Înmatriculări în județul Arad, mai 2026

Noi72+10,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare717-22,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.059-14,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri112

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 63 rulate, prima înmatriculare2010: 52 rulate, prima înmatriculare2011: 55 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 66 rulate, prima înmatriculare2014: 52 rulate, prima înmatriculare2015: 49 rulate, prima înmatriculare2016: 41 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 21 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 28 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 41 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002012
200205
200305
2004015
2005018
2006024
2007029
2008039
2009063
2010052
2011055
2012042
2013066
2014052
2015049
2016041
2017024
2018028
2019016
2020022
2021018
2022021
2023011
202434
2025285
2026411

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15820,0%
BMW8510,8%
AUDI729,1%
DACIA496,2%
MERCEDES-BENZ445,6%
OPEL435,4%
SKODA384,8%
FORD354,4%
RENAULT354,4%
NISSAN303,8%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT273,4%
PEUGEOT253,2%
HYUNDAI192,4%
KIA162,0%
VOLVO151,9%
MAZDA141,8%
CHERY111,4%
CITROEN101,3%
TOYOTA101,3%
SUZUKI91,1%
BYD70,9%
LAND ROVER60,8%
FIAT50,6%
MITSUBISHI50,6%
CHEVROLET30,4%
MG30,4%
SUBARU30,4%
CUPRA20,3%
ALFA ROMEO10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEAPMOTOR10,1%
MASERATI10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF506,4%
AUDI A4283,6%
VOLKSWAGEN PASSAT283,6%
BMW SERIA 5243,1%
DACIA DUSTER232,9%
BMW SERIA 3202,5%
OPEL ASTRA202,5%
AUDI A6162,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C162,0%
RENAULT MEGANE162,0%
Toate (211)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA151,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,9%
FORD FOCUS141,8%
VOLKSWAGEN SHARAN141,8%
DACIA LOGAN131,7%
NISSAN QASHQAI131,7%
KIA SPORTAGE111,4%
OPEL CORSA111,4%
DACIA SANDERO101,3%
AUDI Q591,1%
SEAT IBIZA91,1%
VOLKSWAGEN POLO91,1%
BMW X381,0%
HYUNDAI TUCSON81,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,0%
VOLKSWAGEN TOURAN81,0%
BMW SERIA 170,9%
BMW X170,9%
SKODA SUPERB70,9%
VOLVO XC6070,9%
AUDI A560,8%
CHERY TIGGO460,8%
FORD KUGA60,8%
HYUNDAI I3060,8%
PEUGEOT 300860,8%
SEAT LEON60,8%
SKODA FABIA60,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,8%
AUDI A350,6%
BMW SERIA 250,6%
SEAT ALHAMBRA50,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,6%
BMW SERIA 440,5%
MAZDA 540,5%
MAZDA CX-540,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
NISSAN JUKE40,5%
NISSAN QASHQAI+240,5%
OPEL MOKKA40,5%
RENAULT CLIO40,5%
RENAULT SCENIC40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLVO XC9040,5%
BMW X530,4%
BYD DOLPHIN SURF30,4%
CITROEN C330,4%
FORD TRANSIT30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
NISSAN PULSAR30,4%
PEUGEOT 30830,4%
PEUGEOT 500830,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT KADJAR30,4%
SEAT EXEO30,4%
SKODA YETI30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,4%
VOLKSWAGEN T-ROC30,4%
AUDI A120,3%
AUDI Q320,3%
BMW SERIA 720,3%
BYD SEALION 720,3%
CHERY TIGGO720,3%
CHERY TIGGO920,3%
CHEVROLET CRUZE20,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
DACIA DOKKER20,3%
FIAT 50020,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD PUMA20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 220,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MG HS20,3%
MITSUBISHI SPACE STAR20,3%
NISSAN MICRA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20720,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SUBARU FORESTER20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLVO S4020,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI E-TRON GT10,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS Q310,1%
BMW M510,1%
BMW X410,1%
BMW X710,1%
BMW Z310,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD SEAL U10,1%
CHERY TIGGO810,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS310,1%
DACIA LODGY10,1%
DS DS710,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD PROBE10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI MATRIX10,1%
JAGUAR XE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA SOUL10,1%
KIA VENGA10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER DEFENDER10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24330,8%
Compacte (C)18623,6%
Medii (D)10913,8%
Mici (B)9011,4%
Monovolume (MPV)789,9%
Mari și de lux (E)506,3%
Mini (A)131,6%
Sport101,3%
Neclasificate50,6%
Utilitare50,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare71790,9%
Noi729,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45657,8%
Benzină23730,0%
Hibrid708,9%
Electric151,9%
GPL111,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică70489,2%
Companie8510,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37147,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16621,0%
Berlină cu hayon13216,7%
Berlină10413,2%
Cupeu101,3%
Cabriolet60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14218,0%
75-109 kW37147,0%
110-149 kW20726,2%
150-219 kW425,3%
220 kW și peste121,5%
Necompletat151,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc324,1%
1000-1399 cmc14218,0%
1400-1599 cmc19424,6%
1600-1999 cmc32741,4%
2000-2999 cmc759,5%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat151,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22521,2%
BMW11611,0%
OPEL11210,6%
DACIA999,3%
AUDI888,3%
MERCEDES-BENZ625,9%
FORD545,1%
SKODA464,3%
RENAULT434,1%
PEUGEOT222,1%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT191,8%
HYUNDAI181,7%
MAZDA181,7%
TOYOTA171,6%
FIAT151,4%
VOLVO141,3%
SUZUKI111,0%
CITROEN90,8%
KIA90,8%
MITSUBISHI70,7%
PORSCHE70,7%
HONDA60,6%
LAND ROVER60,6%
DAEWOO50,5%
NISSAN50,5%
TESLA50,5%
ALFA ROMEO40,4%
MINI40,4%
CHEVROLET20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
SMART20,2%
CHERY10,1%
DAIHATSU10,1%
MASERATI10,1%
MCLAREN10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6658,9%
Export4641,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2017,9%
OPEL1816,1%
BMW1513,4%
FORD87,1%
MERCEDES-BENZ87,1%
RENAULT76,2%
AUDI65,4%
DACIA54,5%
PEUGEOT54,5%
HYUNDAI32,7%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT21,8%
JEEP21,8%
SKODA21,8%
ALFA ROMEO10,9%
BENTLEY10,9%
CITROEN10,9%
DAEWOO10,9%
HONDA10,9%
KIA10,9%
MASERATI10,9%
MAZDA10,9%
MINI10,9%
SUZUKI10,9%
TOYOTA10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.