
MAZDA121,0%
ALFA ROMEO60,5%
HONDA60,5%
DAEWOO50,4%
JEEP50,4%
SUBARU50,4%
CHEVROLET40,3%
PORSCHE40,3%
ROVER30,2%
SMART30,2%
SSANGYONG30,2%
CHRYSLER20,2%
DAIHATSU20,2%
JAGUAR20,2%
MINI20,2%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11280,0%
Export2820,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD2719,3%
VOLKSWAGEN2517,9%
OPEL117,9%
AUDI107,1%
RENAULT107,1%
DACIA96,4%
MERCEDES-BENZ96,4%
PEUGEOT75,0%
BMW53,6%
FIAT53,6%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA53,6%
MITSUBISHI32,1%
CITROEN21,4%
DAEWOO21,4%
HYUNDAI21,4%
MAZDA21,4%
CHEVROLET10,7%
CHRYSLER10,7%
KIA10,7%
LEXUS10,7%
MINI10,7%
TOYOTA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.