Înmatriculări în județul Dolj, mai 2026

Noi190+25,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare754-24,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.751+3,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri129

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 196 noinov 24: 830 rulate, prima înmatricularedec 24: 144 noidec 24: 918 rulate, prima înmatriculareian 25: 170 noiian 25: 870 rulate, prima înmatricularefeb 25: 173 noifeb 25: 1.079 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.131 rulate, prima înmatriculareapr 25: 125 noiapr 25: 1.165 rulate, prima înmatricularemai 25: 151 noimai 25: 998 rulate, prima înmatriculareiun 25: 137 noiiun 25: 956 rulate, prima înmatriculareiul 25: 263 noiiul 25: 1.264 rulate, prima înmatriculareaug 25: 236 noiaug 25: 918 rulate, prima înmatricularesep 25: 191 noisep 25: 952 rulate, prima înmatriculareoct 25: 195 noioct 25: 1.112 rulate, prima înmatricularenov 25: 202 noinov 25: 903 rulate, prima înmatricularedec 25: 403 noidec 25: 658 rulate, prima înmatriculareian 26: 128 noiian 26: 771 rulate, prima înmatricularefeb 26: 123 noifeb 26: 1.000 rulate, prima înmatricularemar 26: 154 noimar 26: 909 rulate, prima înmatriculareapr 26: 164 noiapr 26: 727 rulate, prima înmatricularemai 26: 190 noimai 26: 754 rulate, prima înmatriculareiun 26: 274 noiiun 26: 786 rulate, prima înmatriculareiul 26: 166 noiiul 26: 892 rulate, prima înmatriculareaug 26: 129 noiaug 26: 755 rulate, prima înmatricularesep 26: 178 noisep 26: 798 rulate, prima înmatriculareoct 26: 255 noioct 26: 747 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24196830
dec 24144918
ian 25170870
feb 251731.079
mar 251791.131
apr 251251.165
mai 25151998
iun 25137956
iul 252631.264
aug 25236918
sep 25191952
oct 251951.112
nov 25202903
dec 25403658
ian 26128771
feb 261231.000
mar 26154909
apr 26164727
mai 26190754
iun 26274786
iul 26166892
aug 26129755
sep 26178798
oct 26255747

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 1 noi2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 65 rulate, prima înmatriculare2012: 58 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 39 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 39 rulate, prima înmatriculare2021: 46 rulate, prima înmatriculare2022: 31 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 10 rulate, prima înmatriculare2025: 101 noi2025: 7 rulate, prima înmatriculare2026: 86 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200209
200205
200303
2004011
2005015
2006117
2007035
2008032
2009051
2010053
2011065
2012058
2013037
2014042
2015043
2016039
2017032
2018027
2019036
2020039
2021046
2022031
2023011
2024210
20251017
2026860

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW12913,7%
VOLKSWAGEN11912,6%
DACIA697,3%
MERCEDES-BENZ596,2%
OPEL596,2%
RENAULT586,1%
AUDI535,6%
TOYOTA525,5%
SKODA495,2%
NISSAN283,0%
Toate (44)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA252,6%
HYUNDAI242,5%
FORD222,3%
MAZDA212,2%
BYD202,1%
SEAT202,1%
PEUGEOT181,9%
VOLVO161,7%
SUZUKI121,3%
MG101,1%
LAND ROVER70,7%
PORSCHE70,7%
CHERY60,6%
FIAT60,6%
HONDA60,6%
TESLA60,6%
MINI50,5%
MITSUBISHI50,5%
CITROEN40,4%
OMODA40,4%
DS30,3%
GEELY30,3%
JEEP30,3%
SMART30,3%
CUPRA20,2%
JAGUAR20,2%
SSANGYONG20,2%
BUICK10,1%
CADILLAC10,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
LYNK&CO10,1%
MASERATI10,1%
VNFS10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER384,1%
VOLKSWAGEN GOLF374,0%
BMW SERIA 3293,1%
SKODA OCTAVIA293,1%
BMW SERIA 5232,5%
AUDI A4212,3%
VOLKSWAGEN PASSAT212,3%
OPEL ASTRA202,2%
BMW X1181,9%
BMW X3171,8%
Toate (233)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN161,7%
NISSAN QASHQAI161,7%
RENAULT MEGANE141,5%
HYUNDAI TUCSON131,4%
DACIA SANDERO121,3%
OPEL ZAFIRA121,3%
SEAT LEON121,3%
SKODA FABIA121,3%
BMW SERIA 1111,2%
KIA SPORTAGE111,2%
TOYOTA COROLLA111,2%
TOYOTA YARIS CROSS111,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,1%
OPEL CORSA101,1%
AUDI Q591,0%
RENAULT KADJAR91,0%
VOLKSWAGEN TOURAN91,0%
MAZDA 380,9%
RENAULT CLIO80,9%
TOYOTA C-HR80,9%
VOLKSWAGEN CC80,9%
VOLKSWAGEN POLO80,9%
AUDI A570,8%
MERCEDES-BENZ CLA70,8%
SUZUKI VITARA70,8%
VOLKSWAGEN SHARAN70,8%
BMW SERIA 760,6%
BMW X560,6%
BYD SEALION 560,6%
MAZDA CX-3060,6%
MG ZS60,6%
TOYOTA RAV460,6%
VOLKSWAGEN T-ROC60,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN60,6%
VOLVO XC6060,6%
BMW X650,5%
CHERY TIGGO450,5%
FORD FOCUS50,5%
HONDA CIVIC50,5%
MAZDA CX-550,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,5%
MERCEDES-BENZ GLC50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
OPEL INSIGNIA50,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
AUDI A340,4%
AUDI A640,4%
BYD ATTO 240,4%
FORD KUGA40,4%
FORD MONDEO40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,4%
MINI COOPER40,4%
NISSAN JUKE40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL MERIVA40,4%
RENAULT SCENIC40,4%
SEAT IBIZA40,4%
TESLA MODEL Y40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLVO XC9040,4%
AUDI Q730,3%
BYD SEAL U30,3%
FIAT 50030,3%
HYUNDAI KONA30,3%
KIA NIRO30,3%
KIA XCEED30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 20830,3%
PEUGEOT 300830,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SKODA RAPID30,3%
TOYOTA PRIUS30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 420,2%
BYD DOLPHIN SURF20,2%
BYD SEAL 520,2%
BYD SEALION 720,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DS DS720,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD MUSTANG MACH-E20,2%
FORD PUMA20,2%
GEELY CITYRAY20,2%
HYUNDAI I3020,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
KIA STONIC20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MG MG320,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OMODA 720,2%
OMODA 920,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 30820,2%
PORSCHE TAYCAN20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SSANGYONG REXTON20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%
TOYOTA SIENNA20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLVO XC4020,2%
AUDI Q610,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S810,1%
BMW I310,1%
BMW IX110,1%
BMW M810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X710,1%
BMW Z410,1%
BYD SEAL 610,1%
CHERY TIGGO710,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN E-C410,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV36839,0%
Compacte (C)19620,8%
Medii (D)12012,7%
Mici (B)10511,1%
Monovolume (MPV)717,5%
Mari și de lux (E)545,7%
Neclasificate171,8%
Mini (A)70,7%
Sport60,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare75479,9%
Noi19020,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43045,6%
Benzină22924,3%
Hibrid22423,7%
Electric323,4%
GPL283,0%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică82387,2%
Companie12112,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38240,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19020,1%
Berlină cu hayon18619,7%
Berlină16817,8%
Cupeu101,1%
Cabriolet80,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17818,9%
75-109 kW38440,7%
110-149 kW24826,3%
150-219 kW707,4%
220 kW și peste333,5%
Necompletat313,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc313,3%
1000-1399 cmc14515,4%
1400-1599 cmc26428,0%
1600-1999 cmc36138,2%
2000-2999 cmc9410,0%
3000 cmc și peste171,8%
Necompletat323,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28616,3%
BMW22012,6%
DACIA19911,4%
OPEL19711,3%
FORD1146,5%
AUDI1126,4%
RENAULT935,3%
MERCEDES-BENZ794,5%
SKODA784,5%
TOYOTA462,6%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT321,8%
PEUGEOT311,8%
HYUNDAI281,6%
CHEVROLET221,3%
NISSAN211,2%
DAEWOO201,1%
CITROEN181,0%
FIAT140,8%
LAND ROVER140,8%
KIA130,7%
MAZDA130,7%
VOLVO120,7%
MITSUBISHI110,6%
ALFA ROMEO90,5%
SMART90,5%
SUZUKI90,5%
MINI80,5%
PORSCHE80,5%
HONDA70,4%
MG50,3%
JAGUAR40,2%
TESLA30,2%
DAIHATSU20,1%
LANCIA20,1%
MASERATI20,1%
CHERY10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DS10,1%
JEEP10,1%
KTM10,1%
LEXUS10,1%
LYNK&CO10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11286,8%
Export1713,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2116,3%
DAEWOO2015,5%
FORD1612,4%
VOLKSWAGEN1310,1%
DACIA107,8%
BMW97,0%
RENAULT75,4%
CITROEN64,7%
FIAT64,7%
SKODA43,1%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA32,3%
PEUGEOT32,3%
MERCEDES-BENZ21,6%
AUDI10,8%
CHEVROLET10,8%
HYUNDAI10,8%
KIA10,8%
LANCIA10,8%
MITSUBISHI10,8%
NISSAN10,8%
SEAT10,8%
SUZUKI10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.