Înmatriculări în județul Vaslui, mai 2026

Noi30-11,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare316-27,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări806-8,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri38

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 15 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 27 rulate, prima înmatriculare2012: 22 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 17 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 13 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200204
200200
200305
200407
200509
2006012
2007016
2008019
2009015
2010018
2011027
2012022
2013022
2014021
2015023
2016021
2017016
2018010
201909
2020010
2021010
202206
202307
202404
2025173
2026130

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6619,1%
BMW3911,3%
AUDI267,5%
DACIA257,2%
SKODA246,9%
MERCEDES-BENZ205,8%
RENAULT185,2%
OPEL154,3%
FORD133,8%
NISSAN123,5%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA123,5%
HYUNDAI113,2%
KIA102,9%
PEUGEOT92,6%
SEAT92,6%
VOLVO92,6%
CHERY51,4%
SUZUKI51,4%
MAZDA41,2%
CITROEN30,9%
LANCIA20,6%
BYD10,3%
FIAT10,3%
GEELY10,3%
HONDA10,3%
JAGUAR10,3%
LAND ROVER10,3%
MITSUBISHI10,3%
SSANGYONG10,3%
SUBARU10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF185,2%
BMW SERIA 3154,3%
VOLKSWAGEN PASSAT154,3%
DACIA DUSTER133,8%
AUDI A4123,5%
BMW SERIA 5102,9%
SKODA SUPERB92,6%
KIA SPORTAGE72,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C72,0%
NISSAN QASHQAI72,0%
Toate (125)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A661,7%
OPEL ASTRA61,7%
SKODA OCTAVIA61,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN61,7%
VOLVO XC6061,7%
DACIA LOGAN51,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,4%
RENAULT KADJAR51,4%
BMW X141,2%
BMW X341,2%
FORD FOCUS41,2%
HYUNDAI TUCSON41,2%
OPEL ZAFIRA41,2%
TOYOTA COROLLA41,2%
TOYOTA RAV441,2%
VOLKSWAGEN SHARAN41,2%
VOLKSWAGEN TOURAN41,2%
DACIA SANDERO30,9%
MERCEDES-BENZ VITO30,9%
NISSAN JUKE30,9%
RENAULT TALISMAN30,9%
SEAT IBIZA30,9%
SKODA FABIA30,9%
VOLKSWAGEN CADDY30,9%
VOLKSWAGEN CC30,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,9%
VOLKSWAGEN POLO30,9%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,9%
AUDI A120,6%
AUDI A320,6%
AUDI Q320,6%
BMW X620,6%
CHERY TIGGO420,6%
CITROEN C5 AIRCROSS20,6%
DACIA BIGSTER20,6%
DACIA LODGY20,6%
FORD FIESTA20,6%
FORD KUGA20,6%
FORD S-MAX20,6%
HYUNDAI IX3520,6%
HYUNDAI KONA20,6%
LANCIA YPSILON20,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,6%
NISSAN X-TRAIL20,6%
OPEL MERIVA20,6%
OPEL MOKKA20,6%
PEUGEOT 30720,6%
PEUGEOT 500820,6%
RENAULT CAPTUR20,6%
RENAULT CLIO20,6%
RENAULT KOLEOS20,6%
RENAULT MEGANE20,6%
SEAT ALHAMBRA20,6%
SEAT EXEO20,6%
SEAT LEON20,6%
SKODA KAROQ20,6%
SUZUKI VITARA20,6%
TOYOTA YARIS20,6%
TOYOTA YARIS CROSS20,6%
VOLKSWAGEN T-ROC20,6%
AUDI Q410,3%
AUDI Q510,3%
BMW M410,3%
BMW SERIA 210,3%
BMW SERIA 410,3%
BMW X510,3%
BYD SEALION 710,3%
CHERY TIGGO710,3%
CHERY TIGGO810,3%
CHERY TIGGO910,3%
CITROEN C410,3%
FIAT TIPO10,3%
FORD C-MAX10,3%
FORD GALAXY10,3%
FORD MONDEO10,3%
GEELY CITYRAY10,3%
HONDA HR-V10,3%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,3%
HYUNDAI I4010,3%
HYUNDAI IONIQ10,3%
JAGUAR E-PACE10,3%
KIA CEED10,3%
KIA STONIC10,3%
KIA VENGA10,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA 510,3%
MAZDA CX-310,3%
MAZDA CX-510,3%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,3%
MERCEDES-BENZ GLE10,3%
MITSUBISHI ASX10,3%
OPEL CROSSLAND10,3%
PEUGEOT 10710,3%
PEUGEOT 200810,3%
PEUGEOT 30810,3%
PEUGEOT 400810,3%
PEUGEOT 40710,3%
RENAULT ARKANA10,3%
RENAULT ESPACE10,3%
SKODA KODIAQ10,3%
SKODA RAPID10,3%
SKODA ROOMSTER10,3%
SKODA SCALA10,3%
SSANGYONG KORANDO10,3%
SUBARU FORESTER10,3%
SUZUKI ACROSS10,3%
SUZUKI JIMNY10,3%
SUZUKI S-CROSS10,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,3%
VOLVO V5010,3%
VOLVO XC4010,3%
VOLVO XC9010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12736,7%
Medii (D)6318,2%
Compacte (C)6117,6%
Monovolume (MPV)4111,8%
Mici (B)277,8%
Mari și de lux (E)226,4%
Mini (A)30,9%
Sport20,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare31691,3%
Noi308,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină22565,0%
Benzină7321,1%
Hibrid4011,6%
GPL51,4%
Electric30,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31591,0%
Companie319,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break16046,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8324,0%
Berlină5816,8%
Berlină cu hayon4212,1%
Cupeu30,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4212,1%
75-109 kW18352,9%
110-149 kW9928,6%
150-219 kW133,8%
220 kW și peste61,7%
Necompletat30,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc92,6%
1000-1399 cmc3811,0%
1400-1599 cmc10630,6%
1600-1999 cmc15745,4%
2000-2999 cmc329,2%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat30,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20825,8%
AUDI809,9%
BMW668,2%
DACIA647,9%
OPEL516,3%
FORD486,0%
SKODA486,0%
MERCEDES-BENZ435,3%
RENAULT425,2%
TOYOTA212,6%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI192,4%
KIA141,7%
SEAT131,6%
VOLVO111,4%
LAND ROVER91,1%
NISSAN81,0%
CITROEN70,9%
FIAT70,9%
MITSUBISHI70,9%
PEUGEOT70,9%
MAZDA60,7%
SUZUKI60,7%
CHEVROLET40,5%
DAEWOO30,4%
HONDA30,4%
SMART30,4%
SSANGYONG20,2%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3078,9%
Export821,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1026,3%
OPEL615,8%
BMW37,9%
DACIA37,9%
FORD37,9%
AUDI25,3%
DAEWOO25,3%
HYUNDAI25,3%
ALFA ROMEO12,6%
CITROEN12,6%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
JEEP12,6%
MERCEDES-BENZ12,6%
RENAULT12,6%
SEAT12,6%
SKODA12,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.