Noi 199 -31,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 662 -13,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 1.292 +14,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 232 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 nov 24: 164 noi nov 24: 736 rulate, prima înmatriculare dec 24: 178 noi dec 24: 782 rulate, prima înmatriculare ian 25: 75 noi ian 25: 660 rulate, prima înmatriculare feb 25: 307 noi feb 25: 849 rulate, prima înmatriculare mar 25: 214 noi mar 25: 899 rulate, prima înmatriculare apr 25: 197 noi apr 25: 909 rulate, prima înmatriculare mai 25: 97 noi mai 25: 922 rulate, prima înmatriculare iun 25: 310 noi iun 25: 914 rulate, prima înmatriculare iul 25: 266 noi iul 25: 1.086 rulate, prima înmatriculare aug 25: 229 noi aug 25: 916 rulate, prima înmatriculare sep 25: 158 noi sep 25: 1.025 rulate, prima înmatriculare oct 25: 190 noi oct 25: 1.111 rulate, prima înmatriculare nov 25: 163 noi nov 25: 1.051 rulate, prima înmatriculare dec 25: 107 noi dec 25: 872 rulate, prima înmatriculare ian 26: 215 noi ian 26: 707 rulate, prima înmatriculare feb 26: 250 noi feb 26: 966 rulate, prima înmatriculare mar 26: 112 noi mar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculare apr 26: 196 noi apr 26: 879 rulate, prima înmatriculare mai 26: 250 noi mai 26: 811 rulate, prima înmatriculare iun 26: 213 noi iun 26: 791 rulate, prima înmatriculare iul 26: 55 noi iul 26: 798 rulate, prima înmatriculare aug 26: 31 noi aug 26: 757 rulate, prima înmatriculare sep 26: 67 noi sep 26: 790 rulate, prima înmatriculare oct 26: 53 noi oct 26: 761 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 164 736 dec 24 178 782 ian 25 75 660 feb 25 307 849 mar 25 214 899 apr 25 197 909 mai 25 97 922 iun 25 310 914 iul 25 266 1.086 aug 25 229 916 sep 25 158 1.025 oct 25 190 1.111 nov 25 163 1.051 dec 25 107 872 ian 26 215 707 feb 26 250 966 mar 26 112 1.018 apr 26 196 879 mai 26 250 811 iun 26 213 791 iul 26 55 798 aug 26 31 757 sep 26 67 790 oct 26 53 761
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 < 1999: 6 rulate, prima înmatriculare 1999: 2 rulate, prima înmatriculare 2000: 4 rulate, prima înmatriculare 2001: 9 rulate, prima înmatriculare 2002: 7 rulate, prima înmatriculare 2003: 15 rulate, prima înmatriculare 2004: 26 rulate, prima înmatriculare 2005: 45 rulate, prima înmatriculare 2006: 23 rulate, prima înmatriculare 2007: 1 noi 2007: 44 rulate, prima înmatriculare 2008: 37 rulate, prima înmatriculare 2009: 32 rulate, prima înmatriculare 2010: 37 rulate, prima înmatriculare 2011: 56 rulate, prima înmatriculare 2012: 57 rulate, prima înmatriculare 2013: 31 rulate, prima înmatriculare 2014: 44 rulate, prima înmatriculare 2015: 41 rulate, prima înmatriculare 2016: 28 rulate, prima înmatriculare 2017: 32 rulate, prima înmatriculare 2018: 35 rulate, prima înmatriculare 2019: 35 rulate, prima înmatriculare 2020: 8 rulate, prima înmatriculare 2021: 5 rulate, prima înmatriculare 2022: 25 noi 2022: 3 rulate, prima înmatriculare 2023: 173 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 6 1999 0 2 2000 0 4 2001 0 9 2002 0 7 2003 0 15 2004 0 26 2005 0 45 2006 0 23 2007 1 44 2008 0 37 2009 0 32 2010 0 37 2011 0 56 2012 0 57 2013 0 31 2014 0 44 2015 0 41 2016 0 28 2017 0 32 2018 0 35 2019 0 35 2020 0 8 2021 0 5 2022 25 3 2023 173 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă 308 151 17,5% 508 132 15,3% 2008 88 10,2% 208 82 9,5% 3008 82 9,5% 307 58 6,7% 206 54 6,3% 207 52 6,0% 407 41 4,8% 5008 40 4,6%
Toate (28) Modele: valoare, vehicule, cotă 107 11 1,3% 4008 9 1,0% 807 9 1,0% PARTNER 9 1,0% 408 8 0,9% RCZ 7 0,8% EXPERT 5 0,6% 607 4 0,5% 4007 3 0,3% 406 3 0,3% 1007 2 0,2% 106 2 0,2% 108 2 0,2% 301 2 0,2% BOXER 2 0,2% 306 1 0,1% 605 1 0,1% 806 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 222 25,8% Compacte (C) 218 25,3% Mici (B) 190 22,1% Medii (D) 180 20,9% Monovolume (MPV) 23 2,7% Mini (A) 17 2,0% Sport 7 0,8% Neclasificate 2 0,2% Utilitare 2 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 210 24,4% Cluj 49 5,7% Timiș 41 4,8% Prahova 40 4,6% Maramureș 36 4,2% Constanța 35 4,1% Ilfov 26 3,0% Bihor 25 2,9% Iași 25 2,9% Suceava 25 2,9%
Toate (41) Județe: valoare, vehicule, cotă Arad 21 2,4% Dolj 21 2,4% Brașov 20 2,3% Argeș 18 2,1% Satu Mare 18 2,1% Mureș 17 2,0% Neamț 17 2,0% Alba 16 1,9% Bacău 16 1,9% Brăila 16 1,9% Dâmbovița 15 1,7% Galați 15 1,7% Vrancea 12 1,4% Caraș-Severin 11 1,3% Giurgiu 11 1,3% Hunedoara 11 1,3% Gorj 10 1,2% Mehedinți 9 1,0% Sibiu 9 1,0% Olt 8 0,9% Teleorman 8 0,9% Bistrița-Năsăud 7 0,8% Botoșani 7 0,8% Călărași 7 0,8% Vaslui 7 0,8% Buzău 5 0,6% Vâlcea 5 0,6% Harghita 4 0,5% Ialomița 3 0,3% Sălaj 3 0,3% Tulcea 2 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 662 76,9% Noi 199 23,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 467 54,2% Benzină 333 38,7% Hibrid 43 5,0% Electric 18 2,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 653 75,8% Companie 208 24,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 338 39,3% Berlină cu hayon 247 28,7% Break 129 15,0% Berlină 86 10,0% Cabriolet 51 5,9% Cupeu 10 1,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 180 20,9% 75-109 kW 504 58,5% 110-149 kW 154 17,9% 150-219 kW 5 0,6% Necompletat 18 2,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 13 1,5% 1000-1399 cmc 229 26,6% 1400-1599 cmc 389 45,2% 1600-1999 cmc 199 23,1% 2000-2999 cmc 13 1,5% Necompletat 18 2,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.