Înmatriculări în județul Mehedinți, mai 2026

Noi31+24,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare402-12,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări700+9,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri43

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2002: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 38 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 1 noi2011: 30 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 12 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 18 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200206
200201
200301
200407
2005025
2006025
2007024
2008028
2009038
2010028
2011130
2012030
2013028
2014020
2015021
2016015
2017013
2018014
2019019
2020011
202108
202204
202304
202401
2025121
2026180

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9421,7%
BMW7717,8%
AUDI5011,5%
DACIA286,5%
MERCEDES-BENZ266,0%
RENAULT255,8%
OPEL184,2%
FORD163,7%
NISSAN163,7%
SKODA122,8%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT112,5%
SEAT102,3%
KIA81,8%
CITROEN61,4%
HYUNDAI61,4%
TOYOTA51,2%
SUZUKI40,9%
MAZDA30,7%
MG30,7%
BYD20,5%
LAND ROVER20,5%
MINI20,5%
VOLVO20,5%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
FIAT10,2%
INFINITI10,2%
MITSUBISHI10,2%
OMODA10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4266,0%
VOLKSWAGEN GOLF255,8%
BMW SERIA 3245,6%
VOLKSWAGEN PASSAT225,1%
BMW SERIA 5194,4%
DACIA DUSTER133,0%
BMW X3122,8%
OPEL ASTRA112,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN112,6%
SKODA OCTAVIA92,1%
Toate (132)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO81,9%
VOLKSWAGEN SHARAN81,9%
AUDI A671,6%
NISSAN QASHQAI71,6%
AUDI A361,4%
DACIA SANDERO61,4%
FORD FOCUS61,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,4%
BMW SERIA 151,2%
BMW X151,2%
DACIA LOGAN51,2%
FORD GALAXY51,2%
KIA SPORTAGE51,2%
RENAULT MEGANE51,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS51,2%
VOLKSWAGEN TOURAN51,2%
AUDI A540,9%
AUDI Q540,9%
RENAULT CLIO40,9%
RENAULT KADJAR40,9%
SEAT ALHAMBRA40,9%
BMW SERIA 430,7%
BMW SERIA 730,7%
HYUNDAI TUCSON30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,7%
MERCEDES-BENZ GLC30,7%
MERCEDES-BENZ GLE30,7%
OPEL CORSA30,7%
PEUGEOT 200830,7%
PEUGEOT 300830,7%
RENAULT KOLEOS30,7%
SEAT IBIZA30,7%
AUDI A720,5%
BMW SERIA 220,5%
BMW X520,5%
BYD SEAL 620,5%
DACIA LODGY20,5%
FORD C-MAX20,5%
FORD FIESTA20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,5%
MG ZS20,5%
NISSAN JUKE20,5%
NISSAN QASHQAI+220,5%
OPEL VIVARO20,5%
RENAULT AUSTRAL20,5%
RENAULT ESPACE20,5%
RENAULT TALISMAN20,5%
SEAT LEON20,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
VOLKSWAGEN CC20,5%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,5%
AUDI Q210,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C810,2%
CITROEN DS310,2%
CUPRA LEON10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA SPRING10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD KUGA10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI TERRACAN10,2%
INFINITI QX7010,2%
KIA CARENS10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SOUL10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN GT-R10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OMODA 910,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 100710,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SUZUKI ALTO10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN LT10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO XC6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11426,3%
Medii (D)9121,0%
Compacte (C)8920,6%
Monovolume (MPV)4710,9%
Mari și de lux (E)409,2%
Mici (B)399,0%
Mini (A)51,2%
Neclasificate40,9%
Sport30,7%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare40292,8%
Noi317,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29868,8%
Benzină9922,9%
Hibrid306,9%
Electric30,7%
GPL30,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică40593,5%
Companie286,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19545,0%
Berlină8619,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8018,5%
Berlină cu hayon6314,5%
Cupeu61,4%
Cabriolet30,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5612,9%
75-109 kW22952,9%
110-149 kW11827,3%
150-219 kW163,7%
220 kW și peste112,5%
Necompletat30,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc92,1%
1000-1399 cmc6114,1%
1400-1599 cmc9922,9%
1600-1999 cmc22151,0%
2000-2999 cmc358,1%
3000 cmc și peste51,2%
Necompletat30,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18626,6%
BMW10014,3%
AUDI628,9%
DACIA557,9%
OPEL486,9%
FORD426,0%
MERCEDES-BENZ334,7%
SKODA314,4%
PEUGEOT243,4%
RENAULT223,1%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT121,7%
SUZUKI101,4%
NISSAN81,1%
LAND ROVER71,0%
CHEVROLET60,9%
CITROEN60,9%
KIA60,9%
FIAT50,7%
HYUNDAI50,7%
MAZDA50,7%
TOYOTA50,7%
MINI40,6%
ALFA ROMEO30,4%
DAIHATSU20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
VOLVO20,3%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
MITSUBISHI10,1%
SUBARU10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2660,5%
Export1739,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW1023,3%
VOLKSWAGEN614,0%
AUDI511,6%
FORD37,0%
PEUGEOT37,0%
RENAULT37,0%
DACIA24,7%
MAZDA24,7%
MERCEDES-BENZ24,7%
OPEL24,7%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET12,3%
DATSUN12,3%
FIAT12,3%
SKODA12,3%
SMART12,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.