Înmatriculări în județul Alba, februarie 2023

Noi78-8,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare543-1,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări996

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri248

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 16 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 53 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 72 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 6 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999016
199905
200003
200109
2002014
2003015
2004027
2005029
2006039
2007053
2008037
2009040
2010044
2011038
2012038
2013036
2014023
2015015
2016014
2017014
2018010
2019010
202004
202105
2022724
202361

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12219,6%
DACIA7512,1%
AUDI569,0%
BMW528,4%
RENAULT386,1%
FORD365,8%
MERCEDES-BENZ355,6%
OPEL304,8%
SKODA274,3%
SUZUKI172,7%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO172,7%
NISSAN162,6%
SEAT152,4%
HYUNDAI132,1%
MAZDA132,1%
TOYOTA121,9%
JEEP81,3%
PEUGEOT71,1%
CITROEN50,8%
MITSUBISHI50,8%
FIAT40,6%
CHEVROLET20,3%
HONDA20,3%
KIA20,3%
LAND ROVER20,3%
PORSCHE20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CHRYSLER10,2%
HUMMER10,2%
JAGUAR10,2%
MINI10,2%
SANTANA10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF365,8%
VOLKSWAGEN PASSAT315,0%
DACIA DUSTER294,7%
AUDI A4284,5%
DACIA SANDERO172,8%
BMW SERIA 3152,4%
DACIA SPRING152,4%
DACIA LOGAN142,3%
OPEL ASTRA142,3%
RENAULT MEGANE121,9%
Toate (166)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA FABIA121,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,8%
BMW SERIA 5101,6%
RENAULT SCENIC101,6%
VOLKSWAGEN POLO101,6%
VOLKSWAGEN TOURAN101,6%
FORD FIESTA91,5%
FORD FOCUS91,5%
OPEL CORSA81,3%
SKODA OCTAVIA81,3%
SUZUKI GRAND VITARA81,3%
AUDI A371,1%
BMW X371,1%
FORD KUGA71,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B71,1%
NISSAN QASHQAI71,1%
BMW SERIA 161,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG61,0%
VOLVO V4061,0%
AUDI A650,8%
AUDI Q550,8%
BMW X150,8%
RENAULT CLIO50,8%
TOYOTA RAV450,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
VOLVO XC6050,8%
AUDI A540,6%
MAZDA 340,6%
RENAULT KANGOO40,6%
SEAT LEON40,6%
SUZUKI JIMNY40,6%
SUZUKI SX440,6%
BMW X430,5%
BMW X630,5%
FORD C-MAX30,5%
HYUNDAI SANTA FE30,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
JEEP CHEROKEE30,5%
MAZDA 230,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
MERCEDES-BENZ GLA30,5%
MITSUBISHI OUTLANDER30,5%
NISSAN JUKE30,5%
NISSAN PATROL30,5%
PEUGEOT 40730,5%
SEAT ALHAMBRA30,5%
SEAT ALTEA30,5%
AUDI Q720,3%
BMW X520,3%
CITROEN C320,3%
FORD MONDEO20,3%
HONDA CIVIC20,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL AGILA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA RAPID20,3%
SKODA SCALA20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA PRIUS20,3%
VOLVO V6020,3%
VOLVO V7020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A210,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI S310,2%
AUDI SQ510,2%
BMW SERIA 710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET KALOS10,2%
CHRYSLER PT CRUISER10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA RX-810,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ VANEO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN MICRA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MASTER10,2%
SANTANA VITARA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT TOLEDO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17428,0%
Compacte (C)13121,1%
Medii (D)9515,3%
Mici (B)9315,0%
Monovolume (MPV)7011,3%
Mini (A)233,7%
Mari și de lux (E)233,7%
Utilitare61,0%
Neclasificate30,5%
Sport30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54387,4%
Noi7812,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40565,2%
Benzină15925,6%
GPL213,4%
Hibrid193,1%
Electric172,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică56090,2%
Companie619,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29447,3%
Berlină cu hayon13822,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10717,2%
Berlină7512,1%
Cupeu40,6%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14423,2%
75-109 kW29948,1%
110-149 kW12920,8%
150-219 kW223,5%
220 kW și peste101,6%
Necompletat172,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc386,1%
1000-1399 cmc9214,8%
1400-1599 cmc12420,0%
1600-1999 cmc27644,4%
2000-2999 cmc7111,4%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat172,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24624,7%
AUDI969,6%
OPEL858,5%
BMW747,4%
DACIA737,3%
FORD545,4%
MERCEDES-BENZ525,2%
SKODA525,2%
RENAULT363,6%
SUZUKI262,6%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT252,5%
HYUNDAI212,1%
TOYOTA161,6%
CITROEN151,5%
SEAT151,5%
LAND ROVER121,2%
FIAT111,1%
NISSAN111,1%
MAZDA90,9%
MITSUBISHI90,9%
KIA70,7%
VOLVO70,7%
CHEVROLET60,6%
JEEP60,6%
MINI60,6%
DAEWOO40,4%
DAIHATSU40,4%
ALFA ROMEO20,2%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
VAUXHALL20,2%
CAMI10,1%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
MCC10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
STEMA10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13454,0%
Export11345,6%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5421,8%
VOLKSWAGEN3413,7%
RENAULT2811,3%
FORD2710,9%
OPEL2710,9%
BMW176,9%
AUDI124,8%
MERCEDES-BENZ114,4%
FIAT83,2%
DAEWOO72,8%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT41,6%
HYUNDAI31,2%
PEUGEOT31,2%
MAZDA20,8%
VOLVO20,8%
ALFA ROMEO10,4%
BENTLEY10,4%
CITROEN10,4%
HONDA10,4%
LAND ROVER10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%
ROVER10,4%
SKODA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.