Înmatriculări PORSCHE, aprilie 2025

Noi42-42,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare153+21,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări228+28,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri43

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 35 noinov 24: 120 rulate, prima înmatricularedec 24: 26 noidec 24: 100 rulate, prima înmatriculareian 25: 34 noiian 25: 156 rulate, prima înmatricularefeb 25: 53 noifeb 25: 154 rulate, prima înmatricularemar 25: 40 noimar 25: 174 rulate, prima înmatriculareapr 25: 42 noiapr 25: 153 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 158 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 144 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 174 rulate, prima înmatriculareaug 25: 52 noiaug 25: 154 rulate, prima înmatricularesep 25: 30 noisep 25: 139 rulate, prima înmatriculareoct 25: 32 noioct 25: 143 rulate, prima înmatricularenov 25: 47 noinov 25: 136 rulate, prima înmatricularedec 25: 43 noidec 25: 112 rulate, prima înmatriculareian 26: 35 noiian 26: 126 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 175 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 161 rulate, prima înmatriculareapr 26: 37 noiapr 26: 143 rulate, prima înmatricularemai 26: 38 noimai 26: 122 rulate, prima înmatriculareiun 26: 56 noiiun 26: 130 rulate, prima înmatriculareiul 26: 40 noiiul 26: 154 rulate, prima înmatriculareaug 26: 41 noiaug 26: 121 rulate, prima înmatricularesep 26: 31 noisep 26: 165 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 noioct 26: 143 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2435120
dec 2426100
ian 2534156
feb 2553154
mar 2540174
apr 2542153
mai 2553158
iun 2547144
iul 2551174
aug 2552154
sep 2530139
oct 2532143
nov 2547136
dec 2543112
ian 2635126
feb 2626175
mar 2645161
apr 2637143
mai 2638122
iun 2656130
iul 2640154
aug 2641121
sep 2631165
oct 2638143

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 23 rulate, prima înmatriculare2024: 15 noi2024: 16 rulate, prima înmatriculare2025: 27 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200106
200100
200201
200300
200400
200501
200601
200701
200802
200900
201003
201105
201202
201308
201405
201506
201606
201705
2018011
2019012
202007
2021021
202209
2023023
20241516
2025272

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAYENNE9950,8%
9113517,9%
PANAMERA199,7%
MACAN168,2%
Model necompletat126,2%
TAYCAN84,1%
71831,5%
BOXSTER21,0%
CARRERA S10,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11559,0%
Sport4020,5%
Mari și de lux (E)2713,8%
Neclasificate136,7%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București7840,0%
Timiș2010,3%
Ilfov126,2%
Argeș84,1%
Cluj73,6%
Suceava63,1%
Bihor52,6%
Brașov52,6%
Constanța52,6%
Prahova52,6%
Toate (30)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Satu Mare52,6%
Galați42,1%
Sibiu42,1%
Arad31,5%
Botoșani31,5%
Caraș-Severin31,5%
Dolj31,5%
Iași31,5%
Maramureș31,5%
Mureș21,0%
Sălaj21,0%
Bacău10,5%
Buzău10,5%
Dâmbovița10,5%
Gorj10,5%
Ialomița10,5%
Mehedinți10,5%
Neamț10,5%
Tulcea10,5%
Vaslui10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15378,5%
Noi4221,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină9046,2%
Hibrid6332,3%
Motorină2914,9%
Electric136,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie11961,0%
Persoană fizică7639,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break12664,6%
Cupeu2914,9%
Berlină cu hayon2613,3%
Cabriolet147,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
110-149 kW10,5%
150-219 kW4221,5%
220 kW și peste13971,3%
Necompletat136,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc115,6%
2000-2999 cmc13468,7%
3000 cmc și peste3719,0%
Necompletat136,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București5423,7%
Ilfov208,8%
Cluj177,5%
Timiș125,3%
Dolj114,8%
Constanța83,5%
Buzău73,1%
Hunedoara73,1%
Vâlcea73,1%
Argeș62,6%
Toate (36)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău62,6%
Bihor62,6%
Satu Mare62,6%
Galați52,2%
Brăila41,8%
Brașov41,8%
Iași41,8%
Mehedinți41,8%
Neamț41,8%
Olt41,8%
Bistrița-Năsăud31,3%
Botoșani31,3%
Prahova31,3%
Sibiu31,3%
Teleorman31,3%
Alba20,9%
Dâmbovița20,9%
Gorj20,9%
Maramureș20,9%
Mureș20,9%
Tulcea20,9%
Arad10,4%
Giurgiu10,4%
Suceava10,4%
Vaslui10,4%
Vrancea10,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export3990,7%
Dezmembrare24,7%
Înmatriculat pentru export24,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.