Noi 440 -4,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.837 -21,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.144 -10,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 199 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 < 2002: 78 rulate, prima înmatriculare 2002: 18 rulate, prima înmatriculare 2003: 21 rulate, prima înmatriculare 2004: 40 rulate, prima înmatriculare 2005: 39 rulate, prima înmatriculare 2006: 49 rulate, prima înmatriculare 2007: 1 noi 2007: 49 rulate, prima înmatriculare 2008: 48 rulate, prima înmatriculare 2009: 44 rulate, prima înmatriculare 2010: 49 rulate, prima înmatriculare 2011: 59 rulate, prima înmatriculare 2012: 66 rulate, prima înmatriculare 2013: 66 rulate, prima înmatriculare 2014: 78 rulate, prima înmatriculare 2015: 1 noi 2015: 93 rulate, prima înmatriculare 2016: 115 rulate, prima înmatriculare 2017: 76 rulate, prima înmatriculare 2018: 95 rulate, prima înmatriculare 2019: 113 rulate, prima înmatriculare 2020: 116 rulate, prima înmatriculare 2021: 158 rulate, prima înmatriculare 2022: 127 rulate, prima înmatriculare 2023: 2 noi 2023: 64 rulate, prima înmatriculare 2024: 3 noi 2024: 86 rulate, prima înmatriculare 2025: 182 noi 2025: 88 rulate, prima înmatriculare 2026: 251 noi 2026: 2 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 78 2002 0 18 2003 0 21 2004 0 40 2005 0 39 2006 0 49 2007 1 49 2008 0 48 2009 0 44 2010 0 49 2011 0 59 2012 0 66 2013 0 66 2014 0 78 2015 1 93 2016 0 115 2017 0 76 2018 0 95 2019 0 113 2020 0 116 2021 0 158 2022 0 127 2023 2 64 2024 3 86 2025 182 88 2026 251 2
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA E 357 15,7% CLASA C 316 13,9% GLC 252 11,1% GLE 217 9,5% CLASA A 163 7,2% CLA 156 6,9% VITO 90 4,0% CLASA B 80 3,5% GLA 79 3,5% CLASA V 66 2,9%
Toate (42) Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA S 55 2,4% ML 47 2,1% GLB 43 1,9% CLASA G 40 1,8% CLE 40 1,8% Model necompletat 40 1,8% EQE 26 1,1% SPRINTER 26 1,1% VIANO 24 1,1% SL 19 0,8% GLS 17 0,7% SLK 17 0,7% CLS 16 0,7% GLK 16 0,7% CITAN 11 0,5% CLK 11 0,5% AMG GT 10 0,4% EQA 10 0,4% EQC 7 0,3% CLASA R 5 0,2% 190 3 0,1% EQS 3 0,1% CL 2 0,1% EQB 2 0,1% GL 2 0,1% MARCO POLO 2 0,1% VANEO 2 0,1% 230 1 0,0% 280C 1 0,0% 350 SDL TURBO 1 0,0% CLC 1 0,0% EQV 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 761 33,4% Compacte (C) 638 28,0% Mari și de lux (E) 468 20,6% Monovolume (MPV) 281 12,3% Sport 59 2,6% Neclasificate 43 1,9% Utilitare 26 1,1% Medii (D) 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 558 24,5% Ilfov 112 4,9% Cluj 99 4,3% Suceava 92 4,0% Timiș 88 3,9% Bihor 77 3,4% Prahova 72 3,2% Constanța 62 2,7% Argeș 61 2,7% Dolj 59 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Iași 59 2,6% Maramureș 57 2,5% Alba 52 2,3% Brașov 52 2,3% Sibiu 52 2,3% Bacău 51 2,2% Mureș 51 2,2% Galați 46 2,0% Arad 44 1,9% Neamț 44 1,9% Bistrița-Năsăud 43 1,9% Dâmbovița 40 1,8% Vâlcea 37 1,6% Hunedoara 34 1,5% Caraș-Severin 32 1,4% Sălaj 30 1,3% Satu Mare 28 1,2% Mehedinți 26 1,1% Olt 26 1,1% Gorj 25 1,1% Botoșani 22 1,0% Vaslui 20 0,9% Vrancea 19 0,8% Brăila 18 0,8% Harghita 18 0,8% Buzău 15 0,7% Teleorman 13 0,6% Giurgiu 12 0,5% Călărași 10 0,4% Ialomița 10 0,4% Tulcea 7 0,3% Covasna 4 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.837 80,7% Noi 440 19,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.087 47,7% Hibrid 755 33,2% Benzină 347 15,2% Electric 87 3,8% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.366 60,0% Companie 909 39,9% Misiune diplomatică 1 0,0% Persoană străină 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.093 48,0% Berlină 798 35,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 157 6,9% Berlină cu hayon 93 4,1% Cupeu 69 3,0% Cabriolet 67 2,9%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 51 2,2% 75-109 kW 457 20,1% 110-149 kW 877 38,5% 150-219 kW 528 23,2% 220 kW și peste 278 12,2% Necompletat 86 3,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 120 5,3% 1400-1599 cmc 256 11,2% 1600-1999 cmc 884 38,8% 2000-2999 cmc 832 36,5% 3000 cmc și peste 99 4,3% Necompletat 86 3,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.