Înmatriculări în județul Maramureș, mai 2026

Noi108+45,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare759-25,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări985-17,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri79

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 18 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 61 rulate, prima înmatriculare2012: 51 rulate, prima înmatriculare2013: 54 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 46 rulate, prima înmatriculare2016: 48 rulate, prima înmatriculare2017: 50 rulate, prima înmatriculare2018: 39 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 35 rulate, prima înmatriculare2021: 22 rulate, prima înmatriculare2022: 25 rulate, prima înmatriculare2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 60 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 47 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002018
200208
2003011
2004011
2005015
2006028
2007034
2008031
2009040
2010040
2011061
2012051
2013054
2014041
2015046
2016048
2017050
2018039
2019031
2020035
2021022
2022025
2023010
202414
2025605
2026471

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10812,5%
AUDI869,9%
BMW778,9%
RENAULT758,7%
DACIA627,2%
MERCEDES-BENZ576,6%
SKODA435,0%
FORD414,7%
NISSAN384,4%
PEUGEOT323,7%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA323,7%
SUZUKI283,2%
OPEL222,5%
VOLVO202,3%
SEAT161,8%
KIA151,7%
CITROEN141,6%
HYUNDAI131,5%
MAZDA131,5%
CHERY121,4%
MITSUBISHI101,2%
BYD80,9%
FIAT80,9%
LAND ROVER60,7%
MG50,6%
JAGUAR40,5%
ALFA ROMEO30,3%
SUBARU30,3%
DAIHATSU20,2%
DS20,2%
LADA20,2%
TESLA20,2%
CHRYSLER10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%
SZUKI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER445,1%
AUDI A4384,4%
VOLKSWAGEN PASSAT263,0%
SKODA OCTAVIA242,8%
BMW X3222,5%
NISSAN QASHQAI222,5%
RENAULT MEGANE202,3%
VOLKSWAGEN GOLF192,2%
BMW SERIA 3172,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN161,9%
Toate (232)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO151,7%
DACIA SANDERO141,6%
AUDI Q5131,5%
KIA SPORTAGE121,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,4%
SUZUKI GRAND VITARA121,4%
FORD FOCUS111,3%
RENAULT CAPTUR111,3%
VOLVO XC60111,3%
BMW SERIA 5101,2%
SEAT LEON101,2%
AUDI A391,0%
BMW X180,9%
FORD KUGA80,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,9%
MERCEDES-BENZ GLC80,9%
AUDI A670,8%
CHERY TIGGO470,8%
HYUNDAI TUCSON70,8%
MERCEDES-BENZ GLE70,8%
PEUGEOT 300870,8%
RENAULT CLIO70,8%
RENAULT KADJAR70,8%
VOLKSWAGEN TOURAN70,8%
FORD FIESTA60,7%
RENAULT SCENIC60,7%
SKODA SUPERB60,7%
SUZUKI VITARA60,7%
TOYOTA C-HR60,7%
TOYOTA COROLLA60,7%
TOYOTA RAV460,7%
TOYOTA YARIS CROSS60,7%
BMW SERIA 150,6%
BMW X550,6%
FIAT PANDA50,6%
NISSAN X-TRAIL50,6%
OPEL ASTRA50,6%
PEUGEOT 200850,6%
PEUGEOT 30850,6%
SKODA FABIA50,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,6%
AUDI A540,5%
BYD SEALION 540,5%
CITROEN C4 CACTUS40,5%
MAZDA CX-540,5%
NISSAN JUKE40,5%
NISSAN QASHQAI+240,5%
PEUGEOT 20840,5%
RENAULT ESPACE40,5%
RENAULT KANGOO40,5%
RENAULT KOLEOS40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
VOLVO XC9040,5%
BMW SERIA 230,3%
CHERY TIGGO930,3%
CITROEN C430,3%
FORD MONDEO30,3%
MAZDA 330,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MG ZS30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
MITSUBISHI GRANDIS30,3%
OPEL COMBO30,3%
OPEL CORSA30,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SUZUKI SX430,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
AUDI E-TRON20,2%
AUDI Q320,2%
AUDI Q720,2%
AUDI Q820,2%
BYD ATTO 220,2%
BYD SEAL U20,2%
CITROEN C320,2%
DACIA LODGY20,2%
DACIA LOGAN20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI I3020,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA YETI20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI ALTO20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A810,1%
AUDI RS Q810,1%
AUDI RS710,1%
AUDI S310,1%
AUDI S610,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X XDRIVE 20D10,1%
BMW X410,1%
BMW X710,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHERY TIGGO810,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DAIHATSU MATERIA10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DFSK E510,1%
DODGE JOURNEY10,1%
DS DS410,1%
DS DS710,1%
FIAT 500L10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV38644,5%
Compacte (C)14616,8%
Medii (D)11513,3%
Mici (B)809,2%
Monovolume (MPV)768,8%
Mari și de lux (E)354,0%
Mini (A)141,6%
Sport80,9%
Neclasificate60,7%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare75987,5%
Noi10812,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină53962,2%
Benzină16719,3%
Hibrid13916,0%
GPL121,4%
Electric101,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică74886,3%
Companie11913,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39345,3%
Berlină cu hayon19021,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17320,0%
Berlină9310,7%
Cabriolet111,3%
Cupeu70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17920,6%
75-109 kW38544,4%
110-149 kW23427,0%
150-219 kW394,5%
220 kW și peste212,4%
Necompletat91,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc394,5%
1000-1399 cmc9711,2%
1400-1599 cmc26630,7%
1600-1999 cmc37543,3%
2000-2999 cmc758,7%
3000 cmc și peste50,6%
Necompletat101,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19619,9%
AUDI11611,8%
BMW899,0%
FORD818,2%
RENAULT727,3%
MERCEDES-BENZ656,6%
DACIA505,1%
OPEL343,5%
SKODA343,5%
PEUGEOT272,7%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI272,7%
TOYOTA272,7%
NISSAN212,1%
VOLVO171,7%
HYUNDAI161,6%
CITROEN151,5%
LAND ROVER131,3%
SEAT131,3%
FIAT101,0%
MAZDA101,0%
MITSUBISHI101,0%
KIA90,9%
HONDA80,8%
JEEP40,4%
ALFA ROMEO30,3%
MINI30,3%
SMART30,3%
CHEVROLET20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
ASTON MARTIN10,1%
GEELY10,1%
GEO10,1%
LEXUS10,1%
MAN10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6379,7%
Export1417,7%
Înmatriculat pentru export22,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1417,7%
FORD1215,2%
RENAULT911,4%
OPEL78,9%
PEUGEOT56,3%
AUDI45,1%
SEAT45,1%
SKODA45,1%
CITROEN33,8%
DACIA33,8%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT22,5%
JEEP22,5%
MERCEDES-BENZ22,5%
NISSAN22,5%
TOYOTA22,5%
BMW11,3%
CUPRA11,3%
MITSUBISHI11,3%
VOLVO11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.