Înmatriculări în județul Tulcea, mai 2026

Noi31+14,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare124-31,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări453-24,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri78

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 64 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 51 noidec 24: 143 rulate, prima înmatriculareian 25: 50 noiian 25: 128 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 198 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 213 rulate, prima înmatriculareapr 25: 35 noiapr 25: 242 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 155 rulate, prima înmatriculareiul 25: 74 noiiul 25: 153 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 212 rulate, prima înmatricularesep 25: 74 noisep 25: 182 rulate, prima înmatriculareoct 25: 71 noioct 25: 193 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 178 rulate, prima înmatricularedec 25: 105 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 26 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 163 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 127 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 124 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 119 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 182 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 noiaug 26: 156 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 141 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 117 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464202
dec 2451143
ian 2550128
feb 2557198
mar 2532213
apr 2535242
mai 2527180
iun 2533155
iul 2574153
aug 2586212
sep 2574182
oct 2571193
nov 2562178
dec 25105186
ian 2626113
feb 2632163
mar 2636147
apr 2645127
mai 2631124
iun 2662119
iul 2642182
aug 2618156
sep 2643141
oct 2639117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015202002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 11 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 20 noi2026: 11 noi2002200420062008201020122014201620182020202220242026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200301
200404
200502
200603
200702
200805
200906
201008
2011011
2012011
2013011
201409
201507
201608
201705
201807
201908
202005
202103
202203
202303
202401
2025200
2026110

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2516,1%
DACIA2214,2%
BMW138,4%
HYUNDAI85,2%
AUDI74,5%
MERCEDES-BENZ74,5%
OPEL74,5%
FORD63,9%
RENAULT63,9%
TOYOTA63,9%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA42,6%
MAZDA42,6%
MG42,6%
SKODA42,6%
SUZUKI42,6%
MITSUBISHI31,9%
NISSAN31,9%
PEUGEOT31,9%
VOLVO31,9%
BYD21,3%
CHERY21,3%
GEELY21,3%
SSANGYONG21,3%
ALFA ROMEO10,6%
CITROEN10,6%
JEEP10,6%
LAND ROVER10,6%
MINI10,6%
PORSCHE10,6%
SEAT10,6%
SUBARU10,6%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO106,5%
VOLKSWAGEN GOLF95,8%
VOLKSWAGEN PASSAT63,9%
BMW SERIA 342,6%
DACIA DUSTER42,6%
DACIA LOGAN42,6%
HYUNDAI TUCSON42,6%
KIA SPORTAGE42,6%
MG ZS42,6%
OPEL ASTRA42,6%
Toate (89)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN42,6%
BMW SERIA 531,9%
SKODA OCTAVIA31,9%
SUZUKI S-CROSS31,9%
AUDI A521,3%
AUDI Q521,3%
BMW SERIA 121,3%
BMW X121,3%
BYD SEALION 721,3%
DACIA DOKKER21,3%
FORD FOCUS21,3%
HYUNDAI I2021,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E21,3%
MITSUBISHI ASX21,3%
NISSAN QASHQAI21,3%
PEUGEOT 30821,3%
RENAULT CLIO21,3%
TOYOTA COROLLA21,3%
ALFA ROMEO 15910,6%
AUDI A410,6%
AUDI A610,6%
AUDI E-TRON10,6%
BMW SERIA 210,6%
BMW X310,6%
CHERY TIGGO810,6%
CHERY TIGGO910,6%
CITROEN C210,6%
DACIA JOGGER10,6%
DACIA LODGY10,6%
FORD FIESTA10,6%
FORD GRAND C-MAX10,6%
FORD KUGA10,6%
FORD S-MAX10,6%
GEELY CITYRAY10,6%
GEELY STARRAY10,6%
HYUNDAI IX3510,6%
HYUNDAI KONA10,6%
JEEP AVENGER10,6%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,6%
MAZDA CX-310,6%
MAZDA CX-3010,6%
MAZDA CX-510,6%
MAZDA MX-510,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,6%
MERCEDES-BENZ GLA10,6%
MERCEDES-BENZ GLC10,6%
MERCEDES-BENZ GLE10,6%
MERCEDES-BENZ VITO10,6%
MINI COOPER10,6%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,6%
NISSAN MICRA10,6%
OPEL CORSA10,6%
OPEL FRONTERA10,6%
OPEL INSIGNIA10,6%
PEUGEOT PARTNER10,6%
PORSCHE CAYENNE10,6%
RENAULT CAPTUR10,6%
RENAULT KADJAR10,6%
RENAULT LAGUNA10,6%
RENAULT ZOE10,6%
SEAT LEON10,6%
SKODA FABIA10,6%
SSANGYONG ACTYON10,6%
SSANGYONG TIVOLI10,6%
SUBARU FORESTER10,6%
SUZUKI GRAND VITARA10,6%
TOYOTA AURIS10,6%
TOYOTA AVENSIS10,6%
TOYOTA C-HR10,6%
TOYOTA YARIS10,6%
VOLKSWAGEN CC10,6%
VOLKSWAGEN EOS10,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,6%
VOLKSWAGEN T-ROC10,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,6%
VOLKSWAGEN TOURAN10,6%
VOLVO V4010,6%
VOLVO XC4010,6%
VOLVO XC6010,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV6441,3%
Compacte (C)2918,7%
Mici (B)2516,1%
Medii (D)1811,6%
Monovolume (MPV)106,5%
Mari și de lux (E)63,9%
Sport21,3%
Mini (A)10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare12480,0%
Noi3120,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină7548,4%
Benzină4629,7%
Hibrid2214,2%
Electric63,9%
GPL63,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică14090,3%
Companie159,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break6642,6%
Berlină cu hayon3925,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3019,4%
Berlină1711,0%
Cabriolet21,3%
Cupeu10,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3321,3%
75-109 kW6944,5%
110-149 kW4126,5%
150-219 kW63,9%
Necompletat63,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc149,0%
1000-1399 cmc2113,5%
1400-1599 cmc5132,9%
1600-1999 cmc5032,3%
2000-2999 cmc138,4%
Necompletat63,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9521,0%
DACIA5411,9%
BMW367,9%
SKODA357,7%
AUDI316,8%
OPEL316,8%
RENAULT245,3%
FORD194,2%
MERCEDES-BENZ184,0%
TOYOTA122,6%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI92,0%
KIA92,0%
NISSAN92,0%
PEUGEOT81,8%
SEAT81,8%
VOLVO71,5%
LAND ROVER61,3%
MAZDA61,3%
SUZUKI61,3%
DAEWOO40,9%
FIAT40,9%
MITSUBISHI40,9%
HONDA30,7%
CHEVROLET20,4%
CITROEN20,4%
PORSCHE20,4%
SMART20,4%
SUBARU20,4%
ALFA ROMEO10,2%
JAGUAR10,2%
LEXUS10,2%
SAAB10,2%
TESLA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7292,3%
Export67,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1924,4%
VOLKSWAGEN1519,2%
FORD67,7%
SKODA67,7%
DACIA45,1%
AUDI33,8%
BMW33,8%
CITROEN33,8%
DAEWOO33,8%
FIAT33,8%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT22,6%
RENAULT22,6%
CHEVROLET11,3%
DR11,3%
HYUNDAI11,3%
JEEP11,3%
KIA11,3%
LANCIA11,3%
SAAB11,3%
SEAT11,3%
SMART11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.