Înmatriculări în județul Teleorman, mai 2026

Noi35+45,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare219-0,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări877-7,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri38

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 9 rulate, prima înmatriculare2011: 21 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 14 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 20 noi2002200420062008201020122014201620182020202220242026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200302
200401
200506
200604
200705
200804
200909
201009
2011021
2012019
201308
2014026
2015011
2016022
2017014
2018013
2019015
202006
202108
202207
202306
202411
2025141
2026200

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4216,5%
VOLKSWAGEN3915,4%
BMW2610,2%
RENAULT228,7%
AUDI187,1%
SKODA166,3%
MERCEDES-BENZ135,1%
NISSAN124,7%
OPEL114,3%
FORD103,9%
Toate (25)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA62,4%
TOYOTA62,4%
HYUNDAI52,0%
PEUGEOT52,0%
BYD31,2%
FIAT31,2%
MG31,2%
SEAT31,2%
CHERY20,8%
CHEVROLET20,8%
MAZDA20,8%
VOLVO20,8%
CITROEN10,4%
HONDA10,4%
JEEP10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN156,0%
DACIA DUSTER124,8%
NISSAN QASHQAI104,0%
VOLKSWAGEN PASSAT104,0%
BMW SERIA 393,6%
SKODA OCTAVIA83,2%
OPEL ASTRA72,8%
AUDI A462,4%
DACIA SANDERO62,4%
RENAULT MEGANE62,4%
Toate (105)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN62,4%
RENAULT CLIO52,0%
VOLKSWAGEN GOLF52,0%
AUDI A641,6%
DACIA BIGSTER41,6%
AUDI Q831,2%
BMW SERIA 131,2%
BMW SERIA 531,2%
BMW X331,2%
FIAT TIPO31,2%
KIA SPORTAGE31,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E31,2%
OPEL ZAFIRA31,2%
RENAULT KADJAR31,2%
SKODA FABIA31,2%
SKODA SUPERB31,2%
VOLKSWAGEN POLO31,2%
VOLKSWAGEN TOURAN31,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER31,2%
BMW SERIA 420,8%
BMW X120,8%
BMW X620,8%
DACIA DOKKER20,8%
DACIA LODGY20,8%
FORD FIESTA20,8%
FORD FOCUS20,8%
FORD KUGA20,8%
HYUNDAI IX3520,8%
HYUNDAI TUCSON20,8%
KIA CEED20,8%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,8%
PEUGEOT 200820,8%
PEUGEOT 30820,8%
RENAULT ARKANA20,8%
RENAULT CAPTUR20,8%
RENAULT ESPACE20,8%
TOYOTA COROLLA20,8%
TOYOTA YARIS20,8%
VOLKSWAGEN JETTA20,8%
VOLKSWAGEN SHARAN20,8%
AUDI A110,4%
AUDI A310,4%
AUDI A510,4%
AUDI A710,4%
AUDI Q710,4%
BMW X510,4%
BYD DOLPHIN SURF10,4%
BYD SEALION 510,4%
BYD SEALION 710,4%
CHERY TIGGO410,4%
CHERY TIGGO710,4%
CHEVROLET CAPTIVA10,4%
CHEVROLET CRUZE10,4%
CITROEN XSARA PICASSO10,4%
DACIA JOGGER10,4%
FORD EDGE10,4%
FORD GALAXY10,4%
FORD GRAND C-MAX10,4%
FORD PUMA10,4%
HONDA CIVIC10,4%
HYUNDAI I3010,4%
JEEP GRAND CHEROKEE10,4%
KIA CARENS10,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA 610,4%
MERCEDES-BENZ CITAN10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,4%
MERCEDES-BENZ GLA10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MERCEDES-BENZ MARCO POLO10,4%
MG HS10,4%
MG RX6 PLUG-IN HYBRID10,4%
MG ZS10,4%
NISSAN QASHQAI+210,4%
NISSAN X-TRAIL10,4%
OPEL SIGNUM10,4%
PEUGEOT 300810,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
RENAULT TALISMAN10,4%
SEAT IBIZA10,4%
SEAT TARRACO10,4%
SEAT TOLEDO10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SKODA KAROQ10,4%
TOYOTA GT8610,4%
TOYOTA PRIUS10,4%
VOLKSWAGEN CADDY10,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,4%
VOLKSWAGEN CC10,4%
VOLKSWAGEN ID 410,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLVO XC6010,4%
VOLVO XC9010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV8433,1%
Compacte (C)5120,1%
Mici (B)3915,4%
Medii (D)3614,2%
Monovolume (MPV)2710,6%
Mari și de lux (E)135,1%
Neclasificate31,2%
Sport10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare21986,2%
Noi3513,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14456,7%
Benzină5622,0%
Hibrid3614,2%
GPL135,1%
Electric52,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22789,4%
Companie2710,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9738,2%
Berlină5521,7%
Berlină cu hayon5220,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4718,5%
Cupeu31,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4818,9%
75-109 kW11344,5%
110-149 kW6525,6%
150-219 kW187,1%
220 kW și peste52,0%
Necompletat52,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc103,9%
1000-1399 cmc4015,7%
1400-1599 cmc7830,7%
1600-1999 cmc9838,6%
2000-2999 cmc228,7%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat52,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15117,2%
DACIA14716,8%
OPEL10111,5%
BMW819,2%
SKODA708,0%
RENAULT657,4%
AUDI596,7%
FORD546,2%
MERCEDES-BENZ323,6%
PEUGEOT141,6%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI121,4%
SEAT121,4%
CITROEN101,1%
TOYOTA80,9%
KIA70,8%
VOLVO70,8%
FIAT60,7%
LAND ROVER50,6%
CHEVROLET40,5%
MAZDA40,5%
MITSUBISHI40,5%
DAEWOO30,3%
JEEP30,3%
NISSAN30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
SSANGYONG20,2%
ARO10,1%
CUPRA10,1%
LADA10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%
SUZUKI10,1%
VOLKSKWAGEN10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1950,0%
Export1950,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN718,4%
AUDI513,2%
BMW513,2%
DACIA37,9%
OPEL37,9%
RENAULT37,9%
DAEWOO25,3%
MERCEDES-BENZ25,3%
CITROEN12,6%
FIAT12,6%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD12,6%
KIA12,6%
PEUGEOT12,6%
PORSCHE12,6%
SKODA12,6%
TOYOTA12,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.