Înmatriculări în județul Mureș, mai 2026

Noi319+21,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare985-12,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.305-10,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri178

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2002: 19 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 52 rulate, prima înmatriculare2009: 63 rulate, prima înmatriculare2010: 70 rulate, prima înmatriculare2011: 78 rulate, prima înmatriculare2012: 88 rulate, prima înmatriculare2013: 59 rulate, prima înmatriculare2014: 71 rulate, prima înmatriculare2015: 1 noi2015: 69 rulate, prima înmatriculare2016: 59 rulate, prima înmatriculare2017: 46 rulate, prima înmatriculare2018: 40 rulate, prima înmatriculare2019: 43 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 33 rulate, prima înmatriculare2021: 37 rulate, prima înmatriculare2022: 32 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 11 rulate, prima înmatriculare2025: 183 noi2025: 6 rulate, prima înmatriculare2026: 134 noi2026: 2 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002019
200205
200304
2004010
2005014
2006030
2007036
2008052
2009063
2010070
2011078
2012088
2013059
2014071
2015169
2016059
2017046
2018040
2019043
2020133
2021037
2022032
202308
2024011
20251836
20261342

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA26019,9%
VOLKSWAGEN22417,2%
AUDI1088,3%
BMW1078,2%
FORD574,4%
RENAULT554,2%
OPEL534,1%
MERCEDES-BENZ513,9%
SKODA503,8%
TOYOTA493,8%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN453,5%
HYUNDAI372,8%
PEUGEOT262,0%
SEAT251,9%
SUZUKI171,3%
VOLVO161,2%
MITSUBISHI141,1%
KIA120,9%
CITROEN110,8%
MAZDA100,8%
TESLA90,7%
CHERY70,5%
LAND ROVER70,5%
FIAT60,5%
JEEP60,5%
MG60,5%
BYD50,4%
PORSCHE50,4%
GEELY40,3%
MINI40,3%
ALFA ROMEO30,2%
HONDA30,2%
SUBARU30,2%
JAGUAR20,2%
POLESTAR20,2%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
LEAPMOTOR10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER18414,2%
VOLKSWAGEN GOLF604,6%
AUDI A4413,2%
NISSAN QASHQAI322,5%
VOLKSWAGEN PASSAT302,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN292,2%
BMW SERIA 3282,2%
DACIA BIGSTER251,9%
DACIA SANDERO211,6%
BMW X3201,5%
Toate (252)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN201,5%
OPEL ASTRA201,5%
BMW SERIA 5191,5%
AUDI A6181,4%
SKODA OCTAVIA181,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG161,2%
VOLKSWAGEN TOURAN161,2%
FORD FOCUS151,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS151,2%
SKODA FABIA141,1%
AUDI A3131,0%
HYUNDAI TUCSON131,0%
TOYOTA C-HR120,9%
VOLKSWAGEN POLO120,9%
BMW X1110,8%
FORD KUGA110,8%
OPEL CORSA110,8%
RENAULT CLIO110,8%
AUDI A5100,8%
RENAULT MEGANE100,8%
AUDI Q590,7%
SEAT IBIZA90,7%
FORD FIESTA80,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,6%
MITSUBISHI ASX80,6%
RENAULT KADJAR80,6%
SEAT LEON80,6%
SKODA SUPERB80,6%
AUDI Q370,5%
BMW X570,5%
HYUNDAI I3070,5%
PEUGEOT 300870,5%
RENAULT CAPTUR70,5%
RENAULT SCENIC70,5%
TOYOTA AURIS70,5%
TOYOTA COROLLA70,5%
TOYOTA RAV470,5%
TOYOTA YARIS CROSS70,5%
VOLKSWAGEN CADDY70,5%
VOLKSWAGEN SHARAN70,5%
FORD PUMA60,5%
HYUNDAI KONA60,5%
VOLKSWAGEN T-ROC60,5%
VOLVO XC4060,5%
BMW SERIA 150,4%
HYUNDAI IX3550,4%
MAZDA 350,4%
MERCEDES-BENZ CLA50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,4%
NISSAN X-TRAIL50,4%
OPEL INSIGNIA50,4%
PEUGEOT 200850,4%
SUZUKI VITARA50,4%
TESLA MODEL 350,4%
VOLKSWAGEN CC50,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,4%
BMW X440,3%
BYD SEALION 540,3%
CHERY TIGGO440,3%
DACIA LODGY40,3%
FORD S-MAX40,3%
KIA SPORTAGE40,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,3%
NISSAN JUKE40,3%
OPEL MOKKA40,3%
TESLA MODEL Y40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLVO XC6040,3%
BMW SERIA 430,2%
BMW SERIA 730,2%
BMW X630,2%
CITROEN C430,2%
DACIA SPRING30,2%
FIAT 50030,2%
FORD MONDEO30,2%
GEELY STARRAY30,2%
HYUNDAI I4030,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MERCEDES-BENZ CLE30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MERCEDES-BENZ GLC30,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,2%
MG MG330,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS30,2%
OPEL MERIVA30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
PEUGEOT 20730,2%
PEUGEOT 20830,2%
SUZUKI GRAND VITARA30,2%
AUDI Q720,2%
AUDI TT20,2%
CHERY TIGGO920,2%
CITROEN C4 AIRCROSS20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FORD TRANSIT20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
JEEP WRANGLER20,2%
KIA CEED20,2%
KIA NIRO20,2%
KIA SORENTO20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ SLK20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG ZS20,2%
MINI CLUBMAN20,2%
NISSAN NOTE20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 30820,2%
POLESTAR 220,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A110,1%
AUDI E-TRON10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV59545,6%
Compacte (C)20515,7%
Medii (D)15411,8%
Mici (B)13710,5%
Monovolume (MPV)1108,4%
Mari și de lux (E)574,4%
Mini (A)151,2%
Sport151,2%
Neclasificate110,8%
Utilitare50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare98575,5%
Noi31924,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60946,7%
Benzină31424,1%
Hibrid28321,7%
GPL644,9%
Electric342,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică95473,2%
Companie35026,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break53240,8%
Berlină cu hayon37628,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24018,4%
Berlină1269,7%
Cabriolet191,5%
Cupeu110,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20816,0%
75-109 kW66350,8%
110-149 kW29822,9%
150-219 kW745,7%
220 kW și peste272,1%
Necompletat342,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc453,5%
1000-1399 cmc32524,9%
1400-1599 cmc31223,9%
1600-1999 cmc48036,8%
2000-2999 cmc1037,9%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat342,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30423,3%
AUDI14611,2%
BMW1239,4%
DACIA1017,7%
OPEL896,8%
FORD745,7%
MERCEDES-BENZ675,1%
SKODA614,7%
RENAULT473,6%
PEUGEOT443,4%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI322,5%
TOYOTA282,1%
HYUNDAI262,0%
SEAT211,6%
VOLVO181,4%
NISSAN171,3%
CITROEN131,0%
MAZDA131,0%
JEEP100,8%
CHEVROLET90,7%
FIAT70,5%
LAND ROVER70,5%
MITSUBISHI70,5%
ALFA ROMEO60,5%
MINI60,5%
HONDA50,4%
SMART50,4%
KIA40,3%
JAGUAR30,2%
SSANGYONG30,2%
CUPRA20,2%
TRABANT20,2%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
MG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13676,4%
Export4123,0%
Înmatriculat pentru export10,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4424,7%
VOLKSWAGEN3921,9%
OPEL179,6%
FORD95,1%
PEUGEOT95,1%
AUDI73,9%
BMW63,4%
RENAULT63,4%
FIAT52,8%
MERCEDES-BENZ52,8%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT52,8%
SKODA52,8%
TOYOTA42,2%
MAZDA31,7%
HYUNDAI21,1%
NISSAN21,1%
SUZUKI21,1%
VOLVO21,1%
ALFA ROMEO10,6%
DAEWOO10,6%
DAIHATSU10,6%
LAND ROVER10,6%
MINI10,6%
MITSUBISHI10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.