Înmatriculări în județul Constanța, februarie 2023

Noi266+27,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare605-6,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.377

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri483

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 38 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 49 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 5 noi2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 227 noi2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 34 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199905
200003
200104
200205
2003012
2004023
2005030
2006031
2007025
2008043
2009026
2010038
2011041
2012038
2013034
2014036
2015035
2016019
2017049
2018031
2019032
2020015
2021516
202222711
2023340

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13916,0%
DACIA10812,4%
RENAULT677,7%
BMW637,2%
SKODA617,0%
MERCEDES-BENZ586,7%
AUDI536,1%
FORD495,6%
HYUNDAI364,1%
OPEL303,4%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT293,3%
VOLVO202,3%
NISSAN192,2%
TOYOTA182,1%
MAZDA151,7%
SEAT141,6%
SSANGYONG121,4%
KIA91,0%
SUZUKI91,0%
MINI80,9%
CITROEN70,8%
PORSCHE70,8%
HONDA60,7%
FIAT50,6%
JAGUAR50,6%
LAND ROVER50,6%
SMART40,5%
LEXUS30,3%
BENTLEY20,2%
MITSUBISHI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
JEEP10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN465,3%
VOLKSWAGEN PASSAT364,2%
VOLKSWAGEN GOLF333,8%
SKODA OCTAVIA283,2%
DACIA SANDERO242,8%
RENAULT MEGANE242,8%
VOLKSWAGEN TOURAN232,7%
DACIA DUSTER222,5%
BMW SERIA 3212,4%
AUDI A4182,1%
Toate (217)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI151,7%
HYUNDAI TUCSON141,6%
RENAULT SCENIC141,6%
AUDI A6121,4%
FORD FOCUS111,3%
FORD KUGA111,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,3%
SKODA FABIA111,3%
BMW SERIA 5101,2%
DACIA SPRING101,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,2%
AUDI Q580,9%
FORD PUMA80,9%
HYUNDAI I3080,9%
OPEL CORSA80,9%
VOLKSWAGEN POLO80,9%
MERCEDES-BENZ GLC70,8%
PEUGEOT 50870,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,8%
BMW X360,7%
BMW X560,7%
RENAULT ARKANA60,7%
TOYOTA RAV460,7%
AUDI A350,6%
BMW SERIA 150,6%
HYUNDAI I2050,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,6%
MERCEDES-BENZ GLE50,6%
RENAULT CLIO50,6%
SKODA KAROQ50,6%
SKODA RAPID50,6%
SKODA SUPERB50,6%
SSANGYONG KORANDO50,6%
SUZUKI SX450,6%
VOLVO XC6050,6%
AUDI A540,5%
BMW SERIA 740,5%
FORD FIESTA40,5%
HYUNDAI I1040,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MAZDA CX-540,5%
MERCEDES-BENZ VIANO40,5%
OPEL ASTRA40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
PEUGEOT 300840,5%
PEUGEOT 30840,5%
RENAULT ESPACE40,5%
RENAULT TALISMAN40,5%
SEAT ATECA40,5%
SEAT LEON40,5%
SKODA KODIAQ40,5%
SSANGYONG TIVOLI GRAND40,5%
VOLVO V4040,5%
AUDI A830,3%
BMW X130,3%
BMW X630,3%
DACIA JOGGER30,3%
FORD MONDEO30,3%
HONDA CR-V30,3%
JAGUAR F-PACE30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA 630,3%
MAZDA CX-3030,3%
MINI COUNTRYMAN30,3%
OPEL MERIVA30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 30730,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SSANGYONG TIVOLI30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLVO S6030,3%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
HONDA CIVIC20,2%
KIA STONIC20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
LEXUS NX20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MINI ONE20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA SCALA20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
AUDI RS Q810,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BENTLEY FLYING SPUR10,1%
BMW IX10,1%
BMW IX110,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS310,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
DS DS510,1%
FIAT MAREA WEEKEND10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD FUSION10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26530,4%
Compacte (C)17019,5%
Mici (B)13715,7%
Medii (D)12714,6%
Monovolume (MPV)8810,1%
Mari și de lux (E)475,4%
Mini (A)252,9%
Neclasificate70,8%
Sport30,3%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60569,5%
Noi26630,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46953,8%
Benzină22726,1%
Hibrid10912,5%
GPL445,1%
Electric222,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică71181,6%
Companie16018,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32737,5%
Berlină19622,5%
Berlină cu hayon18120,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15317,6%
Cabriolet70,8%
Cupeu70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19422,3%
75-109 kW31436,1%
110-149 kW26330,2%
150-219 kW546,2%
220 kW și peste242,8%
Necompletat222,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10812,4%
1000-1399 cmc9010,3%
1400-1599 cmc22525,8%
1600-1999 cmc31636,3%
2000-2999 cmc10411,9%
3000 cmc și peste60,7%
Necompletat222,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN53022,3%
AUDI2269,5%
BMW2088,8%
DACIA1777,4%
SKODA1757,4%
MERCEDES-BENZ1667,0%
FORD1546,5%
OPEL1375,8%
RENAULT974,1%
PEUGEOT622,6%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT572,4%
HYUNDAI532,2%
TOYOTA371,6%
CITROEN261,1%
LAND ROVER261,1%
FIAT251,1%
MAZDA251,1%
VOLVO241,0%
NISSAN190,8%
DAEWOO170,7%
KIA150,6%
CHEVROLET130,5%
SMART120,5%
ALFA ROMEO110,5%
MINI100,4%
SUZUKI100,4%
HONDA90,4%
JAGUAR90,4%
PORSCHE80,3%
JEEP70,3%
MITSUBISHI60,3%
LEXUS50,2%
SSANGYONG50,2%
DODGE30,1%
LANCIA20,1%
SAAB20,1%
BENTLEY10,0%
CHRYSLER10,0%
FERRARI10,0%
INFINITI10,0%
LADA10,0%
MAN10,0%
MASERATI10,0%
QINGQI10,0%
REMO10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export32767,7%
Dezmembrare15532,1%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW5912,2%
DACIA5711,8%
VOLKSWAGEN5210,8%
MERCEDES-BENZ469,5%
AUDI459,3%
FORD336,8%
OPEL336,8%
RENAULT193,9%
SKODA173,5%
DAEWOO142,9%
Toate (43)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT142,9%
HYUNDAI132,7%
FIAT71,4%
CITROEN61,2%
SEAT61,2%
HONDA51,0%
LAND ROVER51,0%
KIA40,8%
MINI40,8%
NISSAN40,8%
PORSCHE40,8%
JAGUAR30,6%
SUZUKI30,6%
VOLVO30,6%
ALFA ROMEO20,4%
CHRYSLER20,4%
JEEP20,4%
LAMBORGHINI20,4%
MAZDA20,4%
MITSUBISHI20,4%
SSANGYONG20,4%
TOYOTA20,4%
BUGATTI10,2%
CADILLAC10,2%
CHEVROLET10,2%
DODGE10,2%
FERRARI10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
OLTCIT10,2%
ROLLS-ROYCE10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.