Înmatriculări în județul Dâmbovița, mai 2026

Noi104+15,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare605-13,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.493-9,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri88

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 59 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 54 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 53 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 33 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 36 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 67 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200204
200201
200302
200408
200505
2006016
2007013
2008022
2009024
2010034
2011043
2012059
2013039
2014054
2015043
2016053
2017043
2018033
2019026
2020125
2021021
2022016
2023010
202405
2025365
2026671

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10915,4%
DACIA8211,6%
RENAULT709,9%
BMW679,4%
SKODA466,5%
AUDI446,2%
MERCEDES-BENZ405,6%
FORD324,5%
TOYOTA314,4%
HYUNDAI273,8%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT253,5%
NISSAN243,4%
OPEL233,2%
BYD101,4%
SEAT101,4%
VOLVO81,1%
KIA71,0%
MG71,0%
CITROEN60,8%
FIAT40,6%
SUZUKI40,6%
ALFA ROMEO30,4%
HONDA30,4%
JEEP30,4%
MAZDA30,4%
MINI30,4%
TESLA30,4%
CHERY20,3%
CHEVROLET20,3%
LAND ROVER20,3%
MITSUBISHI20,3%
PORSCHE20,3%
SSANGYONG20,3%
DODGE10,1%
DS10,1%
GENERAL MOTORS IT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF365,1%
DACIA DUSTER304,2%
RENAULT MEGANE273,8%
DACIA LOGAN263,7%
SKODA OCTAVIA233,3%
BMW SERIA 3223,1%
VOLKSWAGEN PASSAT213,0%
TOYOTA COROLLA172,4%
AUDI A4162,3%
BMW SERIA 5162,3%
Toate (184)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON142,0%
NISSAN QASHQAI121,7%
VOLKSWAGEN POLO121,7%
OPEL ASTRA111,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,6%
BMW SERIA 191,3%
RENAULT CLIO91,3%
AUDI A681,1%
PEUGEOT 300881,1%
RENAULT CAPTUR81,1%
RENAULT KADJAR81,1%
DACIA DOKKER71,0%
DACIA LODGY71,0%
DACIA SANDERO71,0%
FORD KUGA71,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,0%
MERCEDES-BENZ VITO71,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
AUDI A360,8%
AUDI Q560,8%
FORD FOCUS60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,8%
MERCEDES-BENZ GLC60,8%
NISSAN JUKE60,8%
PEUGEOT 200860,8%
SKODA FABIA60,8%
FORD TRANSIT50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
SKODA KAROQ50,7%
TOYOTA YARIS CROSS50,7%
VOLKSWAGEN CC50,7%
VOLKSWAGEN T-ROC50,7%
AUDI A540,6%
BMW X340,6%
DACIA BIGSTER40,6%
HYUNDAI KONA40,6%
OPEL CORSA40,6%
PEUGEOT 30840,6%
RENAULT TALISMAN40,6%
SKODA KAMIQ40,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
BMW SERIA 430,4%
BYD SEAL U30,4%
BYD SEALION 730,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD PUMA30,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MG ZS30,4%
OPEL VIVARO30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLVO XC6030,4%
ALFA ROMEO 15920,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X120,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
BYD DOLPHIN SURF20,3%
CHEVROLET CRUZE20,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
FIAT DOBLO20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HYUNDAI I2020,3%
JEEP COMPASS20,3%
KIA CEED20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MG MG320,3%
MINI COOPER20,3%
NISSAN NOTE20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 20820,3%
RENAULT ESPACE20,3%
SEAT ATECA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA RAPID20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA RAV420,3%
TOYOTA YARIS20,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON GT10,1%
AUDI Q310,1%
BMW M410,1%
BMW M510,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD SEALION 510,1%
CHERY TIGGO410,1%
CHERY TIGGO910,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 SPACETOURER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DS DS710,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD BRONCO10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA HR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI IONIQ610,1%
JEEP PATRIOT10,1%
KIA EV910,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA RIO10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLE10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MG HS10,1%
MG MG410,1%
MINI ONE10,1%
MITSUBISHI ASX10,1%
MITSUBISHI GRANDIS10,1%
OPEL ADAM10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24033,9%
Compacte (C)17224,3%
Mici (B)9213,0%
Medii (D)9012,7%
Monovolume (MPV)628,7%
Mari și de lux (E)375,2%
Utilitare71,0%
Sport60,8%
Neclasificate20,3%
Mini (A)10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60585,3%
Noi10414,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37953,5%
Benzină18125,5%
Hibrid10214,4%
GPL294,1%
Electric182,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică63088,9%
Companie7710,9%
Persoană străină20,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29141,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14620,6%
Berlină13819,5%
Berlină cu hayon12117,1%
Cupeu81,1%
Cabriolet50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14520,5%
75-109 kW33246,8%
110-149 kW17624,8%
150-219 kW283,9%
220 kW și peste101,4%
Necompletat182,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc385,4%
1000-1399 cmc11315,9%
1400-1599 cmc24033,9%
1600-1999 cmc25035,3%
2000-2999 cmc446,2%
3000 cmc și peste60,8%
Necompletat182,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26117,5%
DACIA22214,9%
BMW15210,2%
OPEL1278,5%
SKODA1157,7%
FORD1067,1%
RENAULT1036,9%
AUDI775,2%
MERCEDES-BENZ755,0%
PEUGEOT342,3%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT302,0%
HYUNDAI271,8%
TOYOTA171,1%
FIAT161,1%
SUZUKI140,9%
NISSAN120,8%
CHEVROLET110,7%
CITROEN100,7%
LAND ROVER100,7%
MAZDA100,7%
DAEWOO90,6%
KIA70,5%
VOLVO70,5%
MINI50,3%
MITSUBISHI50,3%
PORSCHE40,3%
TESLA40,3%
ALFA ROMEO30,2%
SMART30,2%
HONDA20,1%
LEXUS20,1%
MG20,1%
AVATR10,1%
BENTLEY10,1%
CADILLAC10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
IVECO10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8495,5%
Export44,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1314,8%
OPEL1314,8%
VOLKSWAGEN1011,4%
FORD910,2%
RENAULT66,8%
MERCEDES-BENZ55,7%
SKODA55,7%
AUDI44,5%
FIAT44,5%
BMW33,4%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO33,4%
MAZDA33,4%
PEUGEOT22,3%
CHEVROLET11,1%
CITROEN11,1%
HONDA11,1%
HYUNDAI11,1%
MINI11,1%
NISSAN11,1%
SEAT11,1%
VOLVO11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.