Înmatriculări în județul Suceava, mai 2026

Noi126-9,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.119-13,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.495-16,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri155

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 24 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 42 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 52 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 79 rulate, prima înmatriculare2011: 105 rulate, prima înmatriculare2012: 86 rulate, prima înmatriculare2013: 70 rulate, prima înmatriculare2014: 70 rulate, prima înmatriculare2015: 65 rulate, prima înmatriculare2016: 74 rulate, prima înmatriculare2017: 56 rulate, prima înmatriculare2018: 42 rulate, prima înmatriculare2019: 47 rulate, prima înmatriculare2020: 31 rulate, prima înmatriculare2021: 33 rulate, prima înmatriculare2022: 39 rulate, prima înmatriculare2023: 19 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 18 rulate, prima înmatriculare2025: 50 noi2025: 9 rulate, prima înmatriculare2026: 73 noi2026: 2 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002024
2002014
2003014
2004019
2005023
2006042
2007037
2008052
2009049
2010079
20110105
2012086
2013070
2014070
2015065
2016074
2017056
2018042
2019047
2020031
2021033
2022039
2023019
2024318
2025509
2026732

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26121,0%
AUDI14611,7%
BMW1008,0%
MERCEDES-BENZ927,4%
DACIA776,2%
NISSAN635,1%
TOYOTA604,8%
SKODA554,4%
RENAULT534,3%
FORD463,7%
Toate (48)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO393,1%
HYUNDAI373,0%
OPEL332,7%
SEAT221,8%
PEUGEOT191,5%
KIA161,3%
SUZUKI141,1%
CITROEN100,8%
MITSUBISHI100,8%
MG90,7%
FIAT80,6%
CHERY70,6%
JEEP70,6%
SSANGYONG70,6%
TESLA70,6%
LAND ROVER50,4%
MINI50,4%
GEELY40,3%
PORSCHE40,3%
BYD30,2%
SMART30,2%
CUPRA20,2%
DS20,2%
JAGUAR20,2%
LEAPMOTOR20,2%
MAZDA20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
BUICK10,1%
CHEVROLET10,1%
HONDA10,1%
INEOS10,1%
JAECOO10,1%
LEXUS10,1%
OMODA10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
ZEEKR10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF604,9%
VOLKSWAGEN PASSAT604,9%
AUDI A4574,6%
DACIA DUSTER463,7%
NISSAN QASHQAI433,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN342,8%
BMW SERIA 3252,0%
AUDI A3231,9%
AUDI Q5231,9%
VOLKSWAGEN POLO231,9%
Toate (245)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5191,5%
VOLVO XC60191,5%
AUDI A6181,5%
SKODA OCTAVIA181,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E171,4%
BMW X3151,2%
FORD FOCUS151,2%
TOYOTA COROLLA151,2%
VOLKSWAGEN TOURAN151,2%
OPEL ASTRA141,1%
SKODA FABIA141,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,1%
VOLKSWAGEN CADDY131,1%
RENAULT MEGANE121,0%
DACIA SANDERO110,9%
SKODA KODIAQ110,9%
SUZUKI GRAND VITARA110,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS110,9%
HYUNDAI IX35100,8%
HYUNDAI TUCSON100,8%
MERCEDES-BENZ GLE100,8%
TOYOTA C-HR100,8%
TOYOTA RAV4100,8%
NISSAN X-TRAIL90,7%
RENAULT SCENIC90,7%
AUDI Q380,7%
BMW SERIA 180,7%
BMW X580,7%
MERCEDES-BENZ GLC80,7%
SKODA SUPERB80,7%
VOLKSWAGEN SHARAN80,7%
VOLVO XC9080,7%
BMW X170,6%
DACIA BIGSTER70,6%
FORD KUGA70,6%
RENAULT KADJAR70,6%
RENAULT KOLEOS70,6%
DACIA LOGAN60,5%
FORD FIESTA60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,5%
MERCEDES-BENZ VITO60,5%
OPEL INSIGNIA60,5%
TOYOTA YARIS60,5%
TOYOTA YARIS CROSS60,5%
BMW X650,4%
DACIA DOKKER50,4%
FORD MONDEO50,4%
KIA SORENTO50,4%
KIA SPORTAGE50,4%
MERCEDES-BENZ GLA50,4%
SEAT LEON50,4%
TESLA MODEL 350,4%
VOLKSWAGEN CC50,4%
VOLKSWAGEN JETTA50,4%
VOLVO XC4050,4%
AUDI Q740,3%
BMW X440,3%
HYUNDAI SANTA FE40,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,3%
MG ZS40,3%
MINI ONE40,3%
PEUGEOT 200840,3%
PEUGEOT 300840,3%
PEUGEOT 30840,3%
SEAT ATECA40,3%
SEAT IBIZA40,3%
TOYOTA AURIS40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
AUDI A530,2%
CHERY TIGGO430,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
FORD EXPLORER30,2%
GEELY STARRAY30,2%
HYUNDAI I3030,2%
HYUNDAI KONA30,2%
JEEP GRAND CHEROKEE30,2%
KIA CEED30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
MG HS30,2%
NISSAN JUKE30,2%
NISSAN LEAF30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
PEUGEOT 50830,2%
RENAULT CAPTUR30,2%
RENAULT CLIO30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
SEAT ALHAMBRA30,2%
SEAT EXEO30,2%
SKODA RAPID30,2%
SMART FORFOUR30,2%
TOYOTA AYGO30,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,2%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 720,2%
CHERY TIGGO920,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DS DS720,2%
FIAT FREEMONT20,2%
FIAT PANDA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI IONIQ620,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MG MG320,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL CORSA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SSANGYONG ACTYON20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SSANGYONG REXTON20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN ID 420,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI RS410,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV50140,2%
Compacte (C)22518,1%
Medii (D)19916,0%
Monovolume (MPV)1179,4%
Mici (B)937,5%
Mari și de lux (E)655,2%
Neclasificate221,8%
Mini (A)121,0%
Utilitare60,5%
Sport50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.11989,9%
Noi12610,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină80965,0%
Benzină21317,1%
Hibrid16913,6%
Electric332,7%
GPL211,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.05084,3%
Companie19515,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break62750,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23318,7%
Berlină cu hayon21417,2%
Berlină15612,5%
Cabriolet90,7%
Cupeu60,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17213,8%
75-109 kW59047,4%
110-149 kW34928,0%
150-219 kW796,3%
220 kW și peste221,8%
Necompletat332,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc201,6%
1000-1399 cmc13811,1%
1400-1599 cmc32325,9%
1600-1999 cmc58146,7%
2000-2999 cmc14011,2%
3000 cmc și peste100,8%
Necompletat332,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN42328,3%
AUDI17511,7%
BMW1218,1%
DACIA1036,9%
MERCEDES-BENZ976,5%
SKODA825,5%
FORD624,1%
RENAULT593,9%
OPEL553,7%
TOYOTA453,0%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO342,3%
SEAT332,2%
NISSAN322,1%
HYUNDAI181,2%
MAZDA181,2%
SUZUKI161,1%
KIA140,9%
PEUGEOT140,9%
FIAT120,8%
CITROEN110,7%
LAND ROVER110,7%
JEEP80,5%
MITSUBISHI80,5%
ALFA ROMEO60,4%
PORSCHE60,4%
JAGUAR50,3%
MINI50,3%
SSANGYONG40,3%
CHEVROLET20,1%
LEXUS20,1%
SMART20,1%
SUBARU20,1%
TESLA20,1%
BENTLEY10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
QUATTRO10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11574,2%
Export2516,1%
Înmatriculat pentru export159,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3925,2%
DACIA3522,6%
OPEL1811,6%
FORD159,7%
AUDI95,8%
SKODA53,2%
MERCEDES-BENZ42,6%
PEUGEOT42,6%
SEAT42,6%
BMW31,9%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA31,9%
RENAULT31,9%
FIAT21,3%
HYUNDAI21,3%
VOLVO21,3%
ALFA ROMEO10,6%
CHEVROLET10,6%
DAEWOO10,6%
LAND ROVER10,6%
NISSAN10,6%
SUZUKI10,6%
TOYOTA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.