Înmatriculări MITSUBISHI, august 2026

Noi27-55,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare168-14,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări274-21,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri55

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 10 noinov 24: 226 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 226 rulate, prima înmatriculareian 25: 16 noiian 25: 226 rulate, prima înmatricularefeb 25: 12 noifeb 25: 283 rulate, prima înmatricularemar 25: 13 noimar 25: 284 rulate, prima înmatriculareapr 25: 21 noiapr 25: 261 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 251 rulate, prima înmatriculareiun 25: 49 noiiun 25: 245 rulate, prima înmatriculareiul 25: 45 noiiul 25: 258 rulate, prima înmatriculareaug 25: 60 noiaug 25: 197 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 244 rulate, prima înmatriculareoct 25: 50 noioct 25: 244 rulate, prima înmatricularenov 25: 36 noinov 25: 239 rulate, prima înmatricularedec 25: 69 noidec 25: 225 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 noiian 26: 192 rulate, prima înmatricularefeb 26: 19 noifeb 26: 249 rulate, prima înmatricularemar 26: 21 noimar 26: 262 rulate, prima înmatriculareapr 26: 15 noiapr 26: 221 rulate, prima înmatricularemai 26: 18 noimai 26: 173 rulate, prima înmatriculareiun 26: 31 noiiun 26: 179 rulate, prima înmatriculareiul 26: 21 noiiul 26: 191 rulate, prima înmatriculareaug 26: 27 noiaug 26: 168 rulate, prima înmatricularesep 26: 20 noisep 26: 172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 176 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2410226
dec 2421226
ian 2516226
feb 2512283
mar 2513284
apr 2521261
mai 2526251
iun 2549245
iul 2545258
aug 2560197
sep 2568244
oct 2550244
nov 2536239
dec 2569225
ian 2610192
feb 2619249
mar 2621262
apr 2615221
mai 2618173
iun 2631179
iul 2621191
aug 2627168
sep 2620172
oct 2620176

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 2002: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 7 rulate, prima înmatriculare2011: 27 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 21 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 5 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200205
200204
200302
200405
200503
200605
200703
200804
200903
201007
2011027
2012011
2013028
201406
2015016
2016011
201705
201802
201908
202002
202101
202206
202302
202411
2025211
202650

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ASX9046,2%
OUTLANDER5226,7%
COLT126,2%
ECLIPSE CROSS126,2%
SPACE STAR84,1%
PAJERO PININ52,6%
GRANDIS42,1%
LANCER31,5%
Model necompletat31,5%
PAJERO SPORT31,5%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
PAJERO21,0%
MONTERO10,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16584,6%
Mici (B)126,2%
Mini (A)84,1%
Monovolume (MPV)42,1%
Neclasificate31,5%
Compacte (C)31,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București2010,3%
Cluj189,2%
Constanța126,2%
Iași94,6%
Mureș94,6%
Bihor84,1%
Hunedoara84,1%
Bistrița-Năsăud73,6%
Sibiu73,6%
Bacău63,1%
Toate (37)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov63,1%
Neamț63,1%
Suceava63,1%
Timiș63,1%
Alba52,6%
Argeș52,6%
Dolj52,6%
Arad42,1%
Buzău42,1%
Ilfov42,1%
Maramureș42,1%
Vaslui42,1%
Vrancea42,1%
Botoșani31,5%
Covasna31,5%
Galați31,5%
Harghita31,5%
Prahova31,5%
Satu Mare31,5%
Olt21,0%
Tulcea21,0%
Călărași10,5%
Caraș-Severin10,5%
Giurgiu10,5%
Mehedinți10,5%
Sălaj10,5%
Teleorman10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare16886,2%
Noi2713,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină8945,6%
Hibrid5729,2%
Benzină4824,6%
GPL10,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17087,2%
Companie2512,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break15981,5%
Berlină cu hayon2713,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)63,1%
Berlină21,0%
Cupeu10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3316,9%
75-109 kW9749,7%
110-149 kW6231,8%
150-219 kW31,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc21,0%
1000-1399 cmc178,7%
1400-1599 cmc3115,9%
1600-1999 cmc9247,2%
2000-2999 cmc5327,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București259,1%
Cluj176,2%
Brașov145,1%
Constanța145,1%
Argeș124,4%
Iași114,0%
Prahova114,0%
Bacău93,3%
Bistrița-Năsăud93,3%
Dolj93,3%
Toate (41)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Giurgiu93,3%
Galați82,9%
Alba72,6%
Mureș72,6%
Neamț72,6%
Satu Mare72,6%
Sibiu72,6%
Covasna62,2%
Hunedoara62,2%
Ilfov62,2%
Maramureș62,2%
Timiș62,2%
Botoșani51,8%
Suceava51,8%
Vaslui51,8%
Brăila41,5%
Buzău41,5%
Caraș-Severin41,5%
Harghita41,5%
Ialomița41,5%
Mehedinți41,5%
Olt41,5%
Bihor31,1%
Călărași31,1%
Sălaj31,1%
Gorj20,7%
Tulcea20,7%
Vâlcea20,7%
Arad10,4%
Teleorman10,4%
Vrancea10,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4785,5%
Export712,7%
Înmatriculat pentru export11,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.