Înmatriculări în județul Galați, mai 2026

Noi96+4,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare559-24,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.284-3,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri182

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 13 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 39 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 27 rulate, prima înmatriculare2022: 30 rulate, prima înmatriculare2023: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 52 noi2025: 7 rulate, prima înmatriculare2026: 44 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200203
200305
200407
2005012
2006013
2007012
2008013
2009026
2010034
2011036
2012034
2013034
2014045
2015040
2016037
2017022
2018031
2019039
2020029
2021027
2022030
2023016
202405
2025527
2026440

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11818,0%
BMW7611,6%
RENAULT588,9%
MERCEDES-BENZ467,0%
AUDI446,7%
FORD345,2%
SKODA314,7%
DACIA274,1%
HYUNDAI264,0%
TOYOTA233,5%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN213,2%
PEUGEOT182,7%
MAZDA162,4%
OPEL152,3%
VOLVO152,3%
KIA111,7%
MG81,2%
SEAT81,2%
TESLA81,2%
CITROEN60,9%
FIAT60,9%
CHERY50,8%
BYD40,6%
HONDA40,6%
LAND ROVER40,6%
SUZUKI30,5%
ALFA ROMEO20,3%
CUPRA20,3%
JAGUAR20,3%
MINI20,3%
SSANGYONG20,3%
DS10,2%
FERRARI10,2%
GEELY10,2%
JAECOO10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT284,3%
VOLKSWAGEN GOLF264,0%
BMW SERIA 5233,5%
BMW SERIA 3192,9%
RENAULT MEGANE192,9%
NISSAN QASHQAI182,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,6%
SKODA OCTAVIA162,5%
RENAULT KADJAR152,3%
AUDI A4132,0%
Toate (197)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON132,0%
BMW X3121,8%
AUDI A6111,7%
FORD FOCUS111,7%
DACIA DUSTER101,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,4%
AUDI A381,2%
FORD KUGA81,2%
TESLA MODEL 381,2%
VOLKSWAGEN CADDY81,2%
RENAULT CLIO71,1%
TOYOTA COROLLA71,1%
VOLVO XC6071,1%
DACIA LOGAN60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,9%
MERCEDES-BENZ GLC60,9%
RENAULT SCENIC60,9%
TOYOTA C-HR60,9%
VOLKSWAGEN POLO60,9%
VOLKSWAGEN TOURAN60,9%
BMW SERIA 750,8%
BMW X550,8%
DACIA SANDERO50,8%
KIA SPORTAGE50,8%
MAZDA CX-3050,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
MG ZS50,8%
PEUGEOT 30850,8%
SKODA FABIA50,8%
TOYOTA AURIS50,8%
MAZDA 340,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,6%
MERCEDES-BENZ GLA40,6%
MERCEDES-BENZ GLE40,6%
PEUGEOT 200840,6%
RENAULT ARKANA40,6%
SKODA SUPERB40,6%
VOLKSWAGEN SHARAN40,6%
AUDI A530,5%
AUDI Q530,5%
CHERY TIGGO430,5%
CITROEN C430,5%
FORD C-MAX30,5%
HYUNDAI I3030,5%
HYUNDAI IX3530,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MERCEDES-BENZ GLB30,5%
OPEL ASTRA30,5%
OPEL ZAFIRA TOURER30,5%
PEUGEOT 500830,5%
SKODA KAMIQ30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
BMW X620,3%
BYD SEAL 520,3%
DACIA BIGSTER20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD PUMA20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HONDA HR-V20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI I4020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA CEED20,3%
KIA XCEED20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA CX-520,3%
MAZDA CX-6020,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MG HS20,3%
MINI CLUBMAN20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT LEON20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO XC4020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI E-TRON10,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S610,2%
AUDI SQ510,2%
BMW IX10,2%
BMW M310,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X110,2%
BMW X210,2%
BMW XM10,2%
BMW Z410,2%
BYD ATTO 210,2%
BYD SEALION 510,2%
CHERY TIGGO810,2%
CHERY TIGGO910,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN DS510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
CUPRA TERRAMAR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DACIA SPRING10,2%
DS DS410,2%
FERRARI 29610,2%
FIAT BARCHETTA10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT E-DOBLO10,2%
FIAT LINEA10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD CAPRI10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HYUNDAI H-110,2%
JAECOO JAECOO710,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA OPTIMA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24337,1%
Compacte (C)14121,5%
Medii (D)10115,4%
Monovolume (MPV)578,7%
Mari și de lux (E)507,6%
Mici (B)426,4%
Sport91,4%
Mini (A)50,8%
Utilitare40,6%
Neclasificate30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare55985,3%
Noi9614,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34352,4%
Benzină14822,6%
Hibrid13620,8%
Electric223,4%
GPL60,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică58389,0%
Companie7211,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28944,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12819,5%
Berlină11617,7%
Berlină cu hayon10916,6%
Cabriolet71,1%
Cupeu60,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9815,0%
75-109 kW27642,1%
110-149 kW19730,1%
150-219 kW426,4%
220 kW și peste203,1%
Necompletat223,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc172,6%
1000-1399 cmc7912,1%
1400-1599 cmc18928,9%
1600-1999 cmc26840,9%
2000-2999 cmc7811,9%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat223,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27521,4%
DACIA14711,4%
BMW1128,7%
FORD1058,2%
AUDI987,6%
MERCEDES-BENZ796,2%
OPEL725,6%
RENAULT725,6%
SKODA655,1%
TOYOTA332,6%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT251,9%
SEAT231,8%
KIA191,5%
HYUNDAI161,2%
FIAT151,2%
MAZDA151,2%
NISSAN141,1%
VOLVO120,9%
CITROEN100,8%
CHEVROLET90,7%
TESLA90,7%
MITSUBISHI80,6%
SUZUKI80,6%
LAND ROVER70,5%
DAEWOO60,5%
HONDA60,5%
JAGUAR40,3%
SMART40,3%
JEEP30,2%
LEXUS30,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
MASERATI10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17294,5%
Export84,4%
Înmatriculat pentru export21,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3318,1%
DACIA2614,3%
OPEL2212,1%
FORD2111,5%
RENAULT147,7%
AUDI116,0%
SKODA94,9%
BMW84,4%
DAEWOO73,8%
PEUGEOT73,8%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ52,7%
CITROEN42,2%
FIAT31,6%
HYUNDAI21,1%
KIA21,1%
SEAT21,1%
TOYOTA21,1%
VOLVO21,1%
LAND ROVER10,5%
NISSAN10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.