Înmatriculări în județul Vrancea, mai 2026

Noi40-16,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare398-22,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări868-13,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri44

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 1 noi2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 22 rulate, prima înmatriculare2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 33 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 14 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 25 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200208
200200
200306
200405
2005014
2006012
2007114
2008025
2009017
2010026
2011014
2012022
2013029
2014037
2015021
2016028
2017033
2018019
2019019
2020016
2021014
202209
202306
202403
2025141
2026250

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7016,0%
AUDI419,4%
RENAULT419,4%
BMW388,7%
DACIA358,0%
FORD276,2%
NISSAN255,7%
SKODA214,8%
MERCEDES-BENZ194,3%
PEUGEOT133,0%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA133,0%
HYUNDAI112,5%
OPEL112,5%
KIA102,3%
VOLVO81,8%
SUZUKI71,6%
CITROEN61,4%
SEAT61,4%
PORSCHE51,1%
CHEVROLET30,7%
FIAT20,5%
HONDA20,5%
JEEP20,5%
LAND ROVER20,5%
MAZDA20,5%
MG20,5%
MITSUBISHI20,5%
TESLA20,5%
ALFA ROMEO10,2%
BYD10,2%
CHERY10,2%
DAEWOO10,2%
DODGE10,2%
DS10,2%
GEELY10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER153,4%
NISSAN QASHQAI153,4%
VOLKSWAGEN PASSAT153,4%
AUDI A4143,2%
BMW SERIA 3143,2%
RENAULT MEGANE143,2%
VOLKSWAGEN GOLF143,2%
DACIA LOGAN133,0%
FORD FOCUS102,3%
RENAULT KADJAR102,3%
Toate (153)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A692,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN92,1%
BMW SERIA 581,8%
FORD KUGA81,8%
SKODA SUPERB81,8%
AUDI A371,6%
HYUNDAI TUCSON71,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,6%
SKODA OCTAVIA71,6%
DACIA SANDERO61,4%
KIA SPORTAGE61,4%
NISSAN X-TRAIL61,4%
BMW X351,1%
OPEL ASTRA51,1%
PEUGEOT 30851,1%
TOYOTA RAV451,1%
VOLKSWAGEN POLO51,1%
AUDI Q540,9%
NISSAN QASHQAI+240,9%
PEUGEOT 300840,9%
RENAULT CLIO40,9%
RENAULT SCENIC40,9%
TOYOTA YARIS CROSS40,9%
VOLKSWAGEN CC40,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,9%
VOLVO XC6040,9%
BMW X530,7%
FORD FIESTA30,7%
HYUNDAI KONA30,7%
MERCEDES-BENZ GLC30,7%
OPEL CORSA30,7%
RENAULT CAPTUR30,7%
SUZUKI GRAND VITARA30,7%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,7%
VOLKSWAGEN TOURAN30,7%
BMW X420,5%
CHEVROLET CAPTIVA20,5%
CITROEN C420,5%
CITROEN C520,5%
HONDA CIVIC20,5%
JEEP RENEGADE20,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MG ZS20,5%
MITSUBISHI ASX20,5%
RENAULT TALISMAN20,5%
SEAT ALTEA20,5%
SEAT ATECA20,5%
SKODA FABIA20,5%
SKODA KAROQ20,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
VOLKSWAGEN CADDY20,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,5%
ALFA ROMEO 15610,2%
AUDI A510,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q610,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
BMW M410,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X110,2%
BYD SEAL 510,2%
CHERY TIGGO810,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CITROEN C4 SPACETOURER10,2%
CITROEN DS410,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DAEWOO LEGANZA10,2%
DODGE CALIBER10,2%
DS DS710,2%
FIAT 500X10,2%
FIAT CROMA10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
KIA NIRO10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA STONIC10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-310,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE 91110,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
PORSCHE TAYCAN10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT IBIZA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SSANGYONG TORRES10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA M,ODEL 310,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA MR10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN ID 410,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO C3010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17940,9%
Compacte (C)8118,5%
Medii (D)7016,0%
Mici (B)439,8%
Mari și de lux (E)286,4%
Monovolume (MPV)286,4%
Neclasificate40,9%
Sport30,7%
Mini (A)20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare39890,9%
Noi409,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină27663,0%
Benzină9421,5%
Hibrid5111,6%
GPL102,3%
Electric71,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37084,5%
Companie6815,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19644,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9120,8%
Berlină7116,2%
Berlină cu hayon6915,8%
Cabriolet61,4%
Cupeu51,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5813,2%
75-109 kW21448,9%
110-149 kW12428,3%
150-219 kW286,4%
220 kW și peste71,6%
Necompletat71,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc133,0%
1000-1399 cmc4911,2%
1400-1599 cmc15334,9%
1600-1999 cmc17139,0%
2000-2999 cmc4410,0%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat71,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18521,3%
AUDI748,5%
DACIA708,1%
FORD708,1%
BMW617,0%
OPEL606,9%
RENAULT556,3%
MERCEDES-BENZ495,6%
SKODA475,4%
TOYOTA212,4%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI202,3%
PEUGEOT172,0%
SEAT161,8%
MAZDA151,7%
NISSAN151,7%
VOLVO151,7%
SUZUKI131,5%
CITROEN101,2%
FIAT101,2%
LAND ROVER70,8%
CHEVROLET60,7%
KIA50,6%
MITSUBISHI40,5%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
DAEWOO20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DFSK10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3170,5%
Export1329,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1125,0%
FORD920,5%
OPEL511,4%
DACIA36,8%
MERCEDES-BENZ36,8%
DAEWOO24,5%
FIAT24,5%
HYUNDAI24,5%
AUDI12,3%
CHRYSLER12,3%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
JAGUAR12,3%
MAZDA12,3%
PEUGEOT12,3%
RENAULT12,3%
SKODA12,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.