Înmatriculări în județul Ilfov, mai 2026

Noi533+11,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare702-22,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.383-7,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri136

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2002: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 31 rulate, prima înmatriculare2012: 27 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 40 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 1 noi2017: 47 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 50 rulate, prima înmatriculare2020: 53 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 79 rulate, prima înmatriculare2022: 60 rulate, prima înmatriculare2023: 26 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 19 rulate, prima înmatriculare2025: 213 noi2025: 21 rulate, prima înmatriculare2026: 316 noi2026: 2 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200209
200201
200303
200401
200508
200604
2007011
2008014
2009017
2010020
2011031
2012027
2013043
2014040
2015037
2016035
2017147
2018044
2019050
2020053
2021179
2022060
2023026
2024219
202521321
20263162

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA14311,6%
VOLKSWAGEN12610,2%
BMW12410,0%
MERCEDES-BENZ1129,1%
TOYOTA877,0%
SKODA796,4%
AUDI635,1%
RENAULT604,9%
FORD504,0%
HYUNDAI393,2%
Toate (46)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT292,3%
MAZDA252,0%
OPEL241,9%
KIA231,9%
MG231,9%
TESLA211,7%
VOLVO201,6%
BYD171,4%
SEAT171,4%
SUZUKI171,4%
CHERY151,2%
NISSAN151,2%
LEXUS131,1%
HONDA121,0%
PORSCHE121,0%
CITROEN70,6%
CUPRA70,6%
MINI70,6%
DS60,5%
LAND ROVER60,5%
GEELY50,4%
SSANGYONG50,4%
ALFA ROMEO40,3%
FIAT30,2%
JAGUAR30,2%
LAMBORGHINI30,2%
CHEVROLET20,2%
OMODA20,2%
SUBARU20,2%
CADILLAC10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LYNK&CO10,1%
MITSUBISHI10,1%
POLESTAR10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER776,3%
DACIA LOGAN373,1%
SKODA OCTAVIA322,6%
TOYOTA COROLLA312,6%
BMW SERIA 3272,2%
VOLKSWAGEN GOLF252,1%
VOLKSWAGEN TOUAREG242,0%
BMW SERIA 5201,6%
HYUNDAI TUCSON191,6%
VOLKSWAGEN PASSAT191,6%
Toate (252)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN191,6%
MERCEDES-BENZ GLC171,4%
RENAULT MEGANE161,3%
TOYOTA RAV4161,3%
KIA SPORTAGE151,2%
SKODA KODIAQ151,2%
SKODA SUPERB151,2%
MERCEDES-BENZ GLE141,2%
OPEL ASTRA141,2%
TOYOTA C-HR141,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,1%
MG ZS131,1%
FORD KUGA121,0%
RENAULT CLIO121,0%
SEAT LEON121,0%
TESLA MODEL 3121,0%
AUDI Q5110,9%
BMW X3110,9%
BMW X5110,9%
NISSAN QASHQAI110,9%
PEUGEOT 3008110,9%
BMW SERIA 1100,8%
BMW X6100,8%
CHERY TIGGO4100,8%
TOYOTA YARIS CROSS100,8%
DACIA SANDERO90,7%
FORD FOCUS90,7%
FORD PUMA90,7%
TESLA MODEL Y90,7%
AUDI A480,7%
AUDI A580,7%
AUDI A680,7%
BMW X180,7%
HYUNDAI KONA80,7%
MAZDA 380,7%
MERCEDES-BENZ CLA80,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,7%
MERCEDES-BENZ CLASA V80,7%
SKODA SCALA80,7%
DACIA JOGGER70,6%
SUZUKI S-CROSS70,6%
BMW SERIA 760,5%
DACIA BIGSTER60,5%
LEXUS NX60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,5%
MERCEDES-BENZ GLA60,5%
PEUGEOT 30860,5%
PORSCHE CAYENNE60,5%
RENAULT KADJAR60,5%
RENAULT KOLEOS60,5%
SUZUKI VITARA60,5%
TOYOTA AURIS60,5%
VOLVO XC6060,5%
AUDI A350,4%
AUDI Q350,4%
AUDI Q750,4%
BYD SEAL U50,4%
HYUNDAI I2050,4%
MAZDA CX-3050,4%
MERCEDES-BENZ CLASA G50,4%
MERCEDES-BENZ GLB50,4%
MG HS50,4%
MINI COOPER50,4%
PEUGEOT 200850,4%
VOLKSWAGEN T-ROC50,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,4%
AUDI Q840,3%
BMW SERIA 440,3%
BYD DOLPHIN SURF40,3%
CUPRA FORMENTOR40,3%
DACIA LODGY40,3%
FORD FIESTA40,3%
HONDA CR-V40,3%
HONDA HR-V40,3%
KIA SORENTO40,3%
OPEL CORSA40,3%
PEUGEOT 50840,3%
RENAULT TALISMAN40,3%
SKODA KAMIQ40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
VOLVO XC4040,3%
BYD SEAL 530,2%
CHERY TIGGO730,2%
CUPRA TERRAMAR30,2%
FORD MONDEO30,2%
FORD TOURNEO CONNECT30,2%
FORD TRANSIT CUSTOM30,2%
GEELY CITYRAY30,2%
HYUNDAI IONIQ30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
LEXUS RX30,2%
MAZDA CX-530,2%
MAZDA CX-6030,2%
MG MG330,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
PORSCHE 91130,2%
RENAULT CAPTUR30,2%
RENAULT RAFALE30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
TOYOTA YARIS30,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,2%
VOLKSWAGEN TOURAN30,2%
VOLVO EX3030,2%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI A820,2%
AUDI E-TRON20,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 820,2%
BMW X220,2%
BMW X420,2%
BMW Z420,2%
BYD SEALION 520,2%
CHERY TIGGO920,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN C5 AIRCROSS20,2%
DACIA SPRING20,2%
DS DS320,2%
DS DS720,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD MUSTANG MACH-E20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA XCEED20,2%
LEXUS LBX20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA 6E20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ EQC20,2%
MERCEDES-BENZ SL20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA FABIA20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV61249,6%
Compacte (C)21817,7%
Medii (D)12810,4%
Mici (B)1139,1%
Monovolume (MPV)584,7%
Mari și de lux (E)514,1%
Neclasificate252,0%
Sport211,7%
Mini (A)60,5%
Utilitare30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare70256,8%
Noi53343,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid45937,2%
Motorină34628,0%
Benzină26821,7%
GPL856,9%
Electric776,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică69856,5%
Companie53743,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break51741,9%
Berlină cu hayon26621,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21017,0%
Berlină20816,8%
Cabriolet201,6%
Cupeu141,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16013,0%
75-109 kW42934,7%
110-149 kW36429,5%
150-219 kW12910,4%
220 kW și peste776,2%
Necompletat766,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc614,9%
1000-1399 cmc18214,7%
1400-1599 cmc33427,0%
1600-1999 cmc38130,9%
2000-2999 cmc17614,3%
3000 cmc și peste241,9%
Necompletat776,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA31613,3%
BMW29512,4%
VOLKSWAGEN28011,7%
SKODA1948,1%
MERCEDES-BENZ1717,2%
RENAULT1546,5%
OPEL1426,0%
FORD1275,3%
AUDI1114,7%
TOYOTA994,2%
Toate (50)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT552,3%
HYUNDAI542,3%
KIA512,1%
SEAT311,3%
VOLVO301,3%
MAZDA291,2%
FIAT261,1%
NISSAN241,0%
CITROEN220,9%
SUZUKI220,9%
CHEVROLET190,8%
LAND ROVER160,7%
MINI140,6%
HONDA120,5%
PORSCHE100,4%
MITSUBISHI90,4%
TESLA90,4%
SMART70,3%
LEXUS60,3%
ALFA ROMEO50,2%
DS50,2%
JAGUAR50,2%
JEEP50,2%
SSANGYONG40,2%
DAEWOO30,1%
MG30,1%
SUBARU30,1%
CHRYSLER20,1%
CUPRA20,1%
BYD10,0%
DODGE10,0%
GMC10,0%
INFINITI10,0%
IVECO10,0%
LEAPMOTOR10,0%
LOTUS10,0%
MAN10,0%
MASERATI10,0%
ROVER10,0%
SAAB10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8461,8%
Export4633,8%
Înmatriculat pentru export64,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2316,9%
OPEL1511,0%
DACIA1410,3%
FIAT118,1%
RENAULT107,4%
MERCEDES-BENZ96,6%
FORD85,9%
HYUNDAI75,1%
BMW64,4%
PORSCHE53,7%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET42,9%
CITROEN42,9%
PEUGEOT42,9%
SKODA32,2%
AUDI21,5%
TOYOTA21,5%
DAEWOO10,7%
FERRARI10,7%
HONDA10,7%
JEEP10,7%
KIA10,7%
LANCIA10,7%
SEAT10,7%
SMART10,7%
TESLA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.