Înmatriculări în județul Ialomița, mai 2026

Noi21-40,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare179-26,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări760-9,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri33

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 19 rulate, prima înmatriculare2012: 17 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 14 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 10 noi2026: 11 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200201
200200
200301
200401
200504
200605
200701
200807
200907
2010010
2011019
2012017
2013017
2014014
2015015
2016011
201706
2018011
201907
202005
2021012
202206
202301
202401
2025100
2026110

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4020,0%
BMW2211,0%
DACIA178,5%
RENAULT178,5%
AUDI157,5%
SKODA136,5%
OPEL126,0%
MERCEDES-BENZ105,0%
PEUGEOT94,5%
FORD84,0%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN84,0%
MG42,0%
SEAT42,0%
FIAT31,5%
HYUNDAI31,5%
TOYOTA31,5%
CITROEN21,0%
DS21,0%
CHEVROLET10,5%
CUPRA10,5%
GEELY10,5%
JAECOO10,5%
KIA10,5%
MAZDA10,5%
PORSCHE10,5%
VOLVO10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT147,0%
DACIA DUSTER94,5%
NISSAN QASHQAI84,0%
SKODA OCTAVIA84,0%
RENAULT MEGANE73,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN73,5%
VOLKSWAGEN GOLF63,0%
AUDI A652,5%
BMW SERIA 552,5%
OPEL ASTRA52,5%
Toate (83)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN42,0%
MG ZS42,0%
PEUGEOT 300842,0%
RENAULT KADJAR42,0%
VOLKSWAGEN CC42,0%
VOLKSWAGEN POLO42,0%
AUDI A431,5%
BMW SERIA 131,5%
BMW SERIA 331,5%
BMW SERIA 731,5%
FIAT PUNTO31,5%
FORD FOCUS31,5%
OPEL CORSA31,5%
RENAULT CLIO31,5%
SKODA SUPERB31,5%
AUDI A321,0%
BMW X121,0%
BMW X621,0%
DACIA LODGY21,0%
DACIA SANDERO21,0%
DS DS721,0%
FORD KUGA21,0%
HYUNDAI TUCSON21,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C21,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E21,0%
MERCEDES-BENZ CLASA S21,0%
MERCEDES-BENZ GLE21,0%
OPEL ZAFIRA TOURER21,0%
PEUGEOT 30821,0%
RENAULT TALISMAN21,0%
SEAT IBIZA21,0%
AUDI A510,5%
AUDI A810,5%
AUDI Q310,5%
AUDI Q510,5%
AUDI Q710,5%
BMW SERIA 210,5%
BMW SERIA 410,5%
BMW X310,5%
BMW X410,5%
CHEVROLET AVEO10,5%
CITROEN C310,5%
CITROEN C4 PICASSO10,5%
CUPRA FORMENTOR10,5%
FORD ECOSPORT10,5%
FORD FIESTA10,5%
FORD MONDEO10,5%
GEELY CITYRAY10,5%
HYUNDAI SANTA FE10,5%
JAECOO JAECOO510,5%
KIA SPORTAGE10,5%
MAZDA CX-3010,5%
MERCEDES-BENZ GLC10,5%
OPEL CROSSLAND10,5%
OPEL INSIGNIA10,5%
PEUGEOT 20810,5%
PEUGEOT 50810,5%
PEUGEOT 80710,5%
PORSCHE CAYENNE10,5%
RENAULT CAPTUR10,5%
SEAT ALTEA10,5%
SEAT LEON10,5%
SKODA FABIA10,5%
SKODA KAROQ10,5%
TOYOTA AURIS10,5%
TOYOTA COROLLA10,5%
TOYOTA RAV410,5%
VOLKSWAGEN CADDY10,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,5%
VOLKSWAGEN LUPO10,5%
VOLKSWAGEN SHARAN10,5%
VOLKSWAGEN TOURAN10,5%
VOLVO V4010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV6633,0%
Compacte (C)4321,5%
Medii (D)3417,0%
Mici (B)2613,0%
Mari și de lux (E)189,0%
Monovolume (MPV)115,5%
Neclasificate10,5%
Mini (A)10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17989,5%
Noi2110,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12361,5%
Benzină5025,0%
Hibrid2311,5%
GPL31,5%
Electric10,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică18391,5%
Companie178,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9045,0%
Berlină cu hayon3819,0%
Berlină3718,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3517,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3115,5%
75-109 kW9145,5%
110-149 kW6030,0%
150-219 kW94,5%
220 kW și peste84,0%
Necompletat10,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc73,5%
1000-1399 cmc3417,0%
1400-1599 cmc6532,5%
1600-1999 cmc7437,0%
2000-2999 cmc178,5%
3000 cmc și peste21,0%
Necompletat10,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16421,6%
BMW9412,4%
DACIA8010,5%
OPEL729,5%
RENAULT526,8%
AUDI506,6%
SKODA506,6%
FORD415,4%
MERCEDES-BENZ374,9%
HYUNDAI131,7%
Toate (30)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT131,7%
TOYOTA131,7%
VOLVO121,6%
KIA111,4%
PEUGEOT111,4%
CHEVROLET81,1%
FIAT81,1%
CITROEN70,9%
MAZDA30,4%
NISSAN30,4%
PORSCHE30,4%
SMART30,4%
SUZUKI30,4%
LAND ROVER20,3%
MITSUBISHI20,3%
DAEWOO10,1%
HONDA10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3090,9%
Export39,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL824,2%
RENAULT412,1%
VOLKSWAGEN412,1%
BMW39,1%
DACIA26,1%
DAEWOO26,1%
FORD26,1%
SKODA26,1%
AUDI13,0%
CITROEN13,0%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
LADA13,0%
MERCEDES-BENZ13,0%
PEUGEOT13,0%
TOYOTA13,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.