Înmatriculări MERCEDES-BENZ CLASA E, mai 2026

Noi24+14,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare333-10,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri19

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 18 noinov 24: 312 rulate, prima înmatricularedec 24: 22 noidec 24: 335 rulate, prima înmatriculareian 25: 23 noiian 25: 346 rulate, prima înmatricularefeb 25: 24 noifeb 25: 428 rulate, prima înmatricularemar 25: 30 noimar 25: 428 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 447 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 noimai 25: 373 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 416 rulate, prima înmatriculareiul 25: 22 noiiul 25: 435 rulate, prima înmatriculareaug 25: 22 noiaug 25: 363 rulate, prima înmatricularesep 25: 16 noisep 25: 402 rulate, prima înmatriculareoct 25: 11 noioct 25: 417 rulate, prima înmatricularenov 25: 16 noinov 25: 366 rulate, prima înmatricularedec 25: 31 noidec 25: 356 rulate, prima înmatriculareian 26: 24 noiian 26: 337 rulate, prima înmatricularefeb 26: 15 noifeb 26: 375 rulate, prima înmatricularemar 26: 12 noimar 26: 407 rulate, prima înmatriculareapr 26: 27 noiapr 26: 349 rulate, prima înmatricularemai 26: 24 noimai 26: 333 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 noiiun 26: 337 rulate, prima înmatriculareiul 26: 22 noiiul 26: 357 rulate, prima înmatriculareaug 26: 17 noiaug 26: 283 rulate, prima înmatricularesep 26: 24 noisep 26: 291 rulate, prima înmatriculareoct 26: 12 noioct 26: 343 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2418312
dec 2422335
ian 2523346
feb 2524428
mar 2530428
apr 2526447
mai 2521373
iun 2529416
iul 2522435
aug 2522363
sep 2516402
oct 2511417
nov 2516366
dec 2531356
ian 2624337
feb 2615375
mar 2612407
apr 2627349
mai 2624333
iun 2618337
iul 2622357
aug 2617283
sep 2624291
oct 2612343

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2002: 26 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 1 noi2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 9 rulate, prima înmatriculare2012: 6 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 10 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 33 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 16 rulate, prima înmatriculare2025: 10 noi2025: 25 rulate, prima înmatriculare2026: 13 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002026
200207
200307
2004011
2005014
2006010
200718
200807
200909
201008
201109
201206
201307
201408
2015010
2016025
2017019
2018033
2019022
2020017
2021016
2022011
202302
2024016
20251025
2026130

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)357100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București6819,0%
Bihor174,8%
Suceava174,8%
Constanța164,5%
Alba143,9%
Timiș143,9%
Prahova133,6%
Cluj123,4%
Maramureș123,4%
Dolj102,8%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu92,5%
Arad82,2%
Bistrița-Năsăud82,2%
Ilfov82,2%
Mureș82,2%
Neamț82,2%
Argeș72,0%
Hunedoara72,0%
Sălaj72,0%
Satu Mare72,0%
Vrancea72,0%
Bacău61,7%
Dâmbovița61,7%
Gorj61,7%
Mehedinți61,7%
Olt61,7%
Brașov51,4%
Galați51,4%
Iași51,4%
Vaslui51,4%
Vâlcea51,4%
Caraș-Severin41,1%
Harghita41,1%
Buzău30,8%
Teleorman30,8%
Botoșani20,6%
Brăila20,6%
Giurgiu20,6%
Ialomița20,6%
Tulcea20,6%
Călărași10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare33393,3%
Noi246,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină21459,9%
Hibrid10429,1%
Benzină3910,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică26273,4%
Companie9426,3%
Misiune diplomatică10,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină28880,7%
Break4512,6%
Cupeu164,5%
Cabriolet82,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30,8%
75-109 kW4813,4%
110-149 kW20958,5%
150-219 kW8323,2%
220 kW și peste143,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc102,8%
1600-1999 cmc18852,7%
2000-2999 cmc15042,0%
3000 cmc și peste92,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1263,2%
Dezmembrare736,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.